Bluetoothová klávesnice Nokia pro pohodlné psaní (recenze)

Nokia SU-8W je klávesnice, která se dá přes Bluetooth připojit k nejnovějším telefonům s operačním systémem Symbian Series 60. Je to klávesnice notebookového typu a píše se na ní skutečně velice komfortně. V článku najdete praktické zkušenosti s používáním této novinky.
Kapitoly článku

Nokia SU-8W se k telefonům se Symbianem Series 60 připojuje bezdrátově, pomocí Bluetooth. Podle Nokie jsou zatím podporovány telefony Nokia 7610, Nokia 6260 a Nokia 6630 – od určité verze firmwaru, který tuto klávesnici musí podporovat. Teoreticky by ale Nokia SU-8W měla být připojitelná ke každému zařízení s podporou HID (Bluetooth Human Interface Device profil); tedy nejen ke zmíněným telefonům Nokia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice v zavřeném stavu

Zařízení napájí dvě baterie typu AAA, které mají vydržet zhruba 50 hodin trvalého provozu. Rozměr klávesnice je 26 × 9 × 1,3 cm v rozložené podobě, a zhruba 12 × 9 × 2,6 cm ve složeném stavu; hmotnost je 190 gramů. Klávesnice se dá tedy bez problémů umístit do kapsy zimní bundy či kabátu a pohodlně se vejde třeba i do dámské kabelky.

Klepněte pro větší obrázek Místo pro baterie

Kvalita zpracování je výborná, nic zde nevrže, klávesy mají zdvih přibližně 3 mm a při stisku kladou správný odpor. Obal klávesnice je opatřen imitací hliníku a vypadá poměrně dost reprezentativně, takže se nebudete stydět psát ani na poradě či obchodní schůzce. Klávesnice neobsahuje číselné klávesy, plně jí chybí čtvrtá řada tlačítek, čísla se ale píšou jednoduše s pomocí modifikátoru Fn.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice po rozevření

Instalace a zprovoznění

Pro používání klávesnice si musíte nejdříve instalovat aplikaci Nokia Wireless Keyboard. Tato aplikace se dodává na vlastní paměťové kartě RS-DV-MMC s kapacitou 32 MB. V ceně klávesnice tedy dostanete i tuto kartu a také redukci na plný formát MMC, abyste kartou mohli používat se čtečkou pro počítač. Klávesnici následně zapnete, pomocí aplikace Wireless Keyboard ji spárujete s telefonem a můžete začít psát.

   
Ovládací aplikace Wireless Keyboard

Klávesnici lze vypnout prostým zavřením. Sympatické je, že po následném zapnutí se ihned automaticky připojí k telefonu. Během necelé sekundy ji můžete začít používat. A aby to bylo ještě pohodlnější, z klávesnice můžete vysunout i malý stojánek pro telefon. Testovaná Nokia 6630 na něm sedí obstojně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z nenápadného obdélníčku se dá vysunout stojánek

Ke klávesnici je dostupný český návod, ve formátu PDF se na něj můžete podívat i online. Návod jsem přečetl, i když to třeba u telefonů nikdy nedělám, a pobavila mě klávesová kombinace Ctrl+Alt+Del. Vyvolává nabídku, která se objeví při stisknutí tlačítka pro vypnutí telefonu (tedy přepnutí profilů, popřípadě vypnutí telefonu). Bez problémů fungují také klávesové zkratky Ctrl+C, Ctrl+V a Ctrl+X pro kopírování textu.

Jak se s klávesnicí pracuje?

Při psaní na klávesnici není poznat žádné zpomalení telefonu. Jak rychle stíháte psát, tak rychle Nokia 6630 reaguje (jiné telefony jsem netestoval). Reakce je skutečně okamžitá. Na klávesnici jsou i plnohodnotné kurzorové klávesy, Caps Lock, funkční klávesy, speciální symboly (klávesa AltGr), klávesa přístup do menu, levá a pravá kontextová klávesa telefonu, a také klávesa pro rychlý přístup do nabídky zpráv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily tlačítek

Jak jsem již psal, Nokia SU-8W podporuje Bluetooth Human Interface Device profil (HID), takže ji můžete klidně používat třeba i s vaším počítačem. Klávesnici jsem testoval s ovladači Widcomm 4.1.0.700 a Yakumo BT USB donglem; bez problémů jsem s ní psal i na svém PC.

Podle webu Nokie klávesnice nemá fungovat zároveň s jiným Bluetooth příslušenstvím, ale není to tak docela pravda. Neplatí to alespoň pro moji testovanou kombinaci: telefon Nokia 6630 (s firmwarem 3.45.111), bluetoothová handsfree Nokia HS-11W a klávesnice Nokia SU-8W. Napřed jsem spustil ovládací aplikaci Nokia Wireless Keyboard, potom se automaticky připojilo sluchátko a následně jsem zapnul klávesnici. Automaticky se spáruje, přestože je již aktivní připojení k handsfree.

Není problém tedy přijímat hovory přes Bluetooth a zároveň si při tom na klávesnici psát poznámky. Varování na webu Nokie se zřejmě vztahuje na Bluetooth produkty třetích výrobců, popřípadě na jiné telefony než je Nokia 6630.


V druhé kapitole zjistíte, jestli se na klávesnici dá psát česky, jaké je její využití a přečtete si také druhý pohled jiného autora

Témata článku: Nokia, , , Nokia 6260, Nokia 6260 slide, Nokia 6630, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Rychlé napsání, BLU, Zásadní vada, Testovaná nokia, Pohodlné psaní, Blue, Psaní, Bluetooth klávesnice, Bluetoot, Chybějící čeština, Pro +