BlindShell: Specialita pro nevidomé má české kořeny

Pardubická společnost Foxconn Global Services Division (FGSD) a česká firma BlindShell oznámily, že vyvinuly unikátní chytrý telefon určený pro zrakově postižené.

Většina z celosvětových 285 milionů uživatelů zůstává u starších tlačítkových telefonů s pevnou klávesnicí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Software od BlindShell, hardware od Foxconnu.

Hlavní překážkou při přechodu ke smartphonu je zcela odlišné ovládání nebo vysoká cena. Obojí má BlindShell řešit. Současná verze telefonu, stojí 6 690 Kč, novinka by měla být výrazně níže. Už teď probíhají předobjednávky a do měsíce půjde přístroj k prvním zákazníkům.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zajímá vás, jak se BlindShell ovládá? Pusťte si video, projděte si uživatelský manuál.

BlindShell je Android, který pomocí jednoduchých dotykových gest zpřístupní zrakově postiženým dotykový telefon. Obsahuje aplikace Volání, Zprávy, Kontakty, Budík, Poznámky, Diktafon, Kalendář, Čtečka knih, Rozpoznávání barev, Rozpoznávání bankovek, Lupa, Kalkulačka, Nastavení, Informace o stavu, Oblíbené a Zmeškané události. Výjimečnost spočívá také ve snadno použitelné vestavěné klávesnici pro psaní čísel nebo textů.

BlindShell lze nainstalovat prakticky na libovolný smartphone s Androidem. Je však zřejmé, že zrakově postižení mají specifické potřeby, a tak některé přístroje vyhovují méně, jiné více. Na základě pečlivého výběru teď český Foxconn (FGSD) dodá tři tisíce přístrojů poskytne své služby v oblasti servisu a distribuce.


Aktualizováno: Přidávám cenné postřehy nevidomého geeka Karla Giebische, který měl tu možnost si s novým BlindShellem pohrát.

Měl jsem tu možnost držet tento telefon v ruce a vyzkoušet si, co umí, a musím říct, že mě osobně tento typ zařízení pro zrakově handicapované nezaujal. Důvod je prostý. Jedná se o software, který v telefonu s Androidem zpřístupňuje pouze některé funkce. Uživatelé mají zablokovaný přístup k celému uživatelskému rozhraní a s Blindshelem tak mohou ovládat tedy pouze to, co je v rámci tohoto softwaru přístupné.

Myslím, že tak trochu jde o znehodnocení smartphonu. Hlavně v kontrastu s tím, co zrakově postiženým nabízí odečítač Talkback nebo Shine +, který vlastně ozvučuje všechny prvky v systému.

Blindshell je užitečný pouze pro lidi, kteří chtějí dotykový chytrý telefon využívat pouze k určitým úkonům, ale k plnohodnotné a efektivní práci to rozhodně není. Navíc mě na celém konceptu štve, že když chcete software, musíte koupit i hardware, prostě celý komplet. Samotný software, který vlastně telefon Blindshellem dělá Blindshellem, ti neprodají. A tím, že jsi odkázán přímo na zařízení s nainstalovaným Blindshellem, bez továrního nastavení telefonu nemáš možnost Blindshell deaktivovat a používat telefon bez něj.

Diskuze (3) Další článek: T-Mobile: 20 let SIM karty od „kreditky“ k zániku [infografika]

Témata článku: Technologie, Software pro mobily, Pro nevidomé, BlindShell, Diktafon, České kořeny, Celý komplet, Kořen, Postižení, Specialita, Současná verze, První zákazník, Uživatelský manuál, Special, Čtečka knihPodívejte se na srovnávací videa z akce Grand Theft Auto: The Trilogy

Podívejte se na srovnávací videa z akce Grand Theft Auto: The Trilogy

Rockstar uvolnil sérii trailerů, které ukazují rozdíly mezi původní a novou verzi her balíčku.

Michal Maliarov
GTAVideo
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Jak z YouTubu stáhnout vlastní videa v původní kvalitě?
Lukáš Václavík
NávodyYouTubeTipyGoogle
Kupujeme televizor: kdy vyžadovat HDMI 2.1 a kdy stačí HDMI 2.0

Kupujeme televizor: kdy vyžadovat HDMI 2.1 a kdy stačí HDMI 2.0

HDMI 2.1 letos dorazilo v plné síle a už není výsadou několika televizorů. Co přináší hráčům? A co filmovým fanouškům?

Jaromír Puk
Televizory
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Jak na nahrávání obrazovky. Jde to jednoduše, zdarma, na počítači i na mobilu

Jak na nahrávání obrazovky. Jde to jednoduše, zdarma, na počítači i na mobilu

Říká se, že jeden obrázek vydá za tisíc slov. Podobně platí, že jedno video vydá za tisíc obrázků – zejména pokud připravujete návody, manuály či pracovní postupy.

Karel Kilián
TipySoftware