BlackBerry po nevýrazném přešlapování v roce 2016 chytilo loni druhý dech s modelem Keyone. Mezitím došlo k převedení výrobní licence od kanadské společnosti na čínskou značku TCL, která má smartphony s logem ostružiny plně ve své režii. Návrh i výroba tedy probíhá v Číně, původní kanadská firma je v roli supervizora a dodává také některá softwarová řešení a aplikace.
Tento koncept se osvědčil už u zmiňovaného modelu Keyone, jenž proti ostatním Androidům vynikal díky povedené mechanické QWERTY klávesnici. Nové BlackBerry Motion to v tomto ohledu bude mít složitější – spoléhá se pouze na dotykový displej a na první pohled se tedy neliší od konkurenčních modelů. U BlackBerry, jak už to tak ale bývá, je vychytávek víc a bude třeba je prozkoumat pod pokličkou.
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 76 × 8,1 mm, 167 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Samotná recenze BlackBerry Motion začíná na následujícím listu.
Design
Podřízen ergonomii. Název smartphonu vznikl z přesvědčení, že Motion je ideální zařízení pro život v pohybu. Takový je sice z principu každý mobilní telefon, ale BlackBerry zde chtělo poukázat na některé prvky výbavy naznačující zvýšenou odolnost. Předně je to odolnost proti vodě a prachu IP67, dále bytelný hliníkový rám a speciální nano úprava displeje, která má zamezit poškrábání. Nebojácně jsme tedy sundali fólii z displeje a telefon 14 dní používali s jinak nechráněným panelem. Opravdu jsme na něm ani na konci testu nenašli jediný škrábanec.


BlackBerry Motion je zařízení střední velikosti, lépe mu bude ve větších rukou
Vzhled zařízení je hodně individualistický, ale na to jsme si u BlackBerry už dávno zvykli. Někomu se bude líbit, jiný jej označí za zastaralý nebo nemoderní. Je pravda, že obří brada už ve srovnání s většinou současných smartphonů působí trochu archaicky, na druhou stranu se díky ní o něco posouvá těžiště přístroje, takže ani při práci ve spodní polovině obrazovky nebudete mít pocit přepadávání. V bradě navíc našla místo ovládací tlačítka Androidu, přičemž Home klávesa s ostružinou slouží zároveň jako čtečka otisků. Ta je dostatečně přesná, ale o malinko pomalejší než nejrychlejší čtečky např. iPhonů nebo Huawei.


Zajímavý je design zadní strany, která imituje karbonové vlákno
Škoda, že Home klávesa není místo klasického promačkávacího tlačítka pouze dotyková ploška – přispělo by to k jednotnosti odezvy při stisknutí u všech tří tlačítek. Takhle se Home promáčkne, ale sousední dva senzory nikoli. Na čtečce lze vyvolat i pohybová gesta, např. místo šipky zpět nebo stažení notifikační rolety. Další specialitu má telefon na boku – kromě klasického zapínacího tlačítka a regulace hlasitosti je to vroubkované programovatelné tlačítko. Přiřadit mu můžete sepnutí nějaké funkce (např. svítilny), provedení akce (např. napsat zprávu) nebo rychlé spuštění aplikace. Celkem lze přiřadit tři různé činnosti.


Všechna tlačítka jsou na pravém boku, za což musíme výrobce pochválit
Záda jsou opět zhotovena z měkčeného plastového materiálu, který tentokrát imituje vzorek karbonu (na rozdíl od povrchu golfového míčku u modelu Keyone). Toto zpracování nás nijak neurazilo a ačkoli třeba skleněná záda mohou vypadat prémiověji, zde je vše podřízeno ergonomii. U plastových zad nehrozí poškrábání, prasknutí a navíc se zařízení dobře drží v ruce a neklouže. Zároveň vše přesně lícuje a kvalita zpracování je snad ještě lepší než u modelu Keyone. Celková velikost je na horní hranici univerzálnosti, jakýkoli větší rozměr už by ze zařízení dělal přerostlého mamuta.
Displej
Klasické IPS. Pokud nepočítáme již zmíněnou speciální úpravu krycího skla, samotný zobrazovač BlackBerry Motion ničím zvlášť nevyniká, ale na druhou stranu ani nezaostává. Výrobce zvolil 5,5palcový Full HD IPS panel s tradičním poměrem stran 16 : 9. Postačující je hodnota maximálního jasu a dobrá je také barevná věrnost. Pouze v podání černé barvy, na kterou v prostředí BlackBerry Launcher narazíme častěji než u jiných nadstaveb, se displej nedokáže rovnat AMOLED panelům.


Displej se výrobce nesnažil roztáhnout až k okrajům, pod panelem jsou tlačítka a čtečka
Na nedostatečnou jemnost zobrazení si nelze stěžovat, stejně tak displej netrpí zkreslením barevného podání při náklonu do stran. Pokud vám nebude vyhovovat poněkud studenější naladění barev, můžete si vyvážení bílé upravit v nastavení Režimu displeje. Ovládací tlačítka mimo plochu displeje nezmenšují jeho aktivní zobrazovací plochu. Funkci Always On (tzn. kontinuální zobrazování času a zmeškaných událostí při jinak pohasnuté obrazovce) telefon neumí, trochu to vynahrazuje notifikační dioda. Telefon se dá probudit gestem poklepání na displej.
Hardware
Nemá za úkol oslnit. Po stránce výkonu se Motion rozhodně nesnaží drát mezi špičku. Mezi jinak spíše průměrnými parametry (procesor Snapdragon 625, vnitřní úložiště 32 GB) vyniká hodnota operační paměti 4 GB, díky které je telefon svižný a dokáže rychle spouštět aplikace. Další nadprůměrnou hodnotou je baterie s kapacitou 4 000 mAh. Jinak zařízení patří do střední třídy, což nakonec řečí čísel potvrzuje i výsledek cca 60 tisíc bodů ze syntetického benchmarku AnTuTu.


Procesor by sice mohl být trochu silnější, ale 4 GB operační paměti zařízení hodně pomáhá
K hlasitému přehrávání hudby slouží jediný reproduktor na spodní hraně zařízení. Je sice mono, ale dostatečně hlasitý a nezkresluje zvuk ani při nejvyšší hlasitosti. Kromě toho je k dispozici rovněž 3,5mm jack pro poslech do sluchátek. Baterie se dobíjí přes USB-C konektor a podporováno je rychlé dobíjení Quick Charge 3.0. Plné dobití článku trvá necelé dvě hodiny. Výdrž zařízení je nadprůměrná a běžně se pohybuje okolo 2 dní plného provozu.

Smartphone se dobíjí přes USB-C konektor a nechybí mu ani 3,5mm jack
BlackBerry zaslouží pochvalu, že nešetřilo na užitečných maličkostech, jako je NFC nebo duální Wi-Fi (2,4 a 5 GHz). Nesmí scházet plná podpora evropských LTE frekvencí. Ochuzeni jsme proti jiným trhům byli o podporu funkce Dual SIM. Zařízení si dokáže poradit s většinou obrázkových formátů i audio/video kodeků. Nedostalo se na bezdrátové dobíjení, které je zatím v segmentu střední třídy příliš neobjevuje.
Podporované formáty a kodeky:
- obrázky: BMP, JPG, GIF, PNG, WEBP
- audio/video kodek: MPEG-4, AAC+, AAC-LC, AMR-NB, AMR-WB, DivX, EVRC, FLAC, H.263, H.264, H265/HEVC, MIDI, MP3, OPUS, PCM, QCELP, VC-1, VORBIS, VP8, VP9, WMA Pro, Xvid, eAAC+
- audio/video formát: 3GP, 3G2, AAC, AVI, ADTS, ASF, AWB, FLAC, IMY, MID, MKV, MOV, MP3, MPEG-4, MXMF, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, WEBM, XMF
Software
Největší přidaná hodnota. Hlavní přidaná hodnota BlackBerry Motion proti jiným Androidům je právě v softwaru a v prostředí BlackBerry Launcher postaveném v tomto případě nad Androidem 7.1 Nougat. Pokud mají vlastní úpravy Androidu ze strany výrobců smysl, u BlackBerry to platí dvojnásob. Prostředí obsahuje spoustu vylepšení, užitečných vychytávek a také vlastních aplikací.




BlackBerry Launcher má jiné pojetí než většina ostatních androidových nadstaveb
Již známou funkcí je obdoba 3D Touch, která ovšem není závislá na tlaku dotyku. Gesto pohybu směrem nahoru z aplikace, která je označena třemi tečkami, vyvolá rychlou nabídku. Přehledněji je řešen také multitasking a vylepšení doznala virtuální klávesnice BlackBerry Keyboard, která predikuje doporučená slova přímo na jednotlivých klávesách, odkud je podobným gestem vzhůru „vystřelíte“ do editoru.





Hlavní nabídka je rozdělena na tři karty (aplikace, widgety a zástupci)
Základ je stejný jako u jiných nadstaveb – pohotovostní plocha, notifikační roleta s přepínači a hlavní nabídka se všemi aplikacemi a přehledně zobrazenými widgety i zástupci. Podobu BlackBerry Launcheru lze samozřejmě uživatelsky upravit. Vedle již zmíněného programovacího tlačítka (Convenience Key) je specialitou prostředí také boční karta nazvaná Produktivita, která přehledně sdružuje obsah z aplikací BlackBerry – Hub, kalendář, úkolovník i kontakty. Výhodou tohoto průhledného panelu je, že jej lze vysunout z jakékoli části menu nebo v aplikaci.





Vlastní aplikace BlackBerry a klávesnice s prediktivním nabízením slov
Smartphony BlackBerry byly odjakživa synonymem pro bezpečnost používání dat. Ani poté, co se společnost vzdala vlastního systému BlackBerry OS, není otázka bezpečnosti podceňována. Přímo na úrovni systému je v zařízení obsažena aplikace DTEK, která se stará o šifrování obsahu zařízení a také kontinuálně sleduje všechny další aplikace, jestli na pozadí systému neprovádějí nějaké nestandardní úkony. BlackBerry dodává ještě aplikace Password Keeper pro uchovávání hesel a Privacy Shade, která zakryje obsah displeje kromě malé oblasti, aby z displeje nemohl odečítat informace „přes rameno“ někdo nepovolaný.
Fotoaparát
„Na světle dobrý.“ Smartphony BlackBerry nikdy nevynikaly fotoaparátem se špičkovými parametry a podobné to bude také u Motion. Telefon obsahuje blíže nespecifikovaný 12Mpx senzor s objektivem o světelnosti f2.0. Potěší ovšem funkce automatického HDR, kterou někteří výrobci jako třeba Huawei, stále nejsou schopni osadit. Prostředí fotoaparátu je poměrně jednoduché, kromě automatického doostření lze také doladit expozici.


Foťák leží sice trochu nešikovně v rohu zařízení, ale jeho objektiv alespoň výrazněji netrčí nad povrch
Fotky sice nejsou bůhvíjakým skvostem, ale zároveň nejde ani o propadák. Při dobrém světle lze nafotit velmi slušné snímky. Při klesajícím osvětlení snímky šumí a také mají tendenci se rozmazávat. Foťák totiž neobsahuje stabilizátor obrazu. Podání barev je vcelku realistické, foťák má ovšem tendenci trochu podexponovat. Ostružinovou vychytávkou je u fotoaparátu pořizování snímků „do trezoru“. Pokud se při focení místo virtuální spouště dotknete čtečky otisků, uloží se obrázek nebo video do chráněné oblasti galerie.
Ukázkové fotografie:






Další ukázkové snímky naleznete na posledním listu recenze
Natáčení videa je už opravdu pouze průměrné. Telefon sice díky obsaženému procesoru papírově zvládá natáčení 4K videa při 30 snímcích za sekundu, ale výsledek je trhaný a hodně rozkolísaný. Natáčet proto doporučujeme na Full HD 60 fps, ale ani tak to není kvůli chybějící stabilizaci obrazu žádná sláva. Smiřte se s tím, že na BlackBerry Motion zkrátka natáčet obrazové reportáže nebudete.
Ukázkové video (1 080p, 60 fps):
Závěr
BlackBerry Motion není jen tak ledajaký Android střední třídy. Výrobce si je velmi dobře vědom příležitostí, které mu vlastní nadstavba BlackBerry Launcher, doplňkové aplikace a nadstandardní zabezpečení dávají a náležitě toho využívá. Hardwarovými parametry Motion nikoho chtít uchvátit nebude, na vychytávky v prostředí a praktické ovládání ale nalákat může.


V balení naleznete klasické příslušenství
K tomu si připočtěte kvalitní tovární zpracování se svébytným designem, displej, na který nemusíte dávat fólii, dobře odladěné prostředí, nadstandardní zabezpečení, nadprůměrnou výdrž baterie a rázem tu máme model, se kterým je potřeba počítat. Cenovka 13 tisíc sice není úplně nejnižší a připlácet si za software místo hardwaru ještě nejsme tak úplně zvyklí, ale v tomto případě to stojí za úvahu.
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 76 × 8,1 mm, 167 g displej: 5,5", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 4 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 156 × 72 × 6,0 mm, 145 g displej: 5,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 626 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 155 × 76 × 7,3 mm, 165 g displej: 5,5", kapacitní LTPS LCD, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (128 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 080 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 625 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7.1 (Nougat) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 142 × 70 × 7,9 mm, 152 g displej: 5,1", kapacitní Super AMOLED, 1 440 × 2 560, 576 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (450|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, GPS paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Samsung Exynos 8890 (8× Exynos M1, 2 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 6 (Marshmallow) fotoaparát: 12MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 154 × 74 × 7,3 mm, 153 g displej: 5,5", kapacitní AMOLED, 1 080 × 1 920, 401 PPI sítě: GSM, 3G, LTE konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS paměť: 128 GB, RAM: 8 GB, baterie: 3 300 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 835 (8× Kryo 280, 3 GHz, 10nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 20MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
|
 | rozměry a hmotnost: 157 × 75 × 7,6 mm, 165 g displej: 5,9", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 2 160, 409 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 64 GB, microSDXC (256 GB), RAM: 4 GB, baterie: 3 340 mAh procesor: Hisilicon Kirin 659 (8× Cortex-A53, 2 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 16MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Verdikt: Svébytný model střední třídy, po kterém sáhnou hlavně ti, kdo vědí, co od mobilu chtějí. Přednost před surovým výkonem má hlavně odladění, ovládání a zabezpečení.
Plusy:
- Kvalitní tovární zpracování
- Netuctový design
- Odolná krycí vrstva displeje
- Dostatek operační paměti
- Nadprůměrná výdrž na baterii
- Výborné prostředí s mnoha užitečnými funkcemi
Minusy:
- Rámečky okolo displeje
- Promačkávací Home tlačítko
- Čtečka není tak rychlá jako u konkurence
- Jen průměrný fotoaparát
- Pro někoho vyšší cena
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium