BlindShell: Specialita pro nevidomé má české kořeny

Pardubická společnost Foxconn Global Services Division (FGSD) a česká firma BlindShell oznámily, že vyvinuly unikátní chytrý telefon určený pro zrakově postižené.

Většina z celosvětových 285 milionů uživatelů zůstává u starších tlačítkových telefonů s pevnou klávesnicí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Software od BlindShell, hardware od Foxconnu.

Hlavní překážkou při přechodu ke smartphonu je zcela odlišné ovládání nebo vysoká cena. Obojí má BlindShell řešit. Současná verze telefonu, stojí 6 690 Kč, novinka by měla být výrazně níže. Už teď probíhají předobjednávky a do měsíce půjde přístroj k prvním zákazníkům.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zajímá vás, jak se BlindShell ovládá? Pusťte si video, projděte si uživatelský manuál.

BlindShell je Android, který pomocí jednoduchých dotykových gest zpřístupní zrakově postiženým dotykový telefon. Obsahuje aplikace Volání, Zprávy, Kontakty, Budík, Poznámky, Diktafon, Kalendář, Čtečka knih, Rozpoznávání barev, Rozpoznávání bankovek, Lupa, Kalkulačka, Nastavení, Informace o stavu, Oblíbené a Zmeškané události. Výjimečnost spočívá také ve snadno použitelné vestavěné klávesnici pro psaní čísel nebo textů.

BlindShell lze nainstalovat prakticky na libovolný smartphone s Androidem. Je však zřejmé, že zrakově postižení mají specifické potřeby, a tak některé přístroje vyhovují méně, jiné více. Na základě pečlivého výběru teď český Foxconn (FGSD) dodá tři tisíce přístrojů poskytne své služby v oblasti servisu a distribuce.


Aktualizováno: Přidávám cenné postřehy nevidomého geeka Karla Giebische, který měl tu možnost si s novým BlindShellem pohrát.

Měl jsem tu možnost držet tento telefon v ruce a vyzkoušet si, co umí, a musím říct, že mě osobně tento typ zařízení pro zrakově handicapované nezaujal. Důvod je prostý. Jedná se o software, který v telefonu s Androidem zpřístupňuje pouze některé funkce. Uživatelé mají zablokovaný přístup k celému uživatelskému rozhraní a s Blindshelem tak mohou ovládat tedy pouze to, co je v rámci tohoto softwaru přístupné.

Myslím, že tak trochu jde o znehodnocení smartphonu. Hlavně v kontrastu s tím, co zrakově postiženým nabízí odečítač Talkback nebo Shine +, který vlastně ozvučuje všechny prvky v systému.

Blindshell je užitečný pouze pro lidi, kteří chtějí dotykový chytrý telefon využívat pouze k určitým úkonům, ale k plnohodnotné a efektivní práci to rozhodně není. Navíc mě na celém konceptu štve, že když chcete software, musíte koupit i hardware, prostě celý komplet. Samotný software, který vlastně telefon Blindshellem dělá Blindshellem, ti neprodají. A tím, že jsi odkázán přímo na zařízení s nainstalovaným Blindshellem, bez továrního nastavení telefonu nemáš možnost Blindshell deaktivovat a používat telefon bez něj.

Diskuze (3) Další článek: T-Mobile: 20 let SIM karty od „kreditky“ k zániku [infografika]

Témata článku: , , , , Pro +, Čtečka knih, Specialita, Kořen, Diktafon, Celý komplet, První zákazník, Postižení, Blind, Uživatelský manuál, České kořeny, Současná verze, TalkBack, Special