BlackBerry Q10: ryze pracovní nástroj [recenze]

Našlapaný pracovní smartphone s tlačítky je tady. Díra na trhu je zaplněna, veselme se. Jen cenovka nám moc radosti neudělá.
Kapitoly článku

Jestli v něčem telefony BlackBerry opravdu vynikají, tak je to jejich hardwarová klávesnice. Srovnání s konkurencí je naprosto zcestné, protože je to jako hodnotit jízdu v supersportu vedle projížďky s líným kombíkem. BlackBerry Q10 nenabízí ani velký displej, ani supervýkonný hardware, ale má to, co nikdo jiný – dokonalou a léty prověřenou klávesnici. Dotykáče, třeste se.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
BlackBerry Q10 na tiskových snímcích

Klíčové vlastnosti:

  • kvalitní zpracování
  • mechanická klávesnice
  • nadprůměrná výdrž
  • vylepšená optimalizace systému

Hlavní nedostatky:

  • neexistují mapy ČR
  • málo aplikací
  • chybí FM rádio
  • přemrštěná cena

Blackberry Q10
rozměry a hmotnost: 117 × 65 × 10,3 mm, 139 g
displej: 3,1", kapacitní Super AMOLED, 720 × 720, 328 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 100 mAh
procesor: neuvádí se
operační systém: Blackberry OS 10
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
29 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Obsah balení

Oproti celodotykovému modelu Z10 má novinka Q10 zcela jasné rysy BlackBerry a DNA legendárních Boldů je vidět ihned. Není proto divu, že se novinka na některých trzích (např. ve Velké Británii) prodává lépe než model Z10. Přesně touto konstrukcí si totiž výrobce získal tolik loajálních zákazníků, kteří drželi značku nad vodou i v době, kdy to s ní nevypadalo vůbec dobře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Příslušenství dodávané s telefonem potěší, zejména dobře hrající sluchátka s plochým kabelem

Krabička je opět vyvedena v elegantní černé, na jejím vrchu barevně (v tomto případě v odstínech fialové) křičí označení modelu Q10. Q jako QWERTY, 10 jako verze systému BlackBerry 10. V samotné krabičce nehledejme nic zvláštního. Kromě návodu je přítomen velmi kompaktní cestovní adaptér do zásuvky, datový kabel sloužící též pro nabíjení a pecková sluchátka se speciálními náušníky, které se zapřou o boltec ucha a nemají tendenci vypadávat. Zploštělý kabel sluchátek brání zamotání a kvalita zvuku patří mezi standardně dodávanými sluchátky k těm lepším.

Láska na první klávesu

Polovinu telefonu tvoří dotykový displej s úhlopříčkou 3,1 palce. Poměr stran je na dnešní dobu hodně atypický 1:1, tedy přesný čtverec. Díky rozlišení 720 × 720 bodů je displej více než jemný, ppi dosahuje hodnoty 328. Výrobce zvolil Super AMOLED panel, který má velmi živé, ale přesto věrné barvy. Také pozorovací úhly jsou na jedničku, co ale určitě oceníte, je velký maximální jas, díky kterému nebudete mít problém s čitelností displeje ani na ostrém poledním slunci. Velikost displeje je s přihlédnutím na konstrukci telefonu a celkovým rozměrům přístroje dostačující.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
BlackBerry Q10 designově navazuje na odkaz starších Boldů

Druhou polovinu přední strany tvoří klávesnice, ta má čtyři řady kláves a klasické rozložení, které fanoušci značky jistě znají. Pro nováčka nemusí být psaní tak samozřejmé a rychlé jako pro ostřílené ostružináře, ale za chvíli si zvykne. Ostatně hlavní výhoda není ani tak v rychlosti psaní, jako spíše v přesnosti. S použitím fyzické klávesnice nicméně pochopitelně odpadá možnost inteligentní predikce jako na Z10 a budete se muset spokojit jen s klasickou opravou chyb podle slovníku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Záda s uhlíkovým vzorem zdobí také logo ostružiny

Jednotlivá tlačítka jsou plastová, ale i plastická, tím je od sebe spolehlivě rozeznáte, navíc jsou jednotlivé řady kláves odděleny stříbrnými předěly, což jen přidává na pohodlí. Jediné, co mi na psaní trochu vadilo, je mírně komplikovanější psaní diakritiky: pokud chcete napsat „é“, musíte dlouze podržet tlačítko se znakem „e“ a pak na spodním řádku dotykového displeje vybrat požadovaný znak s háčkem nebo čárkou. Nicméně pokud slovník naučíte vámi často používané výrazy, nebudete za chvíli tento problém vůbec řešit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na levém boku leží hned vedle sebe microUSB a microHDMI konektor

Témata článku: Blackberry, , , , , Blackberry Q10, Blackberry Z10, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4-A, Hardwarová klávesnice, Bluetooth verze, Snadná odpověď, Galaxy S od Samsungu, Miniatura, Druhá část, Původní velikost, Black, Tlačítková klávesnice, Supersport, Celodotykové model, Čtyřřádková klávesnice, Rýže, Pracovní nástroj, Čistý zvuk