BlackBerry: co na té ostružině všichni vidí?

BlackBerry používají manažeři, politici, zkrátka všichni, kteří mají rádi svá data v bezpečí. Jak BlackBerry funguje a jaké má možnosti?

Pokud si poprvé v životě koupíte zařízení BlackBerry společnosti Research in Motion, spustíte jej a vjedete do hlavního menu, možná zůstanete jen zaraženě zírat. Slyšeli jste přeci, že BlackBerry je jednička v mobilním e-mailu, ale zde žádná možnost nastavení e-mailu není. Není a nebude, dokud si na SIM kartě nenecháte aktivovat některé z řešení společnosti BlackBerry.

Protože BlackBerry rozhodně není jen o samotných telefonech (resp. handheldech, jak zařízení sama sebe označují). Abyste vymačkali ze svého BlachBerry vše, budete potřebovat ještě software instalovaný někde na vzdáleném serveru, jehož prostřednictvím bude samotný handheld komunikovat. Nejznámějšími takovými produkty jsou BlackBerry Enterprise Server (BES) a BlackBerry Internet Service (BIS).

BlackBerry Enterprise Server

BES je důvod, proč si společnosti řešení od BlackBerry pořizují. Jde o totiž o komplexní architekturu, v níž jsou všichni zaměstnanci s mobilním telefonem součástí jednoho velkého okruhu s možností neustále mezi sebou komunikovat a v rámci možností handheldu spolupracovat. Samotné řešení BES je softwarový balík spojený se systémy Microsoft Exchange, Lotus Domino, Novell GroupWise nebo Zimbra na podnikové síti.

Proto, aby nemusela být v rozsáhlých společnostech data neustále monitorována, jsou řešení BES často provozována za měsíční poplatek. Firmy si pak v rámci BES vytvářejí určitý typ intranetového prostředí, tedy uzavřené sítě, v níž mohou komunikovat jen zařízení umístěná vně sítě společnosti.

Základním elementem tohoto systému je e-mail. Typ e-mailu, díky němuž je BlackBerry tak populární, má přívlastek push. Proč push e-mail? Software instalovaný v rámci řešení BES totiž neustále monitoruje elektronickou schránku s příchozí poštou. Jakmile do schránky dorazí nová zpráva, technologie ji předá do operačního centra (NOC z anglického Network Operations Center). Zpráva je dále přenesena poskytovateli mobilní služby, který ji okamžitě předá do vašeho zařízení. To vše většinou netrvá déle než sekundu, s doručením mailu do schránky tak zároveň dochází k doručení stejné zprávy na displej BlackBerry. Velmi podobně systém funguje i s kontakty, kalendářem a dalšími podporovanými položkami.

Klepněte pro větší obrázek 
Schéma systému BlackBerry

Obrazně řečeno je tak zpráva automaticky dotlačena (push) do telefonu namísto standardní synchronizace, jejímž iniciátorem musí být sám telefon resp. jeho uživatel. A to je také důvod, proč je k maximálnímu využití handheldů BlackBerry nutná aktivace některého z podpůrných serverových řešení. Zařízení si totiž se standardním stahováním přes POP3 nebo IMAP příliš nerozumějí.

Ale není to jen e-mail, díky němuž je BlackBerry tak populární. BES se skládá z mnoha komponent, mj.

  • BlackBerry Attachment Service – služba, která zpracovává přílohy e-mailů a konvertuje je do formátů použitelných v zařízeních BlackBerry.
  • BlackBerry Collaboration Service – služba umožňující komunikací prostřednictvím instantních messengerů.
  • BlackBerry Messaging Agent – služba pro bezdrátovou synchronizaci kalendáře.
  • ·BlackBerry Synchronization Service – služba pro bezdrátovou synchronizaci ostatních položek (kontaktů, úkolů a poznámek).

Protože jde o řešení určená především pro větší organizace, v rámci jejíchž struktur putuje velké množství citlivých dat, jednou z dalších základních charakteristik komunikace v rámci BES je bezpečnost. Všechna data přenášená mezi zařízením samotným a BES jsou proto šifrována (i když někdy ani šifrování nestačí) pokročilými technikami (mj. také AES, kterou využívá i vláda USA).

BlackBerry Professional Software Express

Někdy též BES Express je řešení, které společnost RIM nabízí v inovované podobě od ledna tohoto roku především malým a středním podnikům. Jde v podstatě o verzi profesionálního řešení BES, kterou je možné zdarma stahovat z internetových stránek společnosti. V rámci tohoto řešení získá společnost licenci pro jednoho uživatele, díky níž si může bez zbytečných výdajů vyzkoušet, jak řešení BES funguje. Počet licencí v rámci BlackBerry Professional Software Express je možné rozšířit až na 30 (za příplatek) nebo na neomezený počet zakoupením plné licence BES.

BlackBerry Internet Service

Kolikrát jste už slyšeli, že BlackBerry nejsou pro osobní použití? Že jde o řešení jen pro businessmany, kteří by byli bez mobilu jako bez nohy? Nenechte se zmást, není to totiž tak úplně pravda. I když je fakt, že právě businessmanům svázaným svým telefonem pevně s mateřskou společností, dokáže BlackBerry díky službě BES nabídnout nejvíce.

Pro ty ostatní je tu právě BIS. BIS je hostované řešení v našich končinách provozované např. mobilními operátory. Pokud jste malá firma nebo dokonce jen „obyčejný uživatel“, nemáte možnost vyzkoušet BlackBerry Professional Software Express a přesto byste rádi služeb BlackBerry využívali, můžete si u mobilního operátora aktivovat BIS. Díky BIS získáte ve svém mobilu přístup k e-mailu a dalším datovým službám (v závislosti na operátorovi, např. web nebo instant messaging).

Tip: Pokud byste chtěli výhod BES nebo BIS využívat, ale nechce se vám kupovat nové zařízení BlackBerry, vyzkoušejte BlackBerry Connect. Pokud není k dispozici přímo ve vašem zařízení, můžete si jej pro operační systémy Windows Mobile, Symbian a Palm OS stáhnout zde.

Protože je toto řešení určeno pro jednotlivce nebo malé společnosti, náklady musejí být omezené. Proto jsou omezené také možnosti a BIS nabízí jen zlomek toho, co získá firemní zákazník s řešením BES. K dispozici např. není možnost vzdálené synchronizace kalendáře, kontaktů ani ničeho jiného.

Z českých mobilních operátorů nabízí BIS řešení na svých webových stránkách jen O2 a T-Mobile. U Vodafonu v sekci OneNet najdete jen nabídku řešení BES. U O2 si můžete vybrat, jaké řešení je pro vás nejvhodnější, přičemž ceny se pohybují od nulového měsíčního poplatku a platby za přenesená data až po 1 783,81 Kč měsíčně za tarif s neomezenými přenosy včetně roamingu (i když i přesto je uživatel omezen FUP 50 MB, u nějž si O2 vymezuje právo tarif při častém překračování limitu změnit na placený). T-Mobile nabízí tarif jediný, za 299 Kč měsíčně.

O2
tarifaktivaceměsíční poplatekvolné MB
v Českuv zahraničí
BlackBerry Email Start589 Kč0 Kč0 (cena 0,24 Kč/kB)0
BlackBerry Email0 Kč299 Kčbez limitu0
BlackBerry Email Roaming0 Kč1 070 Kčbez limitu4/dále podle ceny v roamingu
BlackBerry Email Unlimited0 Kč1 784 Kčbez limitubez limitu (FUP 50 MB)
T-Mobile
BlackBerry Internet Service0 Kč299 Kčbez limitu0

Poznámka: Podrobnosti řešení BIS od O2 najdete zde (uživatelská příručka BIS), podrobnosti o podmínkách služby T-Mobile spolu s návody na nastavení a interaktivní ukázkou hledejte zde.

Operátoři BIS prezentují jako velmi jednoduché řešení, které stačí jenom aktivovat a v několika následných krocích nastavit připojení. O víc se prý starat nemusíte. Přesto vám z vlastní zkušenosti doporučím, tedy pokud se v mobilních komunikacích nevyznáte, nechat si nastavení provést na prodejně zodpovědným pracovníkem mobilního operátora. Někdy se totiž automaticky nepřenastaví přístupový bod, což by vás pak ve vyúčtování mohlo přijít hodně draho.

A když už budete na prodejně, raději se také rovnou zeptejte, jaké služby jsou do neomezeného paušálu zahrnuty. Při stejném dotazu jsem se totiž na infolince dověděl, že jde pouze e-maily (nedalo mi to, protože internetové stránky mluví i o prohlížeči a instant messengeru), po přepojení na technické oddělení mi bylo sděleno, že také instant messaging a internet (ale pouze prostřednictvím prohlížeče web’n’walk, který má mimochodem v handheldu úplně stejnou ikonu jako „ten druhý“). Je znát, že BlackBerry není pro operátory vlajkovou lodí. Odvážíte se to vyzkoušet také?

Diskuze (81) Další článek: Samsung rozjíždí vlastní internetový obchod s aplikacemi

Témata článku: Blackberry, , , , Black, Obyčejný uživatel, Malá firma, Maximální využití, Zlomek toho, Určitý typ, Business tarif, Nová zpráva, Jednoduché řešení