BlackBerry Passport: exot a dříč [recenze]

Vezměte výhody klávesnice, vynásobte dvěma. Vezměte výhody systému a aplikujte je na čtvercový displej. Výsledek? Passport. Ultimátní pracovní BlackBerry.

Kanadská společnost BlackBerry je ve světě mobilních zařízení známá především díky svým detailně promyšleným komunikátorům. Jejich zařízení, v drtivé většině s výbornou mechanickou klávesnicí, byla velmi oblíbená u cílové skupiny zákazníků, kteří používali mobilní telefon výrazněji na práci než na zábavu. Ve skutečnosti je BlackBerry posledním, kdo je schopen zákazníkovi nabídnout zařízení s mechanickou klávesnicí (výjimky pouze potvrzují pravidlo).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
BlackBerry Passport na tiskových snímcích výrobce

A i když si společnost prožívala a nejspíše ještě stále prožívá nepříznivou finanční situaci, i když ji spousta lidí odepisovala, povedlo se BlackBerry představit zařízení, kterým o sobě dala vědět. Zařízení, na které se stály fronty, zařízení, které můžeme popsat jako to nejlepší z BlackBerry zakomponované do moderního, odvážného, avšak důkladně promyšleného těla. Dnes recenzované BlackBerry Passport je prostě zařízení, které si musíte zkusit, abyste mu porozuměli a dokázali ocenit jeho přednosti.

Po prvních minutách testování:

  • Passport je hodně široký, před koupí bude potřeba si ho zkusit.
  • Klávesnice je skvělá, jako vždy u BlackBerry.
  • Bude to chtít delší čas, pochopit mechanickou + dotykovou klávesnici.
  • Displej Passportu je opravdu povedený, barevně i detaily.
  • Baterie Passportu je nezdolná, procentům se nechce dolů.
  • Chválím notifikační diodu i NFC anténu.
  • Tak první sejmutí krytu pro vložení SIM se neobešlo bez úhony.
  • Fotoaparát papírově navnadil, ale zatím se mu nechce ostřit.
  • V systému je ukryta spousta drobných vychytávek.

Blackberry Passport
rozměry a hmotnost: 128 × 90 × 9,3 mm, 196 g
displej: 4,5", kapacitní IPS LCD, 1 440 × 1 440, 453 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 5, Bluetooth 4, GPS
paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 450 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 800 (4× Krait 400, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Blackberry OS 10
fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
38 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Alchymie různých materiálů

Nutno ale dodat, že alchymie nadmíru povedená. I když není jednoduché Passport popsat, jisté je, že samotné zařízení poutá nejeden zvídavý pohled a způsobilo i několik nesmělých dotazů, co že je to vlastně za telefon. Passport není malé zařízení, jeho rozměry činí 128 × 90 × 9,3 mm a váha je 196 gramů. To samo o sobě dává tušit, že se rozhodně nejedná o zařízení, které bude snadné používat v jedné ruce. A i když v některých místech nabízí BlackBerry pomocnou ruku, Passport ani jako zařízení do jedné ruky nebyl myšlen (o tom ale až později). Do kapsy se každopádně vejde, rozhodně o něm ale budete vědět. Vždyť rozměry zařízení z něj dělají obdélník o poměrech stran téměř 4:3, o tolik je širší než běžné smartphony.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
S úchopem a používáním v jedné ruce u Passportu spíše nepočítejte. Ostatně, ani tak nebyl zamýšlen.

Passport je hodně bytelně stavěn. Základem zařízení je ocelový rám, který je rozhodně poctivý a uvidíte ho po celém obvodu přístroje. Stříbrná ocel s černým zbravením telefonu vypadá opravdu, dobře, Passport se ale prodává i v bílé. Čtvercový displej je krytý odolným sklem Gorilla Glass třetí generace, zbytek těla je plastový, pokud tedy nepočítáme kovové předěly mezi řadami kláves, krycí sklo nad čočkou fotoaparátu a stylovou kovovou linku na zadní straně. Nutné je také podotknout, že zadní kryt má povrchovou úpravu soft-touch, takže telefon neklouže v ruce a máte pocit jistého úchopu. Daní je samozřejmě vyšší špinivost zadního krytu (např. zpocené ruce, nikoliv však otisky), ale to velmi rádi Passportu odpustíme, zejména také proto, že displej – mnohem důležitější část přístroje, nečistotám odolává až překvapivě dobře.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Poměr toho, co zabírá na čelní straně displej a klávesnice, je neskutečný. Ale nebojte, prsty (=palce) si lámat nebudete, všude pohodlně dosáhnete a z ruky vám taky nevypadne.

Čtvercový displej + klávesnice = Passport

Nyní blíže k samotnému zařízení. Nejzajímavější je samozřejmě čelní strana, kde nalezneme 4,5" displej čtvercového formátu. Ten, jak jsem již zmínil výše, je kryt odolným sklem. Nad displejem najdeme logo BlackBerry, hovorový reproduktor s mikrofonem, díky kterému je regulován zvuk vycházející z reproduktoru, čelní kamerku a potřebné senzory, ale hlavně notifikační LED diodu. Pod displejem najdeme největší devízu tohoto zařízení. Je jím poněkud zvláštní, třířadá (takřka plnohodnotná) klávesnice, která je opět vyvedena v klasickém stylu kanadského výrobce, ale tentokrát je plně dotyková. To si zaslouží samostatnou část recenze, kterou najdete v druhé kapitole.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klávesnice je od poloviny profilovaná do protivky, aby na ní oba palce při psaní dobře seděly. A neptejte se mě, jak BlackBerry docílilo toho, že je dotyková celá klávesnice. To netuším, ale funguje to zatraceně dobře!

Pojďme na boky Passportu. Začneme u levého, který je zcela holý. Pravý bok oproti tomu nabízí trojici kovových tlačítek. Horní a spodní slouží k regulaci hlasitosti, to prostřední potom spouští anglickou hlasovou asistentku, ovládá multimédia a může také sloužit jako (jednopolohová) spoušť fotoaparátu. Zajímavá je také horní hrana, kde najdeme sluchátkový konektor, tlačítko zámku/vypnutí přístroje a výřez na sejmutí části zadního krytu. Spodní hrana ukrývá dvojici velmi kvalitních a hlasitých stereoreproduktorů, hovorový mikrofon a dále systémový a nabíjecí microUSB konektor.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Levý bok je kompletně holý, zbytek srandy se děje na pravém boku. Umístění konektorů je standardní a všechna tlačítka jsou dobře dostupná. Jen to řešení na vložení SIM a microSD karet kdyby bylo jinačí.

Zbývá nám zadní strana BlackBerry Passport. Zde se uprostřed nachází vsazené kovové prvky dohromady tvořící logo kanadské společnosti, pod kterým je ještě skryta NFC anténa, ale mnohem více pozornosti poutá fotoaparát a jeho okolí. Základní tandem tvoří dvojice 13 Mpx fotoaparátu a velké, výkonné LED diody, kterým sekunduje lehce skrytá dvojice zadních mikrofonů (celkem jsou tedy čtyři). Zajímavá je také horní část. Tento úzký plastový pruh je jediný způsob, jak lze rozebrat jinak monolitickou konstrukci telefonu. Nachází se pod ním slot na nanoSIM kartu a také na paměťovou microSD kartu až do velikosti 128 GB. I když je pro snadnější sejmutí této části na horní hraně výřez, námi testovaný kus se nechtěl poddat a výsledkem byla lehce naprasklý plastový díl v okolí sluchátkového konektoru. Druhý testovací kus, který jsme měli k dispozici, tímto ale netrpěl. Nebylo by ale jednodušší použít dnes již hojně používané šuplíčky?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Záda jsou vyrobena ze soft-touch materiálu, takže telefon dobře sedí v ruce. V místech loga BlackBerry také čekejte NFC anténu.

Podtrženo sečteno, Passport je, i když vezmeme v potaz pouze provedení a designovou řeč přístroje, vynikající zařízení. Umístění prvků na těle telefonu je zcela vyhovující, použité materiály a zpracování můžeme jen pochválit a jedinou výtkou tak může být pouze nevhodně řešený přístup ke slotům na SIM a paměťovou kartu, který (u našeho přístroje) může vést k poškození součástky. Pokud bychom chtěli být opravdu pečliví pedantští, pod jistým úhlem se dá všimnout prosvítání podsvícení ve škvírách na stranách klávesnice, což by někomu, vzhledem k nemalé ceně, mohlo vadit.

Témata článku: Blackberry, , , , , , , , Blackberry Passport, Blackberry Z10, Frames, Ocelový rám, Rovnice, Zvídavý pohled, WMV, Android Runtime, Nová zpráva, OGG, Velké písmeno, Exot, Gmail Go, Testovaný kus, ASF, Nešťastné řešení, Dotykový obraz,