Smartphony CAT jsou etalonem na poli odolných smartphonů. Vlastně nejen smartphonů, hloupé odolné telefony dělá CAT taky, ale z našeho pohledu je mnohem zajímavější právě dnes testovaný CAT S41. Pokud pomineme velmi specifický CAT S60 se zabudovanou termokamerou, který se sám postavil mimo zaběhnuté pořádky, je právě CAT S41 vrcholným modelem výrobce. Za svoji odolnost a především unikátnost si ale taky nechá pořádně zaplatit.
Zapomeňte na smartphony, které v crashtestech přežily přejetí naloženou důlní sklápěčkou. Nebo smartphony, ke kterým se dodávají nerozbitná pouzdra. Dokonce ani řada Xcover od Samsungu se nemůže s odolností smartphonů CAT měřit, i když je jim zřejmě ze všech nejbližší. Smartphony jako CAT S41 si říkají o to, abychom s nimi házeli o zeď, topili je, házeli do ohně a pouštěli z balkonu na zem. Robustní zpracování, certifikace odolnosti IP 68 a armádní certifikace odolnosti 810G jsou (minimálně na papíře) zárukou toho, že toto zacházení vydrží.
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 75 × 12,9 mm, 218 g displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 441 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 3 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek MT6757 (Helio P20) (8× Cortex-A53, 2,3 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Samotná recenze smartphonu CAT S41 začíná na následujícím listu.
Pokračování 2 / 8
Design
Mlátička do bahna. Smartphony CAT nikdy nepatřily mezi krasavce. Jejich charakteristický tvar se zkosenými rohy z nich dělá kapesní kladívka, se kterými máte chuť minimálně zatloukat hřebíky. Nehledí se na šířku rámečků, tloušťku přístroje nebo cokoliv dalšího, pouze se hledá vyvážený kompromis mezi alespoň trochu pohodlným úchopem a množstvím po celém těle použité pryže. Nutno ale říct, že CAT S41 se snažil co nejvíce polidštit a tak se celkové rozměry i váha navzdory obří baterii drží v alespoň trochu únosných mezích.


Rozměry smartphonu CAT S41 jsou 152 × 75 × 12,85 mm a váha činí 218 gramů.
CAT S41 je nerozebiratelný telefon. Celou čelní stranu kryje odolné sklo Gorilla Glass páté generace, do něhož jsou ve spodní čísti pod displejem zapuštěna mechanická systémová tlačítka. Nad displejem se nachází kovovou mřížkou krytý hovorový reproduktor, čelní kamerka, velká vícebarevná notifikační dioda, logo výrobce a potřebné senzory. Celý displej je po svém obvodu cca 1 mm zapuštěn pod plastový přesah boční strany, telefon lze tedy dle libosti pokládat displejem dolů bez rizika poškrábání.


Mechanická tlačítka jsou dostatečně velká a s dobrým zdvihem, aby je šlo s jistotou stisknout i třeba v rukavicích. Díky přesahu boční hrany nad displej nehrozí jeho poškrábání při položení displejem dolů.
Po obvodu přístroje najdeme 10 přiznaných šroubků. Celý bok je plastový, potažený pryží pro lepší tlumení nárazů. Na spodní straně najdeme opravdu hlasitý reproduktor a microUSB konektor. Pravý bok ukrývá dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti a nad nimi tlačítko zapínání, které je ale těžko dosažitelné a mělo by být umístěno níže. Na horní hraně si našel místo sluchátkový konektor a odrušovací mikrofon, šuplíčky na microSD a dvojici nanoSIM jsou potom společně s programovatelným multifunkčním tlačítkem na levém boku.


S pruží se tentokrát nakládalo rozumně a CAT S41 nevypadá jako panáček Michelin, naopak rozměry a váha jsou únosné se zachováním vysokého stupně odolnosti.
Zadní strana je celá krytá pryží a kromě stříbrného loga CAT uprostřed celistvost narušují pouze čočka fotoaparátu a hned vedle stojící LED dioda. Celkové zpracování má CAT S41 na jedničku, nikde nic nevrže, neskřípe, vše lícuje, jak má a přiznané šroubky spolu s decentním použitím pryže dělají dobrý první dojem. Telefon jsem několikrát vykoupal i ušpinil a nic se mu nestalo, ale mám trochu strach o krytky šuplíčků, nabíjecího a sluchátkového konektoru. Oproti dříve testovaným CATům jdou podezřele snadno otevírat, snad ale žádné komplikace nenastanou. Zároveň je potřeby upozornit, že po vykoupání je nutné nechat vyschnout krycí membránu hlasitého reproduktoru, aby zněl, jak má.


Tlačítko zapnutí by mohlo být pod těmi na regulaci hlasitosti, takto je těžce dosažitelné. Zároveň krytky konektorů a šuplíčků jdou poměrně lehce otevírat, doufejme tedy, že těsnění nebude časem degradovat.
Pokračování 3 / 8
Displej
Aby bílá bílou byla. Oproti předchozím modelům si CAT S41 značně polepšil. Výrobce totiž na úhlopříčce 5" konečně osadil Full HD IPS panel s podporou ovládání v rukavicích nebo mokrými prsty, což se u tohoto typu smartphonu může více než hodit. Oproti původnímu HD se tedy jedná rozlišení 1080 × 1920 obrazových bodů a výslednou jemnost 441 PPI. Pochválit je potřeba bleskovou regulaci jasu, čitelnost na slunci i nijak nedegradující pohled z jakéhokoliv úhlu.


Nastavení displeje neukrývá žádné překvapení. Negativním překvapením je naopak napůl zažloutlý displej, který ve spodní části nedokáže zobrazit bílou barvu.
Je potřeba také kritizovat. Minimální hodnota jasu má hodně daleko k něčemu, co by se dalo potmě nazvat nerušivým, ale hlavně, velmi špatné je podání barev. Pouhým okem při zobrazení čisté bílé je vidět, jak se od horního okraje směrem ke spodnímu bílá postupně stává žlutou, a to aniž by byl zapnutý jakýkoliv režim pro filtraci modrého světla. CAT S 41 nabízí standardní regulaci velikosti písma a škálování prvků v prostředí, dále možnost uživatelsky nastavit barevné podání displeje a zapnout funkci Dynamický kontrast pro lepší dojem z přehrávání videa. Další úpravy de facto čistý Android Nougat nenabízí.




Příklad toho, jak lze na CATu S41 upravovat barevné podání displeje.
Pokračování 4 / 8
Hardware
Je libo powerbanku? CAT S41 dostal do vínku procesor Helio P20 od společnosti MediaTek. Jedná se o osmijádrový procesor s taktem 2,3 GHz na jádro, kterému sekundují 3 GB operační paměti. Z operační paměti je obvykle dostupná zhruba polovina, zbytek si pro svoji práci zabere systém a veškeré procesy běžící na pozadí. Výkon smartphonu je dostatečný, pohyb v prostředí, multitasking, natáčení videa i vše ostatní zcela plynulé, avšak nejedná se o žádného trhače asfaltu z hlediska herního výkonu. Pokud byste chtěli porovnávat, ve staré verzi AnTuTu měl CAT S41 lehce přes 60 tisíc bodů.
Výsledky benchmarku AnTuTu v7.0.4:
- celkové skóre:78 012
- CPU: 34 025
- GPU: 17 427
- UX: 21 728
- MEM: 4 822


Nakládání se systémovými prostředky.
Kapacita vnitřního úložiště činí 32 GB, z nichž uživateli je dostupných necelých 22 GB a výrobce se chlubí podporou pro microSD karty do velikosti 2 TB. Naprostým králem je ale CAT S41 na poli výdrže. Vlastní akumulátor s kapacitou 5000 mAh zajistí dostatek výdrže na více než dva dny plného vytížení, pokud budete šetřit, týden je rovněž reálná hodnota. Velmi potěšující je fakt, že z takto velkého akumulátoru lze dobíjet jiná zařízení. Stačí připojit redukci z balení a v aplikací pro to určené dát zelenou (jen pokud máte více než 20 % baterie). Proces nabíjení s přiloženou nabíječkou zabere lehce přes tři hodiny, což je u takto velkého akumulátoru pochopitelné.




U baterie lze pozorovat až nekonečnou výdrž, potěší také funkce powerbanky.
Konektivita je u CATu S41 zajištěna přes Bluetooth 4.1, Wi-Fi standardů b/g/n, NFC, microUSB konektor s podporou USB OTG (redukce v balení), nechybí podpora GPS, GLONASS i BeiDou. Podpora pro všechny tuzemské LTE sítě je samozřejmostí, nechybí sluchátkový konektor, dostalo se i na FM rádio. Ze senzorů je přítomen akcelerometr, senzor přiblížení, senzor okolního světlení, gyroskop a kompas.
Pokračování 5 / 8
Software
Minimum změn. CAT S41 běží na Adroidu 7.0 Nougat a jedná se o naprosto čistý Android. Jediné, co si výrobce do systému přidal, je nastavení multifunkčního programovatelného tlačítka, možnost ovládáni v rukavicích a poté trojice speciálních aplikací, kde najdeme seznam doporučených aplikací, informace a návody o CAT smartphonech (odkaz na web) a v neposlední řadě aplikací pro režim powerbanky a nabíjení jiného zařízení.







Prostředí Androidu 7.0 Nougat na CATu S41 - více snímků obrazovky z celého prostředí najdete v Galerii na posledním listu.
Během testování dorazily na CAT S41 tři aktualizace, z nichž u dvou se jednalo o bezpečnostní updaty s velikostí do 50 MB a dále o jednu větší aktualizaci s velikostí okolo 300 MB, která upravovala výkon, chyby a poté kvalitu fotografií. Z předinstalovaných aplikací zde najdeme pouze AVG AntiVirus, File Commander a kancelářský balík OfficeSuite, lze je ale odinstalovat.
Pokračování 6 / 8
Fotoaparát
Když si ostření vezme dovolenou. Fotoaparát sice u CATu S41 není tou hlavní věcí, kvůli které si smartphone budete kupovat, ovšem za nemálo peněz od něj taky něco očekáváte. Papírové předpoklady nejsou nejhorší, i když výrobce je na podrobnosti velmi skoupý. Čelní kamerka má rozlišení 13 Mpx, podporu pro natáčení Full HD videa při 30 fps, výkonný LED blesk a výrobce se chlubí prediktivním ostřením. Čelní kamerka má potom rozlišení 8 Mpx a rovněž podporu pro Full HD video. Při natáčení lze rovněž pořizovat fotografie.





Vzhled aplikace fotoaparátu na smartphonu CAT S41. Nečekejte žádné manuální nastavování, vrcholem je zde režim panorama a efekty.
V hodnocení si bohužel CAT S41 dobrou známku nezaslouží. Po celou dobu focení byly problémy s ostrostí fotografií, pokud se jen lehce setmí, okamžitě je vidět obrovské množství šumu a detaily jsou ty tam. Za jasného světla se podaří tak každý druhý snímek, barevné prokreslení je mdlé a úroveň detailů velmi nízká.
Ukázkové fotografie v rozlišení 13 Mpx:






Ukázkové fotografie - více najdete v Galerii na posledním listu.
Ještě horší je situace u videa. Full HD při 30 fps je v dnešní době jakýmsi standardem, ale zde nejenom, že kvalita videa je podprůměrná a zvuková stopa nic moc, ale telefon zaostří před natáčením a dále je mu úplně jedno, jestli zabíraná scéna je od snímače třicet centimetrů nebo metrů. Dokud neťuknete na displej, k přeostření nedojde. A někdy ani to ťuknutí nestačí. Tohle se bohužel výrobce opravdu nepovedlo.
Ukázkové video (Full HD, 30 fps):
Pokračování 7 / 8
Závěr
CAT S41 je smartphone, který na poli dnes prodávaných odolných telefonů úplně nemá konkurenci. Těžko říct, zda si výrobce tuto skutečnost uvědomuje, či jí snad vědomě využívá. Telefon se začínal prodávat dokonce o dva tisíce korun dráž, než je jeho aktuální cenovka deset tisíc korun, a i za tyto peníze je bohužel až moc rozporuplný. Důkladně proto zvažte, zda je pro vás vysoká odolnost opravdu tak nutná.


Vtipem v balení je ochranná fólie na displej odolného smartphonu. Určitě ale potěší kabel pro nabíjení jiných zařízení, případně připojení přes USB OTG.
Na jednu stranu se povedlo zeštíhlení a celkové zlepšení vzezření i při použití obřího akumulátoru, stáje jsou splněny normy odolnosti IP68 a armádní norma 810G, telefon slouží jako powerbanka, výkonu má akorát a ani na balení výrobce nešetřil, na druhou stranu zde máme displej, který neumí zobrazit korektně bílou barvu, fotoaparát, co podává dosti podprůměrné výsledky a při natáčení videa vůbec neumí přeostřovat. Telefon sice dostává pravidelné aktualizace, ale pocitově se s nimi nezlepšuje, právě naopak.
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 75 × 12,9 mm, 218 g displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 1 080 × 1 920, 441 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDXC (2 TB), RAM: 3 GB, baterie: 5 000 mAh procesor: Mediatek MT6757 (Helio P20) (8× Cortex-A53, 2,3 GHz, 16nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Hlavní konkurenti:
|
 | rozměry a hmotnost: 148 × 73 × 12,7 mm displej: 4,7", kapacitní, 720 × 1 280, 312 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 3 800 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 617 (8× Cortex-A53, 1,2 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 6 (Marshmallow) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 142 × 73 × 13,3 mm, 181 g displej: 4,5", kapacitní TFT LCD, 480 × 854, 218 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, GPS paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 3 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 210 (4× Cortex-A7, 1,1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 5.1 (Lollipop) fotoaparát: 5MPx, video, autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 152 × 80 × 15,0 mm, 252 g displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 312 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 32 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 3 GB, baterie: 4 500 mAh procesor: Mediatek MT6755 (Helio P10) (8× Cortex-A53, 2,0 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 6 (Marshmallow) fotoaparát: 18MPx, video, autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 151 × 75 × 15,0 mm, 240 g displej: 4,5", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 326 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi, Bluetooth 4, GPS paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 3 700 mAh procesor: Mediatek MT6795 (Helio X10) (8× Cortex-A57, 1,7 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat) fotoaparát: 13MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
|
 | rozměry a hmotnost: 146 × 73 × 9,7 mm, 172 g displej: 5,0", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 294 PPI sítě: 2G, 4G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS paměť: 16 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 800 mAh procesor: Samsung Exynos 7570 (?× Cortex-A53, 1,4 GHz, 14nm) operační systém: Google Android 7 (Nougat) fotoaparát: 13MPx, autofocus, blesk |
cena: není v prodeji |
Verdikt: Aktuálně jeden z nejlepších smartphonů se zvýšenou odolností, který nabídne dobrou výdrž, umí pracovat jako powerbanka a jeho výhodou je čistý Android, ale naopak ztrácí špatnými výsledky fotografií a videa a jeho displej ve spodní části místo bílé zobrazuje žlutou.
Plusy:
- na takto odolný telefon dobře padne do ruky
- obrovská výdrž baterie
- možno použít jako powerbanku
- odolnost normy IP 68 a armádní normy 810G
- vícebarevná notifikační dioda
- oddělené šuplíčky na microSD a dvojici nanoSIM
- čistý a svižný systém
- obsah balení
- multifunkční programovatelné tlačítko
Minusy:
- žloutnoucí displej
- příliš vysoký minimální jas
- špatné umístění tlačítek na pravém boku
- problémy s ostřením u fotografií i videa
- celkově podprůměrné výsledky foto i video
- vysoká cena
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně