BlackBerry Q5: klávesnice a co dál? [recenze]

Na český trh přišlo nejlevnější BlackBerry s operačním systémem BlackBerry OS 10.2. Jak obstál model Q5 v našem redakčním testu?
Kapitoly článku

Když se na začátku letošního roku začínalo prodávat BlackBerry Z10, vypadalo to, že se kanadská společnost odrazí ode dna. Dokonce se objevila informace, že jedna společnost si objednala celý milion nových „zetdesítek“. Postupem času se však o modelech s BlackBerry 10 přestalo mluvit, když nezafungoval ani oblíbený QWERTY model Q10. Zásadní vadou na obou modelech totiž mohla být jejich příliš vysoká cena. Také proto BlackBerry představilo levnější variantu QWERTY telefonu s nejnovějším ostružinovým systémem, BlackBerry Q5.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon bude k dostání v černé, červené a bílé barvě.

Klíčové vlastnosti:

 • 3,1 palcový IPS displej s HD rozlišení 720 × 720 pixelů
 • Dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 s grafickým čipem Adreno 305
 • 2GB RAM paměť, vnitřní paměť s kapacitou 8 GB a podporou microSD karet (max. 32 GB) 
 • Aktuální verze systému BlackBerry OS 10.2.
 • Kvalitní a pohodlná QWERTY klávesnice
 • BlackBerry Hub, BlackBerry Messenger
 • Notifikační LED dioda, NFC

Hlavní nedostatky:

 • Velký nedostatek kvalitních aplikací v BlackBerry World
 • Laciný vzhled
 • Podprůměrný fotoaparát
 • Nejistá podpora v budoucnosti

Blackberry Q5
rozměry a hmotnost: 120 × 66 × 10,8 mm, 120 g
displej: 3,1", kapacitní IPS LCD, 720 × 720, 328 PPI
sítě: GSM, LTE (100|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 180 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus (2× Krait 200, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Blackberry OS 10
fotoaparát: 5MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Telefon nám do redakce dorazil v poměrně malé krabičce. Její vzhled pak jakoby předznamenával i vzhled samotného telefonu. Prodejní balení totiž nepůsobí nijak elegantním dojmem. Uvnitř najdete krom telefonu také velmi kompaktní cestovní nabíječku. Ta se skládá ze dvou částí, když kabel lze odpojit a je možné ho použít jako pojítko mezi telefonem a počítačem. Součástí balení jsou rovněž pecková sluchátka. Jejich délka však mohla být trochu větší, protože vám tak tak vystačí, když máte telefon v kapse u kalhot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V balení překvapení nehledejte. Chybí i kdysi běžné pouzdro.

Jestliže dražší Q10 byla po designové stránce opravdu povedená, tak vzhledem modelu Q5 se BlackBerry zřejmě příliš nezabývalo. Když jsem totiž telefon poprvé vyndal z balení, nevěřil jsem, že mám v ruce telefon, za který si kanadská společnost bez okolků říká přes 8 tisíc Kč. Přední část totiž postrádá jakýkoliv designérský nápad. Zadní strana je poté zabalena do plastu, který vypadá velmi lacině a připomíná tak ty nejlevnější telefony s Androidem. S ohledem na to, že BlackBerry cílí zejména na manažery, si nedovedu představit, který z nich by si takto vypadající telefon koupil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do redakce nám dorazil telefon v decentní černé barvě.

Co se naopak povedlo, je displej. Znovu se zde setkáváme se čtvercovým displejem typu IPS LCD o úhlopříčce 3,1 palce. Jeho rozlišení vyšplhalo až na 720 × 720 pixelů, což mu zaručuje velmi dobrou jemnost dosahující hodnoty 328 PPI. Také čitelnost na slunci patří k tomu lepšímu, s čím se můžeme u telefonu setkat. Podobně je na tom také věrnost barev, mírným zklamáním jsou tak jen horší pozorovací úhly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blikající notifikační LED diodu jen tak nepřehlédnete. 

Úprava jasu probíhá pouze manuální cestou, protože senzor, který by zajišťoval automatickou regulaci, nad displejem chybí. Jediný senzor, který se zde nachází, je ten pro detekci přiblížení. Krom toho je nad displejem ještě reproduktor, sekundární kamerka a notifikační LED dioda. To nejzajímavější se však nachází pod displejem. Řeč není o ničem jiném než o plnohodnotné QWERTY klávesnici. Zde BlackBerry konečně prodává své dlouholeté zkušenosti s tímto řešením, protože tato klávesnice je opravdu velmi příjemná a kvalitní.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnici BlackBerry prostě umí.

Ve čtyřech řádcích je zde vyskládáno celkem 35 tlačítek, z nichž většina obslouží více znaků. Klávesy jsou od sebe dostatečně vzdáleny, takže nedochází ke zbytečných překlepům. Současně tyto tlačítka vystupují mírně nad povrch telefonu, tudíž jejich stlačení je dostatečně rozeznatelné. Pokud tak chce společnost nalákat potencionální zájemce, klávesnice je ten pravý tahák.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
BlackBerry Q5 rozhodně nepatří k nejútlejším telefonům.

Další tlačítko je pak umístěno na vrcholu telefonu a slouží k zamykání a vypínání telefonu. Zde je umístěn také 3,5mm jack pro připojení sluchátek a druhý mikrofon. Poslední trojice tlačítek je na pravém boku, když dvě z nich slouží k regulaci hlasitosti. To třetí pak vyvolá hlasovou asistentku, která toho však příliš neumí a se svojí reakcí si dává až příliš na čas.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Manipulace s krytkou slotů je bezproblémová.

Na bradě telefonu je výdech hlasitého reproduktoru a také první z mikrofonů. Vzhledem k tomu, že zadní kryt není odnímatelný, museli designéři najít místo pro microSIM kartu a microSD kartu jinde. Nakonec je spolu s microUSB konektorem umístili na levou stranu telefonu. Oba sloty jsou pak schovány pod poměrně masivní krytku. A konečně na zadní straně se krom ostružinového loga vešel také 5Mpix fotoaparát s LED bleskem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
S designem zad mohli v BlackBerry strávit více času.

Jak jsem již na začátku zmínil, vzhledem působí telefon velmi lacině, což v této cenové kategorii rozhodně není žádoucí. Ocenit lze alespoň zaoblené hrany, který způsobují, že úchop telefonu je vcelku příjemný.

Témata článku: Blackberry, , , , , Blackberry Q10, Blackberry Q5, Blackberry Z10, Podprůměrný fotoaparát, Důležitý údaj, Vzdálený přístup, Aplikace Hodiny, Spropitné, Nejlevnější telefon, Reálné podání, Průměrný hardware, Flashe, Malý soubor, TimeShift, Čtvercový displej, Nejnovější systém, Velký nedostatek, Levá část, Rychlé párování, Střední část