Bývalý vývojář Messengeru tvrdí, že aplikace na pozadí může vybíjet telefony. A to zcela záměrně

  • Bývalý vývojář Messengeru odhalil nekalé praktiky aplikace
  • Na dálku může dojít ke spuštění náročných výpočetních testů
  • Díky tomu může dojít k velmi rychlému vybití telefonu

Bývalý zaměstnanec firmy Meta, George Hayward, pracoval na vývoji mobilní aplikace Messenger, potvrdil, že firma u uživatelů aplikace hojně využívá tzv. „negativní testování“. Jedná se o praktiku náročných softwarových testů, které záměrně zatěžují procesor telefonu, a aplikace sleduje, jaký vliv to má na běh a stabilitu aplikace. Tyto praktiky jsou běžné při testování aplikací, jenže podle vyjádření bývalého zaměstnance může Meta tento způsob testování vzdáleně aktivovat u jakéhokoliv smartphonu s nainstalovanou aplikací Messenger.

Samotný vývojář se ve firmě otevřeně postavil proti těmto praktikám, a tak byl ze své pracovní pozice po třech letech propuštěn. A měl pravdu. Pokud se u daného zařízení tyto testy na dálku aktivují, mají výrazný dopad na výdrž telefonu na jedno nabití. V extrémních případech může mít uživatel kvůli zbytečným testům v Messengeru vybitý telefon, třeba zrovna tehdy, když potřebuje vytočit nouzové číslo. Právě to je jedno z obvinění, které bývalý zaměstnanec přednesl u soudu. Dodává, že Meta vývojářům rozesílá příručky, které naznačují, že tyto testy u uživatelů probíhají pravidelně a ve velkém měřítku.

Klepněte pro větší obrázek
Vývojář George Hayward, který provalil nekalé praktiky aplikace Messenger (Zdroj: nypost)

Obžaloba vývojáře sice byla stažena, jenže to vypadá, že v případu dojde k mimosoudnímu vyrovnání. A za to nebude chtít Meta nic jiného, než mlčenlivost. Jediným řešením, jak omezit případné výrazné vybíjení baterie aplikací Messenger, je u Androidu nastavení baterie. V detailu aplikace ji můžete nastavit „omezení práce na pozadí“, čímž sice eliminujete možné vybíjení baterie, jenže přijdete o aktuální notifikace na příchozí zprávy. Společnost Meta se k tomuto obvinění zatím nijak oficiálně nevyjádřila.

Představení komunitních chatů v Messengeru:

Zdroj: nypost

Diskuze (11) Další článek: ČTÚ má nového šéfa. Stávající předsedkyně Továrková skončila a rovnou rezignovala

Témata článku: , , , , , Praktiky, Vývojář, Aplikace, Test, Pozadí, Telefon, Dálka,