Budoucnost mobilů: TOP 10 nových funkcí

Dle analytiků se telefony naučí monitorovat naše zdraví, zaplatíme s nimi za autobus či kávu a pošleme peníze přes SMS. A mnohem více...

Odvětví telekomunikací se vyvíjí velmi dynamicky, mobilní telefony dnes umí mnohé a do budoucna se toho ještě hodně naučí. Analytici ze společnosti Gartner nedávno zveřejnili studii popisující desítku užití mobilů, které budou hrát prim už za tři roky, tedy na sklonku roku 2012.

Klepněte pro větší obrázek
Mobilní telefon si během několika let najde mnohá další využití. Pro jednotlivé podniky, obchodníky a poskytovatele služeb představují příležitost, ale zároveň i ohrožení pokud budou nové trendy ingnorovat

Gartner seřadil funkce dle dopadu na zákazníky a průmyslová odvětví, dále s ohledem na výnosy, které dle jeho názoru ponesou, spolehlivost služby, obchodní model, hodnoty pro zákazníka a odhadovaného tržního podílu.

„Aplikace a služby, které spotřebitelé na svém telefonu využívají už nebudou výsadou mobilních operátorů,“ říká Sandy Shen, ředitelka výzkumu ve společnosti Gartner. „Rostoucí zájem o chytré telefony, posun služeb na internet, vznik obchodů s aplikacemi a služby propojující různá odvětví sníží dominanci mobilních operátorů. Každý hráč si zvolí, jakým způsobem zákazníkům službu přinese a v konečném důsledku to budou opět jen spotřebitelé, kteří rozhodou komu věnují pozornost a utratí u něj své peníze.“

Analytici dále predikují, že uživatelé budou používat současně nejméně pět nových služeb, přičemž to budou takové možnosti, které nyní představují mezeru na trhu a pro jejich poskytovatele jsou tedy zároveň příležitostí.

Top 10 nových služeb dle Gartneru:

  • 1. Převod peněz

Služba umožní lidem posílat peníze prostřednictvím krátkých textových zpráv (SMS). Výhody jsou zřejmé, rychlost, pohodlí a poměrně nízké náklady. Dle Gartneru se služba chytne především na rozvíjejících se trzích, a to i přestože jsou s ní spojeny mnohá bezpečností rizika. Obavy existují nejen co se týče krádeží, ale i v oblasti praní špinavých peněz. Na trzích, kde tato možnost transferu finančních prostředků funguje, je o ni zájem. Během prvního roku pilotního provozu si ji zřídilo několik milionů uživatelů.

  • 2. Služby založené na určování polohy

Můžete se rovněž setkat se zkratkou LBS pocházející z anglického „Location-based services“. Nahrává jim rostoucí počet uživatelů chytrých telefonů s vestavěnou GPS a dostupnost rychlých dat. Klíč spočívá v tom, že vůbec nemusíte vědět, kde právě jste a co, popřípadě kdo se nachází ve vašem okolí. Váš mobil se o vše postará za vás ať už jde o nejbližší restauraci, bankomat či rande na slepo. Dle Gartneru se počet uživatelů LBS během tří let rozroste ze současných 96 milionů na více než půl miliardy.

  • 3. Mobilní vyhledávání

Princip určitě netřeba dlouze popisovat, jde o místní vyhledávání, rozšířenou realitu, navigaci a další. Částečně souvisí i s LBS a do budoucna půjde o důležitou složku marketingu společností. Nejen pro obchodníky, ale zejména pro poskytovatele služeb bude platit více než kdy jindy, že pokud nejsou v příslušné databázi, pak je to, jako by nebyli vůbec.

  • 4. Surfování v mobilu

Mobilní prohlížeč v dnešní době najdeme na 60% mobilů a v roce 2013 to má být ještě o dvacet procent víc. Z pohledu firem bude proto důležité optimalizovat své weby či klientské sekce pro mobilní telefony a vyvarovat se nekompatibility. Náklady opět nebudou vysoké, avšak přínos by měl být značný. Mobilní internet se má stát jedním z hlavních prvků strategie B2C, neboli Business-to-customer vztahů mezi obchodními společnosti a koncovými zákazníky.

  • 5. Mobilní monitorování zdraví

Prosadí se především na vyspělých trzích. Půjde o spojení IT a telekomunikačních technologií, které umožní sledovat zdravotní stav pacienta na dálku, což usnadní práci lékařům, sníží náklady a zlepší kvalitu života starším a dlouhodobě nemocných. A že půjde o výnosný byznys pro dodavatele a vývojáře, což dokazují i statistiky a predikce týkající se stárnutí evropské populace.

  • 6. Mobilní platby

Nejde zde o prosté převody peněz, nýbrž platby za zboží a služby. V tomto případě jde o větší nákupy a online platby. Mají přispět k pohodlí uživatelů, ale budou vyžadovat souhru operátorů, bank, obchodníků, výrobců a spotřebitelů. A to vše pod dohledem regulátora, který stanoví pravidla a standardy.

  • 7. Služby založené na Near Field Communication

Technologie NFC (Near Field Communication) umožňující bezdrátovou komunikaci a výměnu dat mezi zařízeními na krátké vzdálenosti (cca do 10 cm). Používá se zejména v mobilních telefonech, kde funguje jako bezkontaktní čipová karta a zároveň čtečka dat. Může být používaná pro drobné nákupy, dopravu, identifikaci a věrnostní programy. Opět bude rozhodující, zde se podaří dosáhnout souhry několika zainteresovaných subjektů. Mobilní reklama

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
NFC v praxi. Krom nákupů se může technologie uplatnit třeba v dopravě.
  • 8. Mobilní reklama

Jasně cílená, měřitelná, relativně levná a na rozdíl od jiných kanálů efektivní. Mnozí z nás se s ní už setkali ať už dobrovolně či nikoli. Že se na ni dají utržit slušné peníze už přišli naši dva největší operátoři. Gartner uvádí, že výdaje inzerentů na tento druh marketingové komunikace činily 530,2 milionu dolarů, ale za tři roky to už bude 7,5 miliardy.

  • 9. Mobilní Instant Messaging

Zapomeňte na drahé SMS, stačí mít ve vašem telefonu příslušnou aplikaci a datový tarif a můžete textovat do aleluja v reálném čase. Přitom vás jedna zprávička vyjde na zlomek ceny běžné textovky. Bohužel tento způsob komunikace využívá stále velmi malé procento majitelů mobilů a operátoři se ho snaží potlačit, jelikož jim ubírá na výnosech.

  • 10. Mobilní hudba

Prodej hudby přímo do telefonu je zatím zklamáním, tedy krom stahování vyzváněcích melodií a uvítacích melodií – to se stalo zlatým dolem na peníze zákazníků. Stahování hudby do mobilu se ovšem zatím moc neujalo, proto také můžeme vidět různé nabídky, kdy je možnost stahování navázána na koupi určitého telefonu či uzavření smlouvy s operátorem. Dle Gartneru se zatím nejlépe osvědčilo iTunes, které přineslo řadu výhod a přimělo zákazníky za hudbu platit. Ale ani to není dostupné všude, Česká republika je toho příkladem.

Diskuze (52) Další článek: Hrajeme o Nokii N900. Hlasujte pro nejlepší blog

Témata článku: Technologie, Pro seniory, Internet v mobilu, Výnosný byznys, Mobil, Zainteresovaný subjekt, Majitel mobilů, MOBI, Zprávička, Malé procento, TOP, Rostoucí zájem, Budoucnost, Nov, LBSSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Beta Modern Warfare 2 slaví na Steamu úspěch. Dosáhla na 110 tisíc aktivních hráčů

Beta Modern Warfare 2 slaví na Steamu úspěch. Dosáhla na 110 tisíc aktivních hráčů

Na letošní díl akční série Call of Duty se hráči evidentně těší.

Michal Maliarov
Call of Duty: Modern Warfare 2Steam
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView