Blackberry u O2: nová služba, nový komunikátor, nové tarify

T-Mobile se dočkal přímé konkurence. Světoznámý nástroj určený především pro e-mailovou komunikaci začal nabízet i operátor O2. V nabídce tak přibyl nový komunikátor Blackberry 8700 a dva nové datové tarify.
Blackberry u O2: nová služba, nový komunikátor, nové tarify

Každý má něco

Firemní e-mailová řešení se velmi rychle rozšiřují po celém světě a také u nás se o push e-mailech a vzdálené synchronizaci mluví stále častěji. O co jde? Svůj mobil nebo komunikátor můžete mít neustále synchronizovaný se svým počítačem, respektive s firemním poštovním serverem. Kromě toho, že vám do telefonu budou přicházet e-maily jako textovky bez nutnosti stahování, budou se vám automaticky synchronizovat například také schůzky v kalendáři.

Po nedávném představení služby Business e-mail plus od Vodafonu už nabízí možnost vzdálené synchronizace všichni tři operátoři. Zmiňovaný Vodafone u své služby využívá osvědčené řešení Visto, T-Mobile nabízí zřejmě nejznámější řešení Blackberry a O2 do dnešního dne nabízel vlastní řešení v rámci služby Office Connector. Jenomže Office Connector není tak komplexní jako Blackberry a navíc pochopitelně nemá tak věhlasné jméno. A tak se dnes O2 pochlubil novou nabídkou – vedle Office Connectoru poskytuje i řešení Blackberry. T-Mobile tím získal přímého konkurenta.

Blackberry stále špičkou

Existuje už pěkná řádka podobných služeb, jejichž jména se nám pomalu vrývají do paměti – díky Vodafonu už máme v podvědomí Visto a díky Nokii už jsme častěji slyšeli o Intellisync. Blackberry od společnosti RIM (Research in Motion) sice vzhledem ke vzrůstajícímu počtu podobných služeb ztrácí ze svého podílu na trhu, ale stále ukrajuje zdaleka největší kus. Blackberry je ve světě velmi oblíbené a hodně se o něm mluví, velký rozruch vyvolalo před pár dny také představení nového přístroj Blackberry Pearl. A když si vzpomenu na letošní 3GSM kongres – tam měl placku Blackberry v ruce snad každý druhý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blackberry Pearl

Běžní uživatelé však tuto službu neocení. Dostatečně nevyužijí její potenciál a hlavně by pro ně byla drahá. Toto je záležitost spíše pro firemní klientelu.

A takto prezentuje BlackBerry operátor O2:

Technologie BlackBerry umožňuje vzdálený přístup k e-mailu, intranetu a firemním aplikacím, představuje profesionální řešení pro nejnáročnější korporátní zákazníky. Jejich zaměstnanci tak získají možnost přistupovat kdykoliv k důležitým dokumentům i mimo svoji kancelář.

Služba BlackBerry je ve světě jedním z nejrozšířenějších standardů pro vzdálený přístup a práci s firemními aplikacemi. Její hlavní předností je automatická synchronizace s vybraným e-mailovým účtem, která zaručuje možnost používat elektronickou poštu v reálném čase. Kromě schopnosti zprávy číst, odesílat, archivovat a přesouvat mezi složkami stejně jako v jakémkoli klientovi na osobním počítači je implementována také plnohodnotná práce s přílohami dokumentů. Ta zahrnuje všechny rozšířené formáty jako například obrázky, PDF soubory nebo dokumenty sady Microsoft Office. BlackBerry je však v každém ohledu více než jenom mailový klient. Díky tomu, že společnost Telefónica O2 svým zákazníkům implementuje nejmodernější verzi služby s označením 4.1., mají uživatelé možnost vzdáleného přístupu například k firemním aplikacím na intranetu nebo enterprise řešením společností jako SAP, Oracle apod.

Nový placatý komunikátor

RIM kromě samotného řešení BlackBerry nabízí i přístroje, se kterými můžete tuto službu naplno využívat. Podporu standardu BlackBerry však už nabízí i komunikátory jiných značek. O2 do své nabídky zařadil nejmodernější dostupný komunikátor z nabídky RIM, model 8700.

Ten nabízí velký barevný displej s rozlišením 320 × 240 bodů, plnohodnotnou QWERTZ klávesnici, Bluetooth, 64 MB paměti, podporu GSM sítí čtyř pásem a EDGE třídy 10. Samozřejmostí jsou propracované funkce pro organizaci času, e-mailový klient a adresář. Přístroj můžete používat jako běžný telefon i bez služby BlackBerry. Cílová skupina zákazníků by multimediální výbavu zřejmě příliš nevyužila, a tak výrobce přístroj nezatěžoval fotoaparátem nebo slotem pro paměťové karty a místo raději věnoval velkému akumulátoru s kapacitou 1000 mAh, který by měl zajistit výdrž v pohotovosti teoreticky až na dva týdny. Jediným multimediálním výstřelkem je podpora MP3 vyzvánění. Rozměry přístroje jsou 110 × 70 × 20 mm a hmotnost 134 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blackberry 8700

Technické řešení Blackberry je poměrně jednoduché, ale pro běžného uživatele nemyslitelné. K firemním e-mailovým a aplikačním serverům se připojí tzv. BES (BlackBerry Enterprise Server), který zajišťuje komunikaci mezi vnitropodnikovou sítí a službami mobilního operátora. Ten potom zajistí přenos dat mezi firmou a uživatelem v terénu. O2 implementuje nejnovější verzi BES serveru 4.1, která díky úplné podpoře nejrozšířenějších standardů jako XML, SOAP nebo UDDI, vysokému stupni zabezpečení všech přenosů a silným vývojářským nástrojům

Funguje i v zahraničí

Pro využívání služby BlackBerry nabízí O2 dva tarify. Tarif O2 BlackBerry v sobě zahrnuje objem přenesených dat ve výši 4MB a je zpoplatněn měsíčním paušálem ve výši 594 Kč (499 Kč bez DPH). Pro zákazníky, kteří cestují často do zahraničí, je určen tarif O2 BlackBerry Roaming. Roamingový měsíční poplatek zákazníky přijde na 1 784 Kč (1 499 Kč bez DPH) a obsahuje datové přenosy ve výší 4MB v cizině plus další 4MB přenesené v rámci ČR. Aktivační poplatek za službu činí 589 Kč (495 Kč bez DPH).

Dále musíte počítat s nákupem zařízení Blackberry 8700 a největší investicí bude instalace BES serveru a především softwarová licence. Její cena se odvíjí od počtu uživatelů. Operátor připravil speciální nabídku pro firmy, které nemají a ani neplánují mít více než 15 zaměstnanců připojených na BES. Počítejte však s mnohatisícovými položkami.

Pokud vás služba BlackBerry zaujala, ale máte jen menší firmu nebo chcete podobnou službu využívat jen pro osobní účely, je pro vás určena služba Office Connector (popis a test služby zde, informace operátora zde).

Podrobnosti o službě O2 BlackBerry najdete zde

Diskuze (21) Další článek: Kvalitní freeware pro váš smartphone nebo komunikátor (přehled)

Témata článku: Blackberry, Tarify a mobilní služby, O2, Operátoři, Služba, Nedávné představení, Silný vývoj, Nová služba, Nov, Tarif, Osobní účel, Osvědčené řešení, Komunikátor, Největší kus, Důležitý dokument, Skupina zákazníků, Black, Pěkná řádka


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40