Blaupunkt TravelPilot: navigace s živou kamerou (video)

Blaupunkt v ČR uvedl dvě navigace TravelPilot, které místo mapy na displeji ukážou situaci před autem. Kromě toho umí rozpoznat dopravní značky upravující povolenou rychlost.

Blaupunkt koncem srpna na veletrhu IFA představil dvě nové přenosné navigace TravelPilot 500 a TravelPilot 700. Od konkurence se liší zejména vestavěnou videokamerou, kterou při jízdě používají ke dvěma účelům. Její obraz při tzv. video navigaci přenesou na displej přístroje, takže řidič vidí šipky naznačující další směr přímo v jízdních pruzích. Kromě toho umí TravelPiloty také rozpoznat dopravní značky upravující povolenou rychlost a následně řidiče varovat při jejím překročení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obraz z kamery místo mapy: takhle vypadá video navigace

Oba dva modely se liší možností příjmu digitální televize DVB-T u vyššího TravelPilotu 700. Pouze on také obsahuje mapy Ruska, resp. pokrytých oblastí v západní části této země. Rozdílná je samozřejmě také cena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
TravelPilot 500 (vlevo) se od modelu 700 trochu liší i vzhledem

České zastoupení Blaupunktu v pátek oba dva přístroje ukázalo novinářům. Kromě toho Blaupunkt představil nového výhradního distributora pro Českou a Slovenskou republiku, firmu LC Trading.

S videokamerou naživo

Chvíle po prezentaci jsem strávil ve společnosti obou navigací. Natáčel jsem je na video, nechal se s nimi povozit. Video je vlastně to nejdůležitější, co vám dnes chci ukázat. Na vlastní oči uvidíte, jak vypadá detekce dopravní značky a posoudíte, zda je video navigace k něčemu dobrá.

Konkrétně ve videu najdete:

  • hardware TravelPilot 500 (0:00)
  • hardware TravelPilot 700 (0:47)
  • držák (1:34)
  • při jízdě (1:41)
  • rozpoznání dopravní značky (2:00)
  • navigace s obrázkem z kamery (2:37)
  • uživatelské prostředí a funkce (3:22)

Užitečná funkce, nebo marketingová zbytečnost?

Myslím, že to byl právě Blaupunkt, kdo dřív při navigaci kromě pohledu na mapu volitelně nabízel velký symbol následujícího manévru zobrazený na displeji. Video navigace tento pohled rozšiřuje. Prostě odstraní mapu, navigaci nechá jen na šipkách a do toho na displej promítá obraz z kamery. Nemyslím si, že toto televizní zobrazení pomůže k lepší orientaci, ale pokud někoho mapa znervózňuje nebo dokonce mate, s šipkou na silnici může být spokojen. V každém případě se Blaupunkt touto funkcí může dobře chlubit, a řekl bych, že na ni uloví dost zákazníků.

Po připevnění držáku na sklo je vhodné provést kalibraci. Spočívá jen nastavení horizontu, podle něhož se potom správně naklopí navigační šipky. To aby se zdálo, že se zobrazují přímo na vozovce. aby nemířily k obloze. Je jasné, že kamera není příliš použitelná v noci; anebo by mé škodolibé já mohlo podotknout, že v noci šipky konečně budou pořádně vidět, nebude je rušit video v pozadí.

Rozpoznávání značek s upravenou povolenou rychlostí mi připadá lépe využitelné. Když je značka rozumně umístěná, tedy ani ne příliš nízko, ani ne příliš vysoko, TravelPilot ji dokáže rozpoznat. Hned ji pak zobrazí na displeji s ikonkou kamery, aby se dalo odlišit, zda jde o skutečnou rychlost nebo o údaj z mapy. Při jízdě v povoleném limitu je okraj značky zelený, při překročení povolené rychlosti zčervená.

Úspěšnost rozpoznávání značek není stoprocentní. Sám jsem viděl, že při krátké jízdě Blaupunkt na jednu značku vůbec nezareagoval. I tady samozřejmě musí kamera na značku vidět, takže tma je nepřítel a tipuji, že problémy nastanou třeba i v protisvětle.

Obě funkce však nemohou být aktivní najednou. Buď lze používat video navigaci, nebo zapnout rozpoznávání dopravních značek. Myslím, že druhá možnost u volantu nakonec vyhraje, na přímý přenos videa zase Blaupunkt naláká lidi v obchodě. Však se podívejte na propagační video k modelu TravelPilot 700:

Něco k navigaci

Běžné navigační funkce jsou podle mého názoru velmi dobře zpracované. Blaupunkt podle všeho používá upravený software od Navigonu. Základ je proto stejný, navíc ale TravelPilot přináší různé nové možnosti, například vylepšený asistent pro jízdu v pruzích. Kromě pruhů, které je možné aktuálně zvolit, se dívá i víc dopředu a upřednostní pruh, ve kterém řidič bude moci zůstat i na následující křižovatce. Nezvykle podrobné jsou možnosti nastavení optimalizace, kdy si uživatel sám může posuvným ovladačem volit poměr mezi rychlostí a délkou trasy.

Blaupunkt také tradičně používá mapy Tele Atlasu, na které u Navigonu nejsme zvyklí. Ve třídě přenosných navigací už ale také pomalu přestáváme být zvyklí na aktualizace map pouze jednou za rok. Blaupunkt se tady pořád drží zvyklostí na automobilovém trhu. Přestože navigační přístroje mají přijít na trh o letošních Vánocích, budou obsahovat už ne zcela nové mapy verze 2008.04, nanejvýš 2008.07. Vnitřní paměť přístroje má nadstandardní kapacitu 8 GB.

Velmi mě zklamalo, že držák TravelPilotů je pouze pasivní. U navigací v předpokládané ceně 12 490 Kč (model 500) a 15 490 Kč (model 700) to je podle mého názoru velký nedostatek. Aktivní držák bude dostupný pouze jako dokoupitelné příslušenství, stejně jako různé další typy držáků, tašek a kabelů.

Klepněte pro větší obrázek
Jen pasivní držák...

Web a e-mail v navigaci

Nelíbí se mi, když se u nových navigačních přístrojů to nejdůležitější přeletí několika větami a výrobce se místo na navigační funkce soustředí na podružné věci. Ale dělají to tak všichni, nejen Blaupunkt. Multimediální funkce jakoby zastínily to, kvůli čemu si lidé navigace kupují.

Na Navigovat.cz se do této módy nikdy nezapojím. Musím ale alespoň krátce zmínit, že TravelPiloty 500 a 700 samozřejmě obsahují přehrávače hudby, videa i prohlížeč fotografií. Připojit lze i externí zdroj videosignálu, kabel bude přímo v krabici. Blaupunkty mají vestavěný fotoaparát s možností záznamu polohy do EXIFu. Obsahují také diktafon, konverzační příručku, hlasový záznamník, hry. Díky podpoře Bluetooth lze připojit mobilní telefon.

Podpora digitální televize DVB-T u vyššího TravelPilotu 700 je trochu sporná výhoda. Za jízdy bude digitální televize v Česku nesledovatelná, navíc se to pochopitelně nesmí. Využití lze hledat hlavně mimo auto, nebo v přestávkách mezi řízením.

Zajímavější jsou datové funkce, hlavně kvůli tomu, že je zatím nikdo jiný nenabízí. Kromě už zmíněného Bluetooth, kdy je podporován přenos hlasu i dat, je TravelPilot 500/700 vybaven bezdrátovou síťovou kartou Wi-Fi 802.11 b/g. Je využitelná pro prohlížení webu přímo z přístroje, k dispozici je také e-mailový klient a podpora VoIP včetně protokolu SIP. Volá se prostřednictvím standardně dodávaného drátového sluchátka do ucha. Netradiční jsou i prohlížeče kancelářských dokumentů: Word, Excel, PowerPoint, PDF.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prohlížeč Netfront používá mimo jiné i Playstation • prohlížeč obrázků

Drahé, ale jak kde

Z pohledu navigačních možností budou Blaupunkty TravelPilot 500 a 700 určitě velmi kvalitní přístroje. Možnost video navigace nepovažuji za zásadní, víc se bude hodit rozpoznávání dopravních značek. Ostatní navigační funkce jsou celkem běžné. Kdo chce ale mít v navigaci nejrůznější multimediální aplikace, žádný jiný výrobce mu zřejmě dnes nenabídne tolik jako Blaupunkt. Na datové funkce jsem osobně velmi zvědavý, na velkém displeji navigace může být prohlížení webu a práce s e-maily docela pohodlná. Jestlipak bude možné připojit třeba i bluetoothovou klávesnici?

Klepněte pro větší obrázek

Cena 12 490 Kč za TravelPilot 500 a 15 490 Kč za TravelPilot 700 je ale podle mého názoru vysoká. Takřka všechny vlajkové modely všech výrobců lze dnes sehnat za cenu kolem deseti tisíc korun, a to mají v ceně aktivní držák, někdy čtvrtletní aktualizace map a další užitečné doplňky. Z pohledu navigačních funkcí bude Blaupunkt TravelPilot velmi srovnatelný s Navigonem 8110, který se prodává za průměrnou cenu 9 500 Kč. Multimediální funkce mu ale chybí, Blaupunkt jimi může přesvědčit.

Něco jiného je potom také jakási užitná hodnota, kterou se snažím porovnávat s jinými přístroji, a řekněme marketingová cena. Zatímco ostatní navigace se prodávají zejména prostřednictvím IT kanálů, v internetových obchodech, které tlačí cenu k zemi, Blaupunkt má značně odlišnou distribuci. Má blíže k autosalónům, prodejcům příslušenství do automobilů, a tam se drží výrazně vyšší marže. Z tohoto pohledu je cena odpovídající.

Obě dvě novinky by se měly stihnout letošní Vánoce.

Diskuze (32) Další článek: LG Prada II oficiálně: QWERTY, pořádný foťák a data navíc

Témata článku: , Huawei Mate S, Velký nedostatek, Vylepšený asistent, Přestávka, Čtvrtletní aktualizace, Travel, Upravený software