BlackBerry 8800: tmavý elegán (první pohled)

BlackBerry přichází s novinkou vybavenou mapami, GPS modulem a ojedinělým ovládacím prvkem - trackballem.

BlackBerry je společnost známá vývojem komunikátorů se službami především pro firemní zákazníky. Před několika dny oficiálně uvedlo svůj nový produkt, komunikátor BlackBerry 8800. Spolu s uvedením bylo oznámeno i oficiální datum zahájení prodeje – březen tohoto roku.

Novinky v klasickém balení

BlackBerry i u svého nejnovějšího dítka spoléhá na osvědčenou konstrukci – displej v horní části doplněný plnohodnotnou QWERTY klávesnicí pod ním. Zobrazovač je aktivní, schopný vykreslit až 65 tisíc barev na ploše o rozlišení 240 × 320 bodů. Po vzoru Nokie sáhnulo BlackBerry ke snímači intenzity osvětlení okolního prostředí. Displej se tak snaží o co nejmenší spotřebu energie vestavěného akumulátoru.  

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klávesnice na první pohled nepůsobí zrovna přesvědčivým dojmem. Tlačítka jsou menší, naskládaná těsně vedle sebe. Kdo je ale zvyklý ze stávajících zařízení BlackBerry příp. Nokie E61, ten nebude mít větší problémy. Zjednodušit práci se snaží drobné výstupky na každém tlačítku umožňující snadnější orientaci i poslepu.

Tip: prohlédněte si 3D model BlackBerry 8800 nebo krátké propagační video

Model 8800 bude vyráběn ve dvou variantách podle trhu a typu využívaných mobilních sítí. Zatímco Severní Amerika využije verzi pracující na frekvencích 850/1 900 MHz, pro evropský a asijský trh jsou určeny kusy s frekvencemi 900/1 800 MHz. Z datových možností nabízí mimo standardního GPRS i jeho rychlejší variantu EDGE. Na jednom z oficiálních snímků se dokonce objevila ikona Wi-Fi. Specifikace se však o technologii WLAN nezmiňují.

E-mailový přeborník

Jak už bylo v úvodu řečeno, BlackBerry je určen především pro klientelu z řad firem. Kromě běžných nástrojů pro práci s textem, tedy SMS, MMS a instant messagingu, nemůže chybět široká podpora práce s privátními i korporátními e-mailovými službami. Z nejrozšířenějších řešení zmiňme BlackBerry Enterprise Server for Microsoft Exchange, BlackBerry Enterprise Server for IBM Lotus Domino nebo BlackBerry Enterprise Server for Novell GroupWise.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Oproti svým předchůdcům přichází BlackBerry 8800 hned s několika novinkami. Tou první je integrovaný modul pro příjem signálu systému GPS kombinovaný s mapovými aplikacemi BlackBerry Maps. Kromě běžných navigačních úkonů podporuje 8800 i Location-Based Services (LBS), tedy služby, díky nimž může mít zaměstnavatel neustálý přehled nad tím, kde se momentálně nachází jeho zásilka nebo cestující zaměstnanec.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohled na BlackBerry 8800 ze všech stran

V návaznosti na navigaci představilo BlackBerry u smartphonu 8800 netradiční ovládací prvek – trackball. Místo joysticku systém ovládáte drobnou kuličkou umístěnou uprostřed pod displejem. (Praktické zkušenosti s podobným trackballem najdete v recenzi komunikátoru HTC P3300.) Nejen na procházení mapových podkladů je trackball ideální. Nevíte, jak s kuličkou pracovat? Nezoufejte. Přímo v telefonu jsou připraveny elektronické manuály na ovládání většiny funkcí.

Relaxuje s vámi

I v pracovním procesu je třeba občasný relax. Proto vybavil BlackBerry svoji novinku vestavěným multimediálním přehrávačem a stereo headsetem pro poslech hudby a jednodušší telefonování. K 64 MB flashové vnitřní paměti umožňuje 8800 doplnit další kapacitu drobnými médii microSD. Přenos souborů z nebo do smartphonu je přitom díky USB kabelu velice rychlý. Alternativami k USB kabelu je přímé stahování z internetu nebo bezdrátový přenos pomocí Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detaily BlackBerry 8800 na oficiálních PC tapetách

Voice-Activated Dialing (VAD) je funkce pro hlasové vytáčení položek z telefonního seznamu. Že to není novinka? U BlackBerry se ovšem nemusíte dotknout klávesnice. Prostě řeknete komu a voláte. 8800 bude hodně sázet na výdrž baterie. Společnost se na svém webu chlubí, že došlo k dalšímu nárůstu výkonu vestavěného akumulátoru. A pokud se budou oficiální hodnoty – 22 dní v pohotovosti a 5 hodin nepřetržitého hovoru – alespoň trochu blížit realitě, pak má BlackBerry 8800 možnost stát se opravdovým trhákem.

Upgradovat nebo ne?

Ze začátku budou BlackBerry 8800 nabízet jen zámořští operátoři Cingular Wireless a Rogers Wireless. Aktuální ceny se pro nedočkavé zájemce pohybují mezi 600 a 700 USD (tedy asi 13 000 – 15 000 Kč). Zařízení BlackBerry, konkrétně modely 7130 a 8700, u nás již delší dobu nabízí T-Mobile. Předchůdce 8700 před nedávnem zařadil do svých ceníků i O2. Není proto vyloučeno, že se model 8800 dříve nebo později dostane i do Česka.

 BlackBerry 8700BlackBerry 8800
rozměry110 × 70 × 20 mm114 × 66 × 14 mm
hmotnost134 g134 g
fotoaparát--
paměť64 MB64 MB + pam. karty microSD
baterieLi-Ion, 1 100 mAhLi-Ion, 1 400 mAh
- pohotovost450 hodin528 hodin
- hovor4 hodiny5 hodin

Srovnání s předchozím modelem 8700 ukazuje, že BlackBerry nedává příliš mnoho důvodů k upgradu. Nový model 8800 nabízí navíc snad jen vestavěný GPS modul doplněný o mapové podklady a s tím související nezbytnost – slot paměťových karet typu microSD. Na druhou stranu, GPS tracking, tedy sledování zásilek a „cesťáků“, se stává v dnešní době běžnou součástí firemní kultury a BlackBerry tímto vychází svým potenciálním zákazníkům jednoznačně vstříc.

BlackBerry 8800 ve zkratce

  • sítě: GSM 850/1 900 MHz, GSM 900/1 800 MHz
  • rozměry, hmotnost: 114 × 66 × 14 mm, 134 g
  • displej: aktivní TFT, rozlišení 240 × 320 bodů, 65 tisíc barev
  • baterie: Li-Ion, kapacita 1400 mAh, až 5 hod hovoru a 528 hod v pohotovosti
  • paměť: vnitřní 64 MB + možnost rozšíření paměťovými kartami typu microSD
  • data: GPRS, EDGE, Bluetooth, USB kabel
  • další funkce: multimediální přehrávač, hlasové vytáčení, pokročilé možnosti práce s e-mailovými službami, GPS + mapové podklady, internetový prohlížeč, instant messenger, ovládací prvek trackball, nástroje pro usnadnění práce s funkcemi telefonu
Diskuze (6) Další článek: Vodafone nejzodpovědnější na světě

Témata článku: Blackberry, HTC P3300, První pohled, O Relax, LBS, Tma, Black, Tmavý, Pohled8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby