Bluetooth 5.1 má zlepšit navigaci uvnitř budov. Zařízení budou znát směr přenosu

Certifikační autorita Bluetooth SIG (Special Interest Group) na svých stránka oznámila specifikace nejnovější verze „modrozubu“ - Bluetooth 5.1. Nejnovější verze technologie pro bezdrátový přenos dat vychází z Bluetooth 5.0, který se datuje na konec roku 2016.

Největší přínos nové verze Bluetooth spočívá ve zpřesnění navigace uvnitř budov. Ano, čtete správně. V současné době Bluetooth umí pouze odhadovat vzdálenost mezi zařízeními, a to podle úrovně intenzity signálu. Bluetooth 5.1 nově umožní určit směr probíhající komunikace, a to díky nasazení více antén, buď na straně přijímače, např. telefonu, nebo na straně vysílače. Pokud budete mít např. na svých klíčích Bluetooth štítek, aplikace v telefonu vám bude při pohybu bytem ukazovat šipku ke klíčům. V současné době vám stejná aplikace řekne pouze to, že „přihořívá“. Hledat už ale musíte sami metodou pokus - omyl.

Představení technologie Bluetooth 5.0:

Bluetooth 5.1 vylepšuje i tzv. Advertising Mode, což je komunikační režim probíhající bez explicitního spojení obou zařízení. Režim je lépe škálovatelný a také spolehlivější, zařízení s menšími kapacitami baterie (např. hodinky) se mají spolehnout na synchronizační data, která jim poskytnou zařízení s kapacitně větší bateriemi, např. telefony. Samotná synchronizační data se pak přenesou přes úsporné Bluetooth Low Energy. Poslední novinkou je vylepšené cashování dostupných Bluetooth služeb u zařízení, ke kterým jste se již dříve připojili.

Souhrnný přehled všech novinek, které přináší Bluetooth 5.1, se dočtete v tomto dokumentu.

Diskuze (3) Další článek: Kvartální výsledku Applu poprvé bez počtu zařízení. Tržby z prodeje iPhonů klesají o 15 %

Témata článku: Aplikace, Baterie, Navigace, Bluetooth, Hardware, Konektivita, Chytré věci, Standardy, Telefon, Special Interest Group, Budova, Bluetoot, Verze, Pře, Bluetooth Low-Energy, Data, Bluetooth sig, Nejnovější verze, Autorita, Přenos, Klíč, Bluetooth Low Energy


Určitě si přečtěte

Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin