BlackBerry Z10: ostružina musí dozrát [recenze]

Z10 je první celodotykový smartphone BlackBerry s novým systémem BlackBerry 10. Možná i to je důvod, proč trpí některými dětskými nemocemi.

Nový začátek. Nové jméno. Nový systém. Nové myšlení. Tak lze charakterizovat přerod, kterým si kanadská společnost prošla. Research in Motion (RIM) je minulostí, společnost se nově jmenuje BlackBerry. Nový operační systém se jmenuje BlackBerry 10 OS a první nové smartphony BlackBerry Z10 a Q10. První jmenovaný a dnes testovaný je celodotykový smartphone, druhý jmenovaný je klasické BlackBerry s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí, které však na svůj vstup na trh teprve čeká. Jak si stojí smartphone, na kterém BlackBerry postavilo svoji budoucnost? Jak se ovládá zařízení, které se zcela odpoutalo od minulosti BlackBerry a zahodilo stranou svoji nadmíru pohodlnou klávesnici?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
BlackBerry Z10 na tiskových snímcích výrobce

Klíčové vlastnosti:

 • rychlý a povedený systém
 • ovládací gesta
 • pogumovaná záda, notifikační dioda
 • celkové konstrukční řešení
 • bleskový prohlížeč
 • microHDMI konektor, NFC
 • vysoký výkon, 2 GB operační paměti RAM
 • povedené fotografie, možnosti editace
 • BlackBerry Hub
 • možnost spouštět aplikace z Androidu
 • opravdový multitasking

Hlavní nedostatky:

 • nesjednocené ovládání
 • chybí FM rádio
 • zadní kryt v jednom místě vrže
 • málo aplikací, zvláště českých
 • tragické (žádné) BlackBerry Mapy
 • chybí hardwarová (dvoupolohová) spoušť fotoaparátu
 • větší ušpinění displeje díky gestům
 • menší výdrž pokud necháte běžet aplikace

Blackberry Z10
rozměry a hmotnost: 130 × 66 × 9,0 mm, 138 g
displej: 4,2", kapacitní IPS LCD, 768 × 1 280, 355 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (100|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 1 800 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S4 Plus (2× Krait, 2 GHz, 28nm)
operační systém: Blackberry OS 10
fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
31 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Zcela nové BlackBerry

Na testování Z10 jsem se hodně těšil, protože už při představení vypadal smartphone i nový operační systém velmi zajímavě. A taky že je. Už od prvního setkání se samotnou krabičkou telefonu. Ta je vyvedena v polomatné černé, s velkým modrofialovým logem Z10 nahoře, leskle černým BlackBerry po stranách a působí lehkým dojmem luxusu. Když krabičku otevřete, dýchne na vás dojem něčeho neobvyklého. Jednak proto, že na rozdíl od starých BlackBerry toto nemá plnohodnotnou klávesnici, druhak proto, že telefon vypadá z přední strany opravdu povedeně. Ale hlavně jako žádné BlackBerry předtím. Na testování nám dorazilo černé provedení, v prodeji je ještě bílá varianta. Pokud jste někde spatřili červenou Z10, ano, i ta existuje, ale jedná se pouze o edici pro vývojáře.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prodejní balení BlackBerry Z10, verze STL 100-1 pro ČR je bez LTE

V samotné krabičce nehledejme nic zvláštního. Kromě nutných návodů a příruček v různých jazycích je zde malý adaptér do zásuvky, datový kabel sloužící též pro nabíjení a pecková sluchátka, která i přes svůj laciný vzhled hrají docela dobře, navíc mají kromě panelu pro hovory i klips pro přichycení na oděv. V balení jsem hledal špendlík pro vysunutí šuplíčku na SIM kartu, jenomže zde nebyl. BlackBerry Z10 je velmi dobře konstrukčně provedeno, takže máte pocit, že držíte v ruce monoblok. Opak je však pravdou.

Polykarbonát, kov i guma

Je vidět, že se při designu Z10 opravdu přemýšlelo. Šasi telefonu je totiž vyrobeno z matného polykarbonátu, přesněji řečeno je z něj celý rámeček po obvodu a horní i spodní brada na čelní straně telefonu. Tím je zaručena výborná pevnost celé konstrukce. Mezi dvěma bradami na čelní straně najdeme ve skoro neviditelném kovovém rámečku zasazené krycí sklo displeje, který má úhlopříčku 4,2". Možná vás napadlo, že zde máme konečně rozumně veliký smartphone, jenomže ona to není úplně tak pravda. Telefon má rozměry 130 × 65 × 9,7 mm a váhu 135 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čelní strana BlackBerry Z10 bez QWERTY klávesnice může působit jako šok

Říkáte si, že ty rozměry jsou jak z většího telefonu? Z10 má hodně místa okolo displeje, obzvláště nad i pod ním, ale rozhodně ho tam nemá jen tak. Tyto plochy jsou totiž dotykové a skrze gesta na nich začínající se ovládá celý systém. Čelní strana dále obsahuje ve spodní části krycího skla logo BlackBerry a v kovovém orámování hovorový mikrofon. Nad displejem je tradičně místo pro senzory jasu a přiblížení, hovorový reproduktor pod stříbrnou mřížkou, tentokrát vyříznutý do horní brady, čelní kamerku a notifikační diodu. Ta upozorňuje na zmeškané události červeným blikáním, červeným přerušovaným svícením na stav vybití.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dominantou pogumovaných zad je stříbrná ostružina, v jejím místě se ukrývá NFC anténa

Podrobnější prohlídku telefonu začneme na jeho levém boku. Zde se, zhruba uprostřed, nachází dvojice konektorů. Jsou jimi systémový/nabíjecí microUSB a multimediální microHDMI konektor. Bohužel ale nejsou nijak kryté a vprostřed boční hrany budí dojem, jakoby nebylo kam jinam je umístit. Dle mého škoda, že se alespoň microUSB konektor nepřesunul na zcela prázdnou spodní hranu, kde by byl mnohem praktičtější. Pravý bok potom ukrývá trojici kovových tlačítek. Jsou jimi ovladače hlasitosti a mezi nimi vložené tlačítko hlasového ovládání. V druhém režimu (dlouhý stisk tlačítek hlasitosti a krátký tlačítka prostředního) slouží jako ovládací klávesy pro přehrávání, tedy zpět, play/pause a vpřed. Na horní straně najdeme sekundární mikrofon, sluchátkový 3,5 mm Jack a uprostřed rovněž kovové zamykací tlačítko, které stejně příliš nevyužijete. Proč, dozvíte se za chvíli.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
BlackBerry Z10 má i microHDMI slot. Je na levém boku spolu s microUSB konektorem a není nijak krytý

Velikou pochvalu si v BlackBerry zaslouží za zpracování zadní strany. Ta má jednak pocitově nahmatatelnou strukturu, navíc je však pogumována, takže nehrozí, že by vám telefon vypadl z ruky, a to ani s mokrýma nebo zpocenýma rukama. V levém horním rohu je v zadním krytu vyříznut otvor, který pevně objímá pod děleným sklem skrytou čočku 8 Mpx fotoaparátu i vedle ní umístěnou LED diodu. Zhruba uprostřed se potom nachází stříbrně vyvedené logo ostružiny. Pokud sejmeme zadní kryt, objevíme zde slot na dnes již standardní microSIM kartu, stejně tak slot na paměťovou microSD kartu. Podlouhlá baterie má potom kapacitu 1800 mAh a jak dlouho dokáže telefon napájet, si ukážeme v následujících řádcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod zadním krytem najdeme baterii s kapacitou 1800 mAh, a sloty na microSD a misroSIM kartu

Nezmínil jsem ještě dvě zásadní věci. V zadním krytu je implementována NFC anténa, spojená s tělem telefonu dvěma piny, takže si můžete do sytosti užívat tohoto moderního výdobytku. Druhou věcí je potom hlasitý reproduktor, který se ukrývá pod zadním krytem. Na povrch telefonu ústí na přelomu spodní hrany a zad přístroje, v otvoru pro nehet, kterým budete snímat zadní kryt. Je to poměrně netradiční řešení, kdy reproduktor hraje vlastně do krytu a zvuk z něj je vyváděn odrazem kolmo ven. Neodpustím si však drobnou výtku k oblasti mezi logem ostružiny a fotoaparátu, kde při promačkání telefon vydává nepěkné vrzavé zvuky.

Témata článku: Blackberry, , , , Alcatel Pop Up, Blackberry Z10, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S, Research in Motion, Bluetooth verze, Alternativní aplikace, Svícen, První pozice, Nejnovější samsung, Velmi povedený displej, Opakované přehrávání, Zásadní věc, Nová filozofie, AWB, Státní hranice, EEC, Časový rozvrh, Zavináč, DOCX, Velký rámeček