Bublina nebo zázrak? Mobilní telefon Nokia 7110

Mobil o kterém se téměř rok mluvilo a kterého jsme se v závěru roku 1999 konečně dočkali – Nokia 7110
Producenti mobilních telefonů v poslední době volili podobnou strategii: své výrobky s patřičným halasem ohlásili dlouhé měsíce dopředu a očekávání, která vzbudily, byla skvělou reklamou téměř zdarma. S tímto postupem se však pojí riziko: nikdo se nedokáže těšit věčně a když se termíny uvedení stále oddalují, může se tato taktika obrátit i proti výrobci.

To byl případ mobilního telefonu Nokia 7110, o kterém se téměř rok jen mluvilo a psalo, až se stal mýtem, který měl být spásou pro všechny mobilní telefonisty. A nyní, když se přišlo na to, že Nokia 7110 je pořád jen telefon, někteří z těch, kteří před tím vykřikovali „Sláva“, jsou zklamaní.

Zelená je tráva, Nokia je chameleón
Nokia 7110 je na dnešní novinky poměrně velký a těžký telefon. Na design může mít každý jiný názor, jisté ale je, že kvůli němu byla trochu ošizena ergonomie. Spodní tlačítka se přes výsuvný kryt ovládají obtížně, vysouvání krytu pružinou se uživatel bude muset naučit. Naopak obrovský displej je příjemný a někdy i velikost celého telefonu má něco do sebe.

Mám trochu obavy, jak se mechanické části telefonu osvědčí po měsících usilovného používání. Vedle krytu, ve kterém je mikrofon propojený s tělem kontakty, myslím také na mechanický ovládací váleček. S ním je možné rychle probíhat seznamy a stisknutím zvolit položku. Operační systém telefonu ale občas válečku nestačí a ať točíte seberychleji, položky stále přeskakují svou neměnnou rychlostí.

Proč vlastně?
Nebudu plýtvat místem na popis funkcí, které nabízí každý telefon. Zkusím odpovědět na otázku, z jakých důvodů by bylo výhodné pořídit Nokia 7110.

Jedním z největších lákadel je kapacita paměti. Telefon nabízí až 1000 míst pro jména, ke každému z nich je možné přidat několik telefonních čísel a pár textových informací. Nokia 7110 disponuje pamětí pro padesát textových zpráv roztříděných do složek, nabízí kalendář, do kterého je možné zaznamenat více než pětistovku položek. Nokia sklízí výtky za nezvyklé oddělení paměti na kartě SIM a paměti telefonu, které nejde používat současně; vždy je možné prohlížet jen jednu databázi.

Palm nebo mobilní telefon?
Mohlo by se zdát, že telefon může suplovat funkce kapesních počítačů. Méně náročným opravdu může vyhovovat, kdo ale někdy pracoval s nějakým kapesním počítačem, bude chtít víc. Zatím není vyřešena synchronizace dat se stolním počítačem (prý bude), není možné nainstalovat další software, tuším problémy s českými znaky, do telefonu nevměstnáte větší poznámky a neumí také úkoly. Z pohledu časově-organizačních funkcí lze telefon lze přirovnat k tzv. organizérům – levným elektronickým diářům. Těm ale právě z důvodu velmi omezených možností komunikace nepatří budoucnost.

Další potíží je zadávání dat, která do telefonu musíte zadat ručně a to je dost obtížné. Nokia 7110 sice nabízí systém T9 pro rychlé psaní (T9 automaticky doplňuje známá slova), ale jen v angličtině a němčině. Nokia asi chtěla Čechům udělat radost a při psaní textových položek nyní můžete používat diakritiku, ale když za písmenem e nenásleduje očekávané f, ale znaky é a ě, můžete zapomenout na do kůže proniklé psaní textových zpráv téměř poslepu (sítí SMS s diakritikou stejně neprojde).

Mobilní Internet v ruce
Nokia 7110 je první telefonem, na kterém je možné prohlížet WAP. V době uzávěrky Mobilit ještě nebylo známé, s jakou cenovou politikou přistoupí k WAPu RadioMobil, ale pro klienty EuroTelu, kteří za minutu wapování zaplatí dvě koruny, by tato funkce mohla být důležitým argumentem. Snadný přístup k informacím, které potřebujete, může být neocenitelný. Zobrazování WAPu na Nokia 7110 sice není nejkomfortnější, ohlašované telefony by měly podporovat více formátovacích funkcí jako jsou různé typy písma nebo tabulky, prakticky ale v současné době není s čím srovnávat.

Dav očekával zázrak
Nokia má smůlu, že zasvěcená veřejnost se na telefon dívá trochu zaujatě a nechce se smířit s tím, že to není tak úplně vysněný ideál. Nokia 7110 je normální telefon, na kterém se stejně jako na jiných přístrojích najdou chyby. Nicméně je to zařízení, kterým se finská značka opět vzdálila od konkurence a ta se na starší telefony Nokia už pěkně dotahovala!

Tento článek byl napsán pro časopis Mobility

Diskuze (22) Další článek: Nové levné Palmy - spíše evoluce než revoluce

Témata článku: Nokia, SMS, Zelený telefon, Důležitý argument, Starý telefon, Kapesní počítač, Obrovský displej, Spodní tlačítko, Mobilní telefonista, Rychlé psaní, Diakritika, Podobná strategie, Paměť, Známé slovo, První telefon, Bublina, Výsuvný kryt, MOBI, Největší lákadlo, Poslední doba, Český znak, Stolní počítač, Ovládací váleček, Mobil, Psaní


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 8

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz