Blackberry u O2: nová služba, nový komunikátor, nové tarify

T-Mobile se dočkal přímé konkurence. Světoznámý nástroj určený především pro e-mailovou komunikaci začal nabízet i operátor O2. V nabídce tak přibyl nový komunikátor Blackberry 8700 a dva nové datové tarify.

Každý má něco

Firemní e-mailová řešení se velmi rychle rozšiřují po celém světě a také u nás se o push e-mailech a vzdálené synchronizaci mluví stále častěji. O co jde? Svůj mobil nebo komunikátor můžete mít neustále synchronizovaný se svým počítačem, respektive s firemním poštovním serverem. Kromě toho, že vám do telefonu budou přicházet e-maily jako textovky bez nutnosti stahování, budou se vám automaticky synchronizovat například také schůzky v kalendáři.

Po nedávném představení služby Business e-mail plus od Vodafonu už nabízí možnost vzdálené synchronizace všichni tři operátoři. Zmiňovaný Vodafone u své služby využívá osvědčené řešení Visto, T-Mobile nabízí zřejmě nejznámější řešení Blackberry a O2 do dnešního dne nabízel vlastní řešení v rámci služby Office Connector. Jenomže Office Connector není tak komplexní jako Blackberry a navíc pochopitelně nemá tak věhlasné jméno. A tak se dnes O2 pochlubil novou nabídkou – vedle Office Connectoru poskytuje i řešení Blackberry. T-Mobile tím získal přímého konkurenta.

Blackberry stále špičkou

Existuje už pěkná řádka podobných služeb, jejichž jména se nám pomalu vrývají do paměti – díky Vodafonu už máme v podvědomí Visto a díky Nokii už jsme častěji slyšeli o Intellisync. Blackberry od společnosti RIM (Research in Motion) sice vzhledem ke vzrůstajícímu počtu podobných služeb ztrácí ze svého podílu na trhu, ale stále ukrajuje zdaleka největší kus. Blackberry je ve světě velmi oblíbené a hodně se o něm mluví, velký rozruch vyvolalo před pár dny také představení nového přístroj Blackberry Pearl. A když si vzpomenu na letošní 3GSM kongres – tam měl placku Blackberry v ruce snad každý druhý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blackberry Pearl

Běžní uživatelé však tuto službu neocení. Dostatečně nevyužijí její potenciál a hlavně by pro ně byla drahá. Toto je záležitost spíše pro firemní klientelu.

A takto prezentuje BlackBerry operátor O2:

Technologie BlackBerry umožňuje vzdálený přístup k e-mailu, intranetu a firemním aplikacím, představuje profesionální řešení pro nejnáročnější korporátní zákazníky. Jejich zaměstnanci tak získají možnost přistupovat kdykoliv k důležitým dokumentům i mimo svoji kancelář.

Služba BlackBerry je ve světě jedním z nejrozšířenějších standardů pro vzdálený přístup a práci s firemními aplikacemi. Její hlavní předností je automatická synchronizace s vybraným e-mailovým účtem, která zaručuje možnost používat elektronickou poštu v reálném čase. Kromě schopnosti zprávy číst, odesílat, archivovat a přesouvat mezi složkami stejně jako v jakémkoli klientovi na osobním počítači je implementována také plnohodnotná práce s přílohami dokumentů. Ta zahrnuje všechny rozšířené formáty jako například obrázky, PDF soubory nebo dokumenty sady Microsoft Office. BlackBerry je však v každém ohledu více než jenom mailový klient. Díky tomu, že společnost Telefónica O2 svým zákazníkům implementuje nejmodernější verzi služby s označením 4.1., mají uživatelé možnost vzdáleného přístupu například k firemním aplikacím na intranetu nebo enterprise řešením společností jako SAP, Oracle apod.

Nový placatý komunikátor

RIM kromě samotného řešení BlackBerry nabízí i přístroje, se kterými můžete tuto službu naplno využívat. Podporu standardu BlackBerry však už nabízí i komunikátory jiných značek. O2 do své nabídky zařadil nejmodernější dostupný komunikátor z nabídky RIM, model 8700.

Ten nabízí velký barevný displej s rozlišením 320 × 240 bodů, plnohodnotnou QWERTZ klávesnici, Bluetooth, 64 MB paměti, podporu GSM sítí čtyř pásem a EDGE třídy 10. Samozřejmostí jsou propracované funkce pro organizaci času, e-mailový klient a adresář. Přístroj můžete používat jako běžný telefon i bez služby BlackBerry. Cílová skupina zákazníků by multimediální výbavu zřejmě příliš nevyužila, a tak výrobce přístroj nezatěžoval fotoaparátem nebo slotem pro paměťové karty a místo raději věnoval velkému akumulátoru s kapacitou 1000 mAh, který by měl zajistit výdrž v pohotovosti teoreticky až na dva týdny. Jediným multimediálním výstřelkem je podpora MP3 vyzvánění. Rozměry přístroje jsou 110 × 70 × 20 mm a hmotnost 134 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blackberry 8700

Technické řešení Blackberry je poměrně jednoduché, ale pro běžného uživatele nemyslitelné. K firemním e-mailovým a aplikačním serverům se připojí tzv. BES (BlackBerry Enterprise Server), který zajišťuje komunikaci mezi vnitropodnikovou sítí a službami mobilního operátora. Ten potom zajistí přenos dat mezi firmou a uživatelem v terénu. O2 implementuje nejnovější verzi BES serveru 4.1, která díky úplné podpoře nejrozšířenějších standardů jako XML, SOAP nebo UDDI, vysokému stupni zabezpečení všech přenosů a silným vývojářským nástrojům

Funguje i v zahraničí

Pro využívání služby BlackBerry nabízí O2 dva tarify. Tarif O2 BlackBerry v sobě zahrnuje objem přenesených dat ve výši 4MB a je zpoplatněn měsíčním paušálem ve výši 594 Kč (499 Kč bez DPH). Pro zákazníky, kteří cestují často do zahraničí, je určen tarif O2 BlackBerry Roaming. Roamingový měsíční poplatek zákazníky přijde na 1 784 Kč (1 499 Kč bez DPH) a obsahuje datové přenosy ve výší 4MB v cizině plus další 4MB přenesené v rámci ČR. Aktivační poplatek za službu činí 589 Kč (495 Kč bez DPH).

Dále musíte počítat s nákupem zařízení Blackberry 8700 a největší investicí bude instalace BES serveru a především softwarová licence. Její cena se odvíjí od počtu uživatelů. Operátor připravil speciální nabídku pro firmy, které nemají a ani neplánují mít více než 15 zaměstnanců připojených na BES. Počítejte však s mnohatisícovými položkami.

Pokud vás služba BlackBerry zaujala, ale máte jen menší firmu nebo chcete podobnou službu využívat jen pro osobní účely, je pro vás určena služba Office Connector (popis a test služby zde, informace operátora zde).

Podrobnosti o službě O2 BlackBerry najdete zde

Diskuze (21) Další článek: Kvalitní freeware pro váš smartphone nebo komunikátor (přehled)

Témata článku: Blackberry, Tarify a mobilní služby, Operátoři, O2, Služba, Největší kus, Komunikátor, Osvědčené řešení, Nedávné představení, Nov, Black, Důležitý dokument, Osobní účel, Silný vývoj, Skupina zákazníků, Pěkná řádka, Nová služba, TarifNa chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Karavan, chalupa, záloha do domácnosti: to jsou některé z možností, jakým způsobem využít velké nabíjecí stanice. Pokud se navíc spojí s výkonným solárním panelem, už jde o výkonný zdroj čisté energie.

Stanislav Janů
PowerbankaTesty
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Hráči mají žně. Nové grafiky za rohem, ceny starých padají
Hlídač slev
SlevyGrafické kartyHardware
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Jak nastavit webový prohlížeč, aby se vás pořád na něco neptal

Jak nastavit webový prohlížeč, aby se vás pořád na něco neptal

** Surfování po webu občas připomíná zběsilou střílečku ** Webové stránky pořád chtějí něco odsouhlasit ** Nastavte si prohlížeč, aby se vás pořád na něco neptal!

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeTipyProhlížeče