Blackberry je technologie pro bezdrátový přenos dat, která dovoluje snadný přístup k e-mailu, údajům z kalendáře nebo datům. Pouze s malým přístrojem velikosti mobilního telefonu tak můžete mít neustále přístup k e-mailu odkudkoli, kde právě jste.
E-maily na každém kroku
Systém Blackberry vyvinula kanadská firma RIM (Research In Motion). Prvním a dá se říci, že nosným využitím nové technologie byla práce s e-maily. Základní myšlenka je náledující: každý e-mail, který dojde do vaší schránky, je pomocí systému Blackberry automaticky dostupný z vašeho přístroje a vy jste tak neustále k dosažení. Pro práci s e-maily můžete využít řadu funkcí, které se podstatně neliší od klasické práce na PC. Můžete odpovídat na příchozí e-maily, přeposílat nebo mazat zprávy ze schránky. Při psaní nové zprávy můžete využít adresář, který si navíc můžete jednoduše synchronizovat s jiným datovým zařízením, např. s notebookem. Užitečná je možnost plně automatické synchronizace, která zajišťuje distribuci změn mezi spojenými zařízeními.
Na displeji přístroje lze zobrazovat přílohy ve formátu Microsoft Word, Excel a PowerPoint a dokumenty Adobe pdf. Pokud je to možné, zachovává se i formátování a fonty písma. Kromě pokročilých funkcí pro práci se zprávami mají přístroje Blackberry dnes vestavěny i standardní funkce klasického mobilního telefonu, tedy telefonování, posílání SMS nebo wapové služby.
Jednoduché s velkým nápadem
Klíčovou roli v celém systému hraje uzel s označením Blackberry Enterprise Server. Ten má na starosti několik důležitých úkolů. Za prvé je napojen na e-mailovou schránku uživatele, např. na Exchange server, a čeká na nově příchozí zprávy. Na ně pak server aplikuje uživatelem nastavené filtry pro předávání zpráv na mobilní přístroj. Můžete si tedy pohodlně nastavit, které zprávy chcete na mobilní zařízení posílat a které ponechat ve schránce pro pozdější zpracování.
Zprávy, které projdou filtrem a mají být tedy odeslány na mobilní zařízení, pak server zkomprimuje, zašifruje a odešle je přes internet a GPRS. V opačném směru funguje celý proces obráceně. Zprávy z mobilní stanice, které odešlete, se dostanou na přes GPRS, bránu a internet na BES, který je rozšifruje a z vaší e-mailové schránky je odešle adresátovi. Prostřednictvím serveru BES je tak vytvořen obousměrný zabezpečený kanál mezi e-mailovým serverem a mobilním zařízením. Jak celá technologie pracuje naznačuje následující obrázek, na kterém je znázorněn přenos zprávy do zařízení s podporou Blackberry.

Schéma systému Blackberry
Při přijímání nové zprávy jsou vám doručeny první 2 kB dat. O další data až do velikosti 32 kB si můžete požádat. Při automatickém odpovídání na e-mail nebo při přeposílání se pochopitelně pracuje s celou zprávou, která je uložena na serveru. Tento způsob má za cíl maximálně ušetřit poplatky za stažená data.
Server BES může být umístěn prakticky kdekoli v místní síti a může pracovat za firewallem nebo proxy serverem. Jediný požadavek je možnost spojení na portu 3101. Při přenášení e-mailových zpráv je pro zabezpečení přenášených informací použito trojnásobné kódování DES a navíc je přístup k e-mailovému účtu chráněn heslem.
Mobily pro Blackberry
Pokud se vám technologie Blackberry líbí a chtěli byste ji využívat, je vám k dispozici poměrně široká nabídka zařízení. Speciální zařízení pro evropský trh jsou určené starší modely s monochromatickým displejem, např. Blackberry 5800, 6210, 6220, 6230 a pak jsou tu i modely s barevným displejem. Na některé z nich se podívejte na následujících obrázcích.

Blackberry s monochromatickým displejem: 5820 • 6230 • 6720
Ze série modelů s barevným displejem je v Evropě dostupný pouze model 7280.

Modely s barevným displejem: 7230 • 7500 • 7700

Nejnovější kousky: 7100t • 7100v • 7290
Technologii Blackberry se rozhodli podporovat i někteří výrobci mobilních telefonů. Jak si můžete přečíst v této bleskovce, patří mezi ně např. Siemens. S podporou Blackberry se potkáte např. u modelu SK65.
Komu se vyplatí
Technologie Blackberry je vhodná zejména pro firmy, které potřebují, aby jejich zaměstnanci v terénu měli neustálý přístup k e-mailu a mohli si pohodlně synchronizovat svůj adresář a kalendář s naplánovanými schůzkami. Při poměrně jednoduché instalaci je to řešení velice vhodné, i když pořizovací cena celého systému není právě nízká. Server v základní verzi pro MS Exchange stojí 1 500 dolarů, pak je také třeba pořídit mobilní zařízení. Blackberry s monochromatickým displejem 6280 vyjde zhruba na 200 dolarů, barevný přístroj 7280 pak o sto dolarů dráž a Blackberry 7780 vyjde dokonce až na 500 dolarů.