Boom smartphonů: Apple to natřel všem až na Nokii

Finové jsou sice stále první, krom Applu je ale z trhu postupně vytlačují manažerské BlackBerry a Androidy od Samsungu a HTC.
Boom smartphonů: Apple to natřel všem až na Nokii

Trh chytrých mobilů zažívá nevídaný boom. V třetím čtvrtletí vykázal nevídaný, téměř 90% meziroční nárůst, přičemž někteří z předních výrobců zaznamenali dvoj či dokonce trojciferná tempa růstu. Vyplývá to ze zprávy International Data Corporation (IDC), což je přední mezinárodní analytická a poradenská společnost specializovaná na trhy informačních a komunikačních technologií. Výrobci za sledované období dodali na trh přes 81 milionů přístrojů, což oproti necelým třiačtyřiceti milionům za stejné období loni představuje 89,5% procentní nárůst.

Souhrnná čísla za tři čtvrtě roku 2010 pak říkají, že výrobci dodali na trh 200,6 milionu mobilů. To je o 67,6 % více než za prvních devět měsíců loňského roku, kdy se na trh dodalo 119,6 milionu chytrých mobilů. Analytici uvádí, že obecně vzato byli výrobci schopni uspokojit zvýšenou poptávku a že mnoho uživatelů, kteří doposud chytrý mobil s OS nemají, jsou rozhodnuti, že si ho pořídí jako svůj příští telefon. Toho využívají někteří operátoři, kteří chytré telefony výrazněji dotují a lákají tak k sobě nové i stávající zákazníky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Každý pátý prodaný mobil bude brzy smartphone • čtrnáct milionů prodaných iPhone 4 vyneslo Apple na druhou příčku v žebříčku TOP 5 největších producentů mobilů

Pro příklad nemusíme chodit daleko – stačí vzpomenout na vánoční akci tuzemského Vodafone, který až do konce roku sleví až jeden až dva tisíce na dotykový smartphone. Třetí čtvrtletí bylo ale významné i z jiného pohledu. Budoucí úspěchy či neúspěchy jednotlivých výrobců budou v následujících kvartálech záviset také na tom, do jaké míry se spotřebitelům zalíbí jejich inovované operační systémy. S novými či vylepšenými OS přitom přišlo hned několik silných hráčů najednou – Nokia, Microsoft, Apple i RIM, kanadský výrobce manažerských BlackBerry.

Výrobci chytrých mobilů zkrátka chytli vítr do plachet a mají velmi dobré vyhlídky. IDC odhaduje, že ještě do konce letošního roku budou pětinu mobilů dodaných na trh tvořit smartphony. Bylo by to vůbec poprvé, kdy by jejich podíl na celkovém počtu přesáhl 20% hranici. Jen pro porovnání, na konci roku 2009 to bylo patnáct procent.

Velká pětka válí

Vůdčí postavení na trhu drží stále Nokia, i když jak známo, její podíly na všech frontách vykazují dlouhodobý sestupný trend. Za třetí kvartál vykázala finská společnost solidní nárůst prodejů a uvedla na trh zlomové modely N8 a C7 pro americký trh s omlazeným operačním systémem Symbian^3. Navzdory úspěchům klesl Nokii opět ukazatel „průměrná prodejní cena“ (ASP). Nokii zcela jistě také neprospěje odklad prvního MeeGo přístroje, který byl odsunut až na rok 2011. Premiéra nového OS bude však pod taktovkou někoho jiného než Ariho Jaaksi, který odešel pracovat na webOS do HP.

Apple měl vskutku skvělé čtvrtletí, ostatně ty jsou pro kalifornskou společnost tradičně nejlepší. Jablíčkáři se díky čtrnácti milionům prodaných iPhonů dostali dokonce na druhé místo za Nokii a podíváme-li se na trh mobilů jako na celek, jsou čtvrtí. Zdá se rovněž, že „Antennagate“ neměla na poptávku po iPhonech výraznější dopad.

Kanadské Research In Motion (RIM) skončilo v tabulce až na třetím místě navzdory tomu, že za čtvrtletí prodalo nejvíc přístrojů vůbec. Klíčovým regionem, kde je RIM velmi úspěšná je Severní Amerika, ale nárůst prodejů zaznamenala i na rozvíjejících se trzích zejména díky dostupnému modelu BlackBerry 8520. Významným počinem v uplynulých třech měsících bylo pro Kanaďany také představení nového modelu BlackBerry Torch 9800 s inovovaným operačním systémem BlackBerry 6.0 a dotykovým displejem s QWERTY klávesnicí současně.

Skvělé čtvrtletí s meziročním růstem přes čtyři sta procent zaznamenal Samsung. Za úspěch vděčí zejména modelu Galaxy S s operačním systémem Google Android a neklesající oblibě řadě Wave. Jihokorejský výrobce navíc jako jeden z prvních uvede na trh přístroj s Windows Phone 7 a během posledních tří měsíců letošního roku by rád poslal na pulty obchodů 10 milionů mobilů.

HTC se může rovněž chlubit trojciferným růstem oproti loňsku. Tchajwanskému výrobci jdou na odbyt hlavně přístroje s Androidem, ale portfolio brzy obohatí i přístroje s novým operačním systémem od Microsoftu. V posledním kvartále letošního roku pošle HTC na trh hned pět mobilů postavených na platformě Windows Phone 7 a celkově doufá v devět milionů prodaných mobilů.

Souhrnný přehled pěti největších výrobců, jejich tržích podílů a počty prodaných přístrojů v milionech kusů:

Výrobcedodávky na trh za Q3 2010podíl na trhu za Q3 2010dodávky na trh za Q3 2009podíl na trhu za Q3 2009meziroční změna (dodávky)
Nokia26,532,7%16,438,3%61,6%
Apple14,117,4%7,417,3%90,5%
RIM12,415,3%8,519,9%45,9%
Samsung7,28,9%1,33,0%453,8%
HTC5,87,2%2,14,9%176,2%
Ostatní15,118,5%7,116,6%112,7%
Celkem81,1100,0%42,8100,0%89,5%
Diskuze (40) Další článek: Ovi Mapy 3.06: multitouch a MHD

Témata článku: Apple, Blackberry, HTC, Nokia, Samsung, iPhone, Smartphony, Hospodaření a finance, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, Blackberry Torch 9800, Samsung Galaxy S, Největší producent, Příští telefon, Boom, Budoucí úspěch, Silný hráč, #Apple, Poradenská společnost, Souhrnný přehled, NAT, APP


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy Watch 4 se blíží. Hodinky zřejmě dokáží změřit glykémii
Martin Chroust
Krevní cukrSpekulace
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 15

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej