Bluetooth 5.0 může mít obrovský dosah. V armádní specifikaci překoná 100 kilometrů

Když se řekne Bluetooth, patrně si představíte bezdrátová sluchátka, chytré hodinky a další chytré hračky. Většinou tedy myslíme na energeticky úsporný protokol BLE a dosahem v řádu jednotek až desítek metrů. Jenže pozor, to je už dávno minulost.

Nízký dosah platí pouze když je cílem vysoká přenosová rychlost – třeba právě přenos zvuku ve vysoké kvalitě. Novější verze protokolu se ale soustředí na internet věcí, kde jsou požadavky zcela jiné. V posledních letech se používaly rádiové technologie Sigfox, LoRa, LTE M, NB-IoT a další. S Bluetooth se nepočítalo, ale v páté generaci srovnává krok s dálkovou konkurencí.

Bluetooth 5.0 má až 4× vyšší dosah

Bluetooth 5.x výrazně zvyšuje dosahu signálu pro stavové zprávy. V takovém případě nejede o rychlost v řádu Mb/s, ale o občasný a úsporný přenos pár bajtů. Mohou to být údaje o GPS poloze, data z nejrůznějších meteostanic, chytrých parkovišť a dalších oblastí.

Klepněte pro větší obrázek
Bluetooth nemusí přenášet jen zvuk do sluchátek na vzdálenost pár metrů

Právě v těchto situacích Bluetooth 5.0 nabízí až 4× zvýšení dosahu signálu na úkor rychlosti. To v praxi znamená, že malá BT 5 krabička může při přímé viditelnosti komunikovat i na vzdálenost stovek metrů. Anebo ještě více.

Bluetooth vysílač s dosahem mnoha kilometrů

Alespoň tedy podle Apptricity, startupu, který se specializuje na vývoj dálkového Bluetooth 5.0. Jejich nejnovější vysílač I-Connect Ultra Long-Range dokáže komunikovat až ze vzdálenosti 20 mil (32 kilometrů)! A to vše při zachování komunikace na protokolu BT 5.0. To znamená, že zprávu takového beaconu zachytí i běžný obil s podporou páté generace Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek
Bluetooth 5.0 beacon od Apptracity vysílá až na vzdálenost 20 mil. Může přenášet třeba polohu vozového parku na stavbě, v lomu aj.

Inženýři z Apptricity se chlubí, že na jednu stranu využili schopností samotného BT 5.0 a jeho již zmíněné konfigurace pro dálkový přenos, firmware vysílače ale zároveň optimalizovali takovým způsobem, až z nej vytáhli dosah v řádu desítek kilometrů při přímé viditelnosti, respektive prostupnost až několika patry budovy.

Klepněte pro větší obrázek
Technologie čeká na patent

A jen tak na okraj, toto je specifikace jejich civilní verze vysílače a technologie, která čeká na schválení patentovým úřadem. Při demonstraci pro americký Pentagon se pochlubili Bluetooth 5.x beaconem, jehož zprávy bylo možné v otevřeném prostoru zachytit až ze vzdálenosti 80-120 kilometrů.

Takhle technologie Bluetooth oslavila 20 let:

Diskuze (6) Další článek: Využijte dárek od T-Mobilu. Mobilní internet je celý týden zdarma

Témata článku: Technologie, GPS, Bluetooth, Specifikace, Internet, IoT, Sigfox, Lom, Vzdálenost, Kilometr, Pentagon, Protokol, Vysílač, Lora, Dosah


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95