Cat S50 je špičkou rodiny telefonů Caterpillar. Je větší, lépe vybavený, přitom stále extrémně odolný. Bohužel také hodně drahý.
Když se řekne Caterpillar, vybaví se většině z vás žlutý buldozer, bagr či něco podobného. Caterpillar však nevyrábí jenom stroje, ale už nějakou dobu se zabývá i výrobou odolných telefonů (přesněji řečeno nechává si je vyrobit u britské firmy Bullitt Mobile). Jistě si pamatujete na loňský model B15Q, který jsme pro vás tenkrát otestovali. Nyní se podíváme na novější model Cat S50, který navazuje tam, kde jeho předchůdce skončil. Znovu nabídne extrémní odolnost, zajímavou výbavu, ale oproti předchůdci značně povyrostl jak na rozměrech, tak na ceně.

Telefon v plné kráse včetně tradiční žluté krabičky
První dojmy:
- Drsňák na první pohled
- Je tak přerostlý, až tlačí v kapse
- Místo kovu a gumy je použitý pouze plast? Proč? No fuj
- Kvalita fotoaparátu zamrzí
- Funkční tlačítko je velice praktické
- Zasloužil by si notifikační diodu a podporu Dual Sim
- Displej se povedl
|
 | rozměry a hmotnost: 145 × 77 × 12,7 mm, 185 g displej: 4,7", kapacitní IPS LCD, 720 × 1 280, 312 PPI sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s) konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 2 GB, baterie: 2 630 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon 400 (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm) operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat) fotoaparát: 8MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk |
cena: už se neprodává |
Odolnost: není (zlato) kov co se třpytí
Jelikož se jedná o odolný telefon, tak si hned v úvodu recenze shrňme s čím máme tu čest. Cat S50 není rozhodně žádné ořezávátko, splňuje totiž vojenský standard MIL SPEC 810G a tudíž bez problému vydrží pád z výšky až 1,2 m. Díky certifikaci IP67 je odolný proti prachu a vodě do hloubky až 1 m po dobu 30 minut. To nejsou nijak úchvatné hodnoty, telefon by však v praxi měl vydržet výrazně více. Zvládne také odolávat extrémním teplotám od -25 do 55°C. Na ochranu se samozřejmě nezapomělo ani u displeje, který je krytý ochraným sklíčkem Gorilla Glass 3.

Díky svým vlastnostem může být Cat S50 skvělým společníkem do práce, k vodě ale i na hory.
Na papíře tyto vlastnosti vypadají úžasně, ale jakmile se vám telefon dostane ruky, přijde vystřízlivění. To co se na fotkách zdálo být kovem a gumou, je totiž pouze plast a dojem odolnosti rychle vyprchá. Nechápu, proč si výrobce hraje na exrémní odolnost, nechá si za to řádně připlatit a pak to celé zabije použitými materiály.
Nicméně odolnost telefonu nikdo neupře, při testování opravdu vydržel několik pádů z výšky na zem, přežil vykoupání ve vaně a nezastavil ho ani delší pobyt na mrazu. Kdyby ale výrobce doopravdy použil kov a gumu, odstranil by spoustu pochybností, které telefon vyvolává.
Vzhled: osvědčená klasika
Cat S50 vypadá jako obrněný gigant, ale s tím se u odolného telefonu musí počítat. Oproti minulému modelu velikost značně narostla a o nějaké kompaktnosti nemůže být ani řeč. Masivní konstrukce zkrátka vzala za své, a přestože má displej úhlopříčku jenom 4,7“, tak se telefon může pyšnit obřími rozměry 77 × 144,5 × 12,7 mm. Pro srovnání můžeme říci, že podobné rozměry mají běžné 5,5palcové smartphony. Caterpillar tedy už vyžaduje ovládání oběma rukama. Navíc se díky velké tloušťce a váze 185 gramů můžete spolehnout na to, že ho ucítíte v každé kapse.


Telefon si hraje na vysokou odolnost, použité materiály si však na kov jenom hrají.
Na čelní straně se nachází zmíněný displej, čočka předního fotoaparátu, senzor přiblížení a pro automatickou regulaci jasu a také designově sladěné sluchátko s mikrofonem. Rozhodně by nebylo na škodu, kdyby telefon dostal i notifikační diodu, bohužel se tak nestalo. Dále zde najdete logo výrobce a označení MIL SPEC vypovídající o odolnosti telefonu.



Můžete vidět, že rámečky kolem displeje jsou opravdu velké.
Na levém boku telefonu naleznete probouzecí tlačítko a zakryté micro USB. Na pravém boku pak regulaci hlasitosti a funkční tlačítko. To má hned několik funkcí, stisknutím probudí displej, přidržením rozsvítí zadní LED diodu a dvojitým stisknutím spustí hudební přehrávač. Může dokonce sloužit i jako spoušť fotoaparátu. Dále se zde nachází sloty na paměťovou kartu a micro SIM, které jsou chráněny těsnící krytkou.



Na obou bocích se nachází ovládací tlačítka a ochranné krytky.
Zadní straně rozhodně dominuje velké logo výrobce, které kontrastuje s černým plastem okolo. Ten je navíc vroubkovaný a zabraňuje vyklouznutí z ruky. Také tu najdete mírně vystupující fotoaparát v designu matice, LED diodu a druhý mikrofon. Ve spodní části se nachází hlasitý reproduktor s průměrným zvukem.


Díky vroubkovaným zádům vám telefon nevyklouzne z ruky
Displej
Po stránce displeje Cat S50 odstranil veškeré neduhy svého předchůdce. Dostal IPS displej s úhlopříčkou 4,7“ a HD rozlišením 1280 × 720 pixelů. Tím přináší dostatečnou jemnost 312 ppi, se kterou jednotlivé body spatříte až po opravdu pozorném hledání. Musím také pochválit skvělé pozorovací úhly, výbornou čitelnost na slunci a živé barvy. Bonusem navíc je přítomnost ochranného sklíčka Gorilla Glass 3.
Podle výrobce by se telefon měl lépe ovládat s vlhkými prsty, při testu jsem však rozdíl oproti jiným displejům nespatřil. Zklamala mě i svítivost displeje. Na minimální jas zůstává displej přiliš jasný a naopak při maximálním jasu by mohl mohl být o něco jasnější. Celkově se ale displej povedl a až na malé drobnosti, není co vytknout.
Výbava pro nenáročné
Telefony značky Caterpillar nebyly nikdy známé vysokým výkonem a nezmění to ani model S50. Ačkoliv se jedná o novou vlajkovou loď tohoto výrobce, vybavení stále odpovídá střední třídě. Minulý model B15Q spoléhal na Mediatek MT6582M, nyní výrobce sáhnul po podobně výkonném čipsetu, ovšem tentokrát od Qualcommu. Konkrétně se jedná o čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 400 s frekvencí 1,2 GHz a s grafikou Adreno 305. Na plynulý běh systému čipset bohatě postačí, ale u náročnějších úloh už se dokáže zapotit.






Výsledky bechnmarku odpovídají telefonům střední třídy
Operační paměť RAM se zastavila na hodně slušných 2 GB, při běžném používání je tak stále zhruba 800 MB volných. Horší je to s vnitřní pamětí, která činí pouze 8 GB, což u vlajkové lodi není zrovna hodně. To navíc umocňuje fakt, že je uživateli přístupných pouze 5 GB. Naštěstí lze paměť rozšířit pomocí paměťové karty.
Fotoaparát: v nouzi postačí
Fotoaparát telefonu zklamal. Je naprosto vzorovým příkladem toho, že „megapixely“ neznamenají vše. I s rozlišením 8 Mpx totiž kvalita fotek není valná. Přestože má telefon autofokus, ostření trvá delší dobu a snímek je většinou stejně roozstřený. Fotografie působí vybledle a světlé body se často přepalují. Zklamání posiluje i přední fotoaparát s pouhým VGA rozlišením.





















Fotoaparát je velkou slabinou celého přístroje
K focení slouží oficiální aplikace od Googlu, ta sice na základní používání dostačuje, ale nic zvláštního s ní rozhodně nevymyslíte. Jelikož telefon nemá gyroskop, který Google Fotoaparát vyžaduje pro různé funkce, nepořídíte s ním dokonce ani panoramatický snímek. Stažení alternativní aplikace je tedy téměř nutností.


Nabídka nastavení je celkově velice chudá


Aplikace fotoaparátu nabízí pouze základní možnosti focení
Telefon samozřejmě zvládá natáčet videa ve Full HD.