BlackBerry 8800 a 8100: kancelář do dlaně

Otestovali jsme dva přístroje BlackBerry, které nabízejí naši operátoři. V čem se liší od běžných chytrých telefonů?
Kapitoly článku

BlackBerry 8800 a 8100 Pearl jsou telefony v nabídce našich operátorů pro stejnojmennou službu, čemuž odpovídá i jejich funkční vybavení. Ve spojení s ní nabízí opravdu hodně, v roli klasického telefonu už jejich konkurenceschopnost není tak velká.

Klíčové vlastnosti

 • výborný trackball
 • miniUSB
 • Mass Storage
 • možnosti služby BlacBerry
 • velmi detailní nastavení zařízení
 • integrovaná GPS u modelu 8800

Hlavní nedostatky

 • absence 3G a WiFi
 • slabší dostupnost programů
 • plně využitelné pouze se službou BlackBerry
 • velmi špatný fotoaparát u 8100
 • slabá multimédia
 • slabší klávesnice u 8100

Klepněte pro větší obrázek

Službu BlackBerry lze sice používat i na několika chytrých telefonech, nejvhodnější jsou pro ni ale přístroje stejnojmenného názvu. V současné nabídce našich operátorů nalezneme dva modely, BlackBerry 8800 s plnohodnotnou QWERTZ klávesnicí a menší 8100 Pearl, kde je klávesnice vyřešena trochu jinak. Odlišnosti v hardwaru jsou nejmarkantnější, funkční výbava se liší jen v drobnostech. Kupovat tato zařízení jen jako telefon bude asi málokdo, ve spojení se službou BlackBerry už nemusí být hledání alternativ tak jednoduché.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
BlackBerry 8100 Pearl (ten menší) a BlackBerry 8800

Poznámka: BlackBerry 8800 jsme testovali se službou poskytnutou O2, menší BlackBerry 8810 Pearl zapůjčil T-Mobile. Oba přístroje se běžným zákazníkům nabízí lokalizované do češtiny, u námi testovaného vzorku 8810 však čeština chyběla.

Malá a velká ostružina

Obě zařízení jsou si i přes rozdílnou koncepci klávesnice v mnohém podobná. Tělo tvoří černá lesklý plast, který je oživen lesklými boky imitující chrom. Zadní strana menšího modelu 8100 je téměř celá tvořena krytem akumulátoru, který je vybaven otvory pro čočku fotoaparátu a blesk, u většího modelu 8800 fotoaparát nenajdete a kryt baterie zde tvoří jen polovinu zad. U obou modelů lze rozšířit kapacitu paměti pomocí microSD paměťových karet, bohužel pro jejich výměnu je nutné sejmout kryt a u 8100 i vyjmout baterii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
BlackBerry 8800 nabídne větší displej, klávesnici a GPS

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
BlackBerry 8810 Pearl je menší, lehčí a má fotoaparát

Levé strany nesou odshora 2,5mm audio konektor jack pro sluchátka plnící i funkci handsfree, miniUSB konektor pro nabíječku a datový kabel a programovatelné tlačítko pro spuštění libovolné funkce. Na pravých najdeme dvojtlačítko regulace hlasitosti, v případě 8100 další programovatelnou klávesu a vespod otvor pro pověšení telefonu. Na horní straně je u obou umístěno tlačítko Mute sloužící pro přechod do pohotovostního režimu. Jeho stiskem dojde k vypnutí displeje a zablokování klávesnice, opětovný stisk uvede zařízení do původního stavu. BlackBerry 8800 k němu přidává i samostatný vypínač (u 8100 je přiřazen klávese pro odmítnutí hovoru), který plní svou funkci dlouhým stiskem. Krátký přepíná mezi nastavenou úrovní podsvícení displeje, maximální intenzitou a vypnutým displejem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na bocích obou přístrojů najdeme víceméně to stejné

Na přední straně je displej s klávesnicí, doplněný reproduktorem a informační diodou. Ta změnou barvy blikání indikuje přítomnost GSM signálu, aktivitu Bluetooth, příchozí zprávu a vybitý akumulátor. Pro jednotlivé případy lze signalizaci vypnout. Těsně vedle diody je i světelné čidlo – ve dne stačí na několik sekund diodu zakrýt a telefony aktivují podsvícení klávesnice. Displeje disponují 65 tisíci barev a rozlišením 260 × 240 (8100), respektive 240 × 320 (8800) bodů. Se zobrazováním informací nemají sebemenší problém, čitelnost na slunci také není špatná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čidla regulují podsvícení klávesnice

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U 8800 stačí odejmout jen část zadního krytu • u 8810 jde dolů celý

Kouzelná kulička

Hned pod displej umístili návrháři seskupení ovladačů, stejné u obou BlackBerry. Joysticky a vícesměrové klávesy tu nahradil malý trackball. U něj lze nastavit citlivost na oba směry a to i různě. Potvrzení se provádí jeho stiskem. Nalevo od něj je umístěna klávesa pro zobrazení lokální nabídky a další pro přijmutí hovoru, na opačné straně jsou to tlačítka pro krok zpět a odmítnutí telefonátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trackbally jsou šikovné • podsvícení klávesnice ovládá světelné čidlo

Prohlídkou obou modelů jsme dospěli až k hlavní odlišnosti, ke klávesnici. Nejprve si prohlédneme 8800. Tlačítka jsou plastová, tři řady po deseti klávesách doplňuje jedna kratší s mezerníkem a přepínači. Snadnější hmatové orientaci napomáhá zkosení horního rohu jednotlivých tlačítek. Na klávesnici se po troše cviku píše celkem obstojně, odezvu mají přiměřenou a při stisku lehce cvakají. Díky přiměřenému odporu je klávesnice použitelná i pro větší prsty, ideálně se na ní píše pomocí palců.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice 8800 je standardní QWERTZ

Menší kolega disponuje zmenšenou klávesnicí, která slučuje dva znaky na jednu klávesu. Tlačítka jsou gumová, tišší, odezva by mohla být lepší. Při psaní jsou k dispozici dva režimy vkládání textu. První funguje jako u klasického telefonu, různé znaky se volí opakovaným stiskem. Bohužel je potřeba se naučit jiné rozložení znaků než u normálního telefonu. Druhý lze připodobnit T9, každá klávesa se stiskne jednou a telefon nabízí ze slovníku slova odpovídající kombinaci stisknutých kláves. Další znaky (s diakritikou apod.) se u obou vkládají držením znaku a horizontálním pohybem trackballu, proto se asi většina uživatelů spokojí v textech s „cestinou“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U Pearlu to chce delší zvyk, jedno tlačítko nese dva znaky

Rozměry (114 × 66 × 14 mm a 106 × 50 × 14 mm) jsou na komunikátory slušné, ani s hmotností na tom nejsou nejhůř (134 a 89 g). Konstrukce 8100 je pevná, bez vůle. U zpracování 8800 lze doufat ve stejnou kvalitu, testovaný vzorek byl v předprodukční verzi a proto nemůžeme jeho vrzající tělo brát jako směrodatný ukazatel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Větší komfort při nošení znamená menší pohodlí při psaní

Témata článku: Blackberry, O2, Operátoři, T-Mobile, Blackberry 8820, Poslední typ, Načítání stránky, Nový profil, Programovatelné tlačítko, Black, Špatný fotoaparát, Nadstandardní možnost, Vidící uživatel, Lesklý bok, Kancelář


Určitě si přečtěte

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196