BlackBerry Q5: levnější QWERTY a novinky pro BB10

BlackBerry se pokusí oslovit trhy s nižší kupní silou novým modelem Q5. Pro smartphony Z10 a Q10 mají Kanaďané několik softwarových novinek.

Nokia nebyla včera jediným výrobcem, který představil svůj nový model. Právě v úterý totiž začala každoroční akce BlackBerry Live 13. Úvodní řeč pronesl CEO společnosti Thorsten Heins. Během svého výstupu stihl světu poprvé oficiálně ukázat nový přírůstek pojmenovaný BlackBerry Q5, který se bude soustředit především na rozvíjející se trhy. Krom toho oznámil i novinky týkající se systému BlackBerry 10 a ještě něco navíc...

Klepněte pro větší obrázek
Na rozdíl od BlackBerry Q10 bude tělo modelu Q5 z plastu.

BlackBerry Q5, jak již označení napovídá, bude stát na samém spodu žebříčku letošních modelů. Půjde o telefon se „starou, dobrou“ mechanickou QWERTY klávesnicí, jenž půjde ovládat i skrze dotykový displej. V tomto případě půjde o 3,1palcový IPS LCD displej s netradičním, ač již známým (z BlackBerry Q10), rozlišením 720 × 720 pixelů. Uvnitř bude mít ukrytý dvoujádrový procesor s taktem 1,2 GHz, 2GB RAM pamětí a také 8GB vnitřní úložiště rozšiřitelné o paměťové microSD karty. Na zadní straně je umístěn 5Mpix fotoaparát. Tím tradičně krátký výčet specifikací zveřejněný společností BlackBerry prozatím končí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavním tahákem bude nízká cena a kvalitní mechanický QWERTY klávesnice.

Dostupný bude pouze na vybraných trzích Evropy, Středního východu, Afriky, Asie a Latinské Ameriky začátkem července letošního roku za zatím blíže neurčenou cenu. K dispozici bude ve čtyřech barevných variantách (černá, bílá, červená, růžová).

Blackberry Q5
rozměry a hmotnost: 120 × 66 × 10,8 mm, 120 g
displej: 3,1", kapacitní IPS LCD, 720 × 720, 328 PPI
sítě: GSM, LTE (100|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 180 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus (2× Krait 200, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Blackberry OS 10
fotoaparát: 5MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Aktualizace již dnes

Zkrátka nepřijdou ani majitelé telefonů BlackBerry Z10 a Q10. Ti se totiž mohou těšit na softwarovou aktualizaci BlackBerry 10.1, jenž přinese velké množství změn a vylepšení. Z nich lze jmenovat podporu HDR režimu pro fotoaparát nebo vylepšení snímků pořízených v horších světlených podmínkách, podporu PIN-to-PIN komunikace a v neposlední řadě rozšíření možnosti nastavení notifikací. Uživatelé budou nově moci také jednoduše nakopírovat telefonní číslo do číselníku.

Klepněte pro větší obrázek
Aktualizace přinese speciálně modelu Q10 funkci Type N Go.

Tato aktualizace by měla být pro zmiňovaná zařízení dostupná dokonce již od včerejšího dne.

BlackBerry Messenger pro (téměř) všechny

Na začátku jsem naznačoval, že Thorsten Heins v úterý oznámil ještě jednu důležitou věc. Tou novinkou je zpřístupnění oblíbeného komunikačního kanálu jménem BlackBerry Messenger také příznivci jiných platforem než jen té s ostružinou ve znaku. Od léta si totiž budou moci bezplatně stáhnout aplikaci BBM i uživatelé systémů Android a iOS. Zpočátku bude prostřednictvím této aplikace dostupná pouze textová komunikace. Hlasové služby, stejně jako video nebo sdílení obrazovek by se měly připojit později.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aliciu Keys tentokrát na pódiu vystřídal Lewis Hamilton.

O zpřístupnění BBM jiným systémům se v zákulisí hovořilo již delší dobu. Je však těžké odhadnout, zda společnost získala potřebné sebevědomí k tomuto kroku s úspěšným startem modelu BlackBerry Z10 nebo se jedná o čin zoufalství. Nicméně se dá očekávat, že již za pár měsíců bude tuto službu využívat mnohem více než 60 miliónů stávajících uživatelů. Na to, zda tento krok naplní očekávání kanadské společnosti s tím spojené, si však budeme muset ještě počkat.

Diskuze (16) Další článek: GTS: cílí na firmy, je branou pro další virtuály

Témata článku: Blackberry, , , , , Blackberry Q10, Blackberry Q5, Blackberry Z10, Nový přírůstek, Lewis, Jediný výrobce, Black, Úspěšný start, Každoroční akce, Nov, Lewis Hamilton, Heins, Pro +, Novinky