BlackBerry Enterprise Service 10 zvládne iOS i Android

Platforma BlackBerry 10 si získala respekt a za pozornost stojí také BlackBerry Enterprise Service 10. Umožní vám vzít si do práce vlastní Android, nebo iPhone.

Tak trochu na pozadí velkolepé premiéry platformy BlackBerry 10 a nových smartphonů byla představena služba BlackBerry Enterprise Service 10, nástupce populárního BES (kde S znamenalo Server). Několik zajímavých detailů nám o novince řekl Ondřej Kubeček ze společnosti System4u, která se zabývá profesionálním Mobile Data Managementem: „BES 10 přináší na trh špičkové řešení správy zařízení, které je především multiplatformní. Díky trendu BYOD (Bring-Your-Own-Device), kdy zaměstnanci využívají své vlastní mobilní zařízení, získává nový BES 10 zcela nový rozměr a firmy tak mohou pohodlně spravovat nejenom zařízení BlackBerry, ale i Android a iOS, což znamená velké zefektivnění celého systému.“

Klepněte pro větší obrázek 
BES 10: novinek je zde samozřejmě více, ale možnost (kromě starších a nových BlackBerry) spravovat i přístroje s Androidem a Apple iOS patří k těm nejvýznamnějším.

Komunikátory BlackBerry svého času nabízely unikátní vlastnosti a funkce, ale po příchodu iPhonu a Androidu se situace radikálně změnila. Uzavřenost ekosystému začínala BB dusit. Platforma 10 opět přináší svobodu a některé unikátní vlastnosti umožní používat i s jinými smartphony. BES 10 má tři moduly, všechny lze spravovat nezávisle nebo pomocí jednoho uživatelského rozhraní, z jedné administrátorské konzole.

  • BDS (BlackBerry Device Service) – správa zařízení s OS BlackBerry 10 a tabletů BlackBerry PlayBook.
  • UDS (Universal Device Service) – správa zařízení s OS Android a Apple iOS (s podporou Windows Phone se počítá do budoucna).
  • integrace současných BES serverů, tzn. správa současných BlackBerry s OS 4 až 7.1
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Ukázka prostředí, ve kterém bude firemní administrátor spravovat smartphony zaměstnanců (zdroj: System4u)

Co vlastně podpora vyjmenovaných zařízení znamená? BES 10 se řadí do konceptu tzv. Mobile Device Management - správa více druhů mobilních platforem z jedné konzole. Nejedná se jenom o nastavení synchronizace PIM (email, kalendář, adresář..), BES 10 umí vzdáleně přenést nastavení Wi-Fi profilů, VPN profilů, vzdálenou instalaci aplikací, dokáže zařízení lokalizovat, zajistí bezpečnou práci s přílohami a dokumenty a další. Pro případ ztráty/krádeže zařízení je zde například funkce vzdálené vymazání dat.

Na závěr jsme se Ondřeje Kubečka zeptali, kolik BES 10 vlastně stojí: Licenční politika je poměrně jednoduchá. Serverová licence je zdarma. Licence pro BDS a UDS se platí podle počtu připojených zařízení, cena začíná na 99 dolarech, při vyšších počtech zařízení se lze dostat až na 55 dolarů. Všechny licence jsou jednorázové. Pokud již firma provozuje Enterprise BES server, může si licence do konce roku 2013 zdarma převést na BES 10 (pouze modul BDS).“

Více o BES 10 čtěte v PDF na stránkách BlackBerry.

Diskuze (3) Další článek: Aplikace pro Windows Phone poběží i pod „velkými“ Windows

Témata článku: Blackberry, , , , Apple iPhone 4GB, Blackberry Playbook, Blackberry Playbook 32GB Wi-Fi, Blackberry Playbook 64GB Wi-Fi, BDS, Enterprise, #Android, Black, Enter, Firemní administrátor, Nástupce populární, Mobil Device Management