V lednu jsme vás informovali o nečekaně zprávě, že firma Bullitt Group, výrobce odolných smartphonů pod značkou CAT, ukončila svou činnost. Bylo to překvapivé zejména z toho důvodu, že firma v minulosti přišla s mnoha technologicky zajímavými řešeními, které jsme ve smartphonech vídali jen zřídka. Ikonická se stala zejména spolupráce s firmou Flir, která do telefonů CAT dodávala stejnojmenné termokamery.
Loni firma dokonce spustila vlastní satelitní síť, přes kterou šlo odeslat protistraně zprávu i v místě bez mobilního signálu. S odchodem značky však tyto technologie málem skončily. Jak se ale ukazuje, prázdné místo se snaží zaplnit dravá konkurence, která některé technologie dokonce převzala pod svá křídla.
Značková termokamera
Co se týká zmíněné termokamery Flir, nově ji nabízí i značka BlackView. Konkrétně jsme si ji mohli vyzkoušet u smartphonu BL9000 Pro. Telefon má rovnou trojici fotoaparátů s rozlišeními 50 Mpx +13 Mpx + VGA, z toho právě ten první je doplněný o termokameru, která vám v rámci aplikace fotoaparátu ukáže tzv. „teplotní mapu“. Abychom byli féroví, nejedná se první telefon značky s termokamerou od Flir, poprvé s ní přišel už před 5 lety, nicméně nyní patří mezi hlavní známé značky, které tuto funkci nabízí.


BlackView BL9000 Pro nabízí termokameru od firmy Flir, technologii od této firmy ale nabízí i další značky na trhu
Novinka mimo jiné nabízí také 6,78“ IPS displej se 120Hz obnovovací frekvencí, výkonný čip MediaTek Dimensity 8020, 12GB RAM a 512GB úložiště. Jak už to u této značky bývá zvykem, vše doplňuje nadstandardní baterie s kapacitou 8 800 mAh a s podporou 120W dobíjení. K funkci termokamery tak zákazník dostane i relativně slušnou výbavu. Smířit se však musí s většími rozměry zařízení (180 × 83 × 17 mm) a pořádnou váhou, která převyšuje 400 gramů.



Termokameru na MWC ve smartphonu nabízí více výrobců, dodavatelem jsou však jiné firmy, než v případě zmiňovaných značek CAT a BlackView
S termokamerou se pochlubila také méně známá značka AGM se smartphonem G2 Guardian. V tomto případě však jde o alternativní řešení, tj. bez spolupráce s firmou Flir. Přesto slibuje možnost zachytit heat mapu až 500 metrů vzdálených objektů. Výbavou už je na tom telefon hůře, a nutno také dodat, že nešlo ani o novinku, ale o model, který už je nějakou chvíli v prodeji. Třetí značkou, která na MWC ukázala termokameru, byl Ulefone s modelem Armor 25 Pro, který k implementaci termokamery přizval značku InfiRay, ale v portfoliu má i minimálně jeden model osazený „známější“ termokamerou Flir.
Zděděná satelitní komunikace
Na stánku Ulefone nás však čekalo ještě větší překvapení. Ukázalo se totiž, že zatímco Bullitt oznámil konec veškerých aktivit, jeho satelitní síť převzal právě Ulefone. Na stánku byl k vyzkoušení model Armor 23 Ultra, který tento systém obousměrné satelitní komunikace nabízí, a využívá k tomu ekosystém, který vybudoval právě Bullitt. A Ulefone se ke značce Bullitt hlásí i v rámci marketingové komunikace.

Ulefone využívá systém satelitní komunikace vybudovanou původně společností Bullitt Group pro smartphony CAT.
Telefon má podobnou výbavu jako v úvodu zmiňované BlackView, včetně procesoru, paměťové konfigurace 12 + 512 GB i displeje. Liší se však fotoaparáty, které zde mají rozlišení 50 + 50 + 64 Mpx. Slabší je také 5 280mAh baterie. Celkově ale bude hlavním tahákem právě zmíněná satelitní komunikace, která, jak jsme si mohli sami loni vyzkoušet, funguje spolehlivě. Má široké pokrytí po celém světě, takže funguje i v České republice.



Ulefone Armor 23 Ultra nabízí obousměrnou satelitní konektivitu od firmy Bullitt Group, provozovatele ukončených smartphonů značky CAT
Celkově je ale dobře, že satelitní konektivita ani termokamery neskončily společně se značkou CAT. A pokud o ně budou mít zájem i zákazníci, bude zajímavé sledovat, zda některá ze stávajících značek vykrystalizuje do takové podoby, aby se mohla stát dominantním brandem ve světě outdoorových telefonů tak, jako tomu bylo dříve u značky CAT.