BlackBerry Bold 9780: klasika s novým OS v zádech

Vylepšený 5Mpx fotoaparát, výdrž až 22 dní v pohotovostním režimu, BlackBerry OS 6. To vše je nový ostružinový manažer od RIM.

RIM přináší na předvánoční trh nový telefon z modelové řady Bold. Jedná se o nástupce jednoho z nejoblíbenějších telefonů ostružinové společnosti BlackBerry Bold 9700. Po dlouhých týdnech nejrůznějších spekulací kanadská společnost konečně odhalila první nedotykový telefon s operačním systémem BlackBerry 6.0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Research In Motion je znám tím, že design svých telefonů nijak radikálně nemění. To dokazuje i nový přírůstek této společnosti. Od svého předchůdce Bold 9700 ho téměř nerozeznáte. Vzhled i použité materiály a rozměry 109 × 60 × 14 mm jsou zcela totožné s minulým modelem, stejná zůstává i hmotnost 122 gramů. Pod klasickým nedotykovým displejem s úhlopříčkou 2,44 palce a HVGA+ rozlišením (480 × 360 bodů) nalezneme optický trackpad a pro BlackBerry tolik typickou QWERTY klávesnici s 35 tlačítky. Kryt baterie je potažen vrstvou imitující kůži, nad ním se nachází čočka fotoaparátu, přisvětlovací LED dioda a reproduktor. Do stran vývojáři vyvedli 3,5mm audio jack, slot pro paměťovou kartu a nekrytý výstup pro microUSB konektor nabíječky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přestože modely BlackBerry jsou vyhlášené především svými manažerskými možnostmi, stále více se vývojáři věnují také multimediálním funkcím. Důkazem toho je například nový 5Mpx fotoaparát, který je nyní vylepšen o funkci automatického zaostřování a stabilizaci obrazu. Ke standartnímu vybavení již patří přehrávání audia (ve formátech MP3, MIDI, AMR-NB, AAC/AAC+/eAAC+, WMA) a videa (MPEG4, H.263, H.264, WMV). Telefon je schopný zvládat všechna čtyři pásma GSM sítě, nechybí podpora sítí 3G, Bluetooth ve verzi 2.1 (včetně A2DP), přítomnost Wi-Fi ve standardu 802.11 b/g nebo A-GPS modul.

Šestkový systém na palubě

Nejzásadnější novinkou je nový operační systém BlackBerry 6. Jeho přítomnost s sebou nese nejen vylepšení po softwarové stránce, ale také po té hardwarové. Telefon sice pohání starší procesor taktovaný na 624 MHz, ale operační paměť je na rozdíl od jeho předchůdce dvojnásobná, tedy 512 MB. BlackBerry Bold 9780 bude disponovat 512 MB interní pamětí, již bude možné rozšířit paměťovou microSD kartou až do výše 32 GB, přičemž 2GB karta bude již v balení. BlackBerry OS 6.0 mimo jiné přináší vylepšené uživatelské prostředí či možnost univerzálního vyhledávání. K dnes tolik populárním sociálním sítím, jako je Facebook, Twitter, MySpace či YouTube, bude sloužit speciální aplikace. Stejně tomu bude i v případě BlackBerry Messengeru. Více o novém systému jsme psali zde.

 Klepněte pro větší obrázek

Nebylo by to BlackBerry, kdyby se nemohlo pochlubit dlouhou výdrží. Tentokrát zařízení zásobuje energií akumulátor s kapacitou 1 500 mAh, což by telefonu mělo umožnit až 36 hodin nepřetržitého přehrávání hudby či vydržet 22 dní v pohotovostním režimu.

K dostání bude tento model ve dvou barevných variantách (černá, bílá). V Americe se telefon začne prodávat 17. listopadu, výhradní právo k distribuci bude mít, podobně jako u iPhonu, operátor AT&T. S dvouletou smlouvou vyjde BlackBerry Bold 9780 na 130 dolarů. V Evropě ho bude pravděpodobně nejdříve možné zakoupit u britského Vodafonu.

Diskuze (19) Další článek: Navigon už i pro řidiče nákladních vozů

Témata článku: Blackberry, Smartphony, Blackberry Bold 9700, Blackberry Bold 9780, Klasika, Klasik, Black, Nov, Bold, Nepřetržité přehrávání


Určitě si přečtěte