Caterpillar CAT B10: pro nejdrsnější zacházení [recenze]

Odolný a chytrý CAT B10 od výrobce těžkých stavebních strojů přichází potěšit všechny stavaře a vyznavače drsných outdoorových aktivit.
Kapitoly článku

Nabídka odolných telefonů nikdy nebyla extrémně velká a modelů s Androidem se na trhu objevilo jen pár. Do takto specifického segmentu nyní přichází novinka CAT B10, která se s nepříznivými podmínkami nijak nemazlí, tu androidí část už ale tak precizně nezvládá. Aby získala maximum pozornosti, přidává podporu dvou SIM, což z ní dělá unikát mezi chytrými odolnými telefony.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá CAT B10 na oficiální produktové fotografii

Klíčové vlastnosti:

  • vysoká odolnost konstrukce
  • garantovaná norma IP67
  • svítilna
  • operační systém Android
  • nadstandardní příslušenství v balení

Hlavní nedostatky:

  • nízký výkon
  • velmi malé paměťové úložiště v telefonu
  • nutnost speciálního USB kabelu
  • vysoká cena

CAT B10
rozměry a hmotnost: 125 × 65 × 22,0 mm, 201 g
displej: 3,2", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 180 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS
paměť: ? GB, microSDHC (32 GB), baterie: 2 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× ARM1136, 1 GHz, 65nm)
operační systém: Google Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 5MPx, video
25 %
vybavenost
cena: už se neprodává

hce counter 

Jako tank

Odolné telefony nikdy nepatřily do nízkých váhových kategorií, což CAT se svými 200 gramy jenom potvrzuje. První reakce většiny uživatelů, kteří jej vezmou do ruky, směřuje do sektoru stavebnictví v podobě „těžké cihly“ nebo podobného zhodnocení. Telefon přitom svým tvarem zhruba kopíruje obvyklé rozměry čtyřpalcových androidů, jenom při položení na stůl je dvakrát vyšší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na telefonu převažuje černá barva, žluté logo CAT a tlačítko Home tvoří zajímavý kontrast  

Nejčastějšími materiály na těle telefonu je plast a guma v různě tvrdých provedeních, které doplňuje sem tam nějaký prvek z kovu. Tam, kde se jiní výrobci snaží veškeré šrouby skrýt pod plastové kryty, je CAT hrdě dává na obdiv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Za šrouby se Caterpillar nestydí

Boky telefonu jsou vroubkované, někomu mohou připomínat vzorek pneumatiky. Na pravé straně nahoře najdeme dvojici regulátorů hlasitosti a asi uprostřed spouštěč fotoaparátu. Tím sice aplikaci spustíte, fotit už ale musíte klepnutím na softwarovou spoušť na displeji. Ve stejné výšce na opačné straně je k dispozici ovládání svítilny, stiskem tlačítka se přisvětlovací dioda fotoaparátu rozsvítí. Žádná aplikace, žádné matlání na displeji, stačí držet a svítit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z profilu je dobře vidět, že CAT B10 je nadprůměrně tlustý telefon

Na levém boku nahoře se schovává microUSB konektor a uprostřed horní strany pak 3,5mm konektor sluchátek. Oba jsou poměrně hluboké, kryté gumovou záslepkou. Záslepky jsou k tělu přišroubovány malým křížovým šroubem a v krabičce najdete po jednom náhradním od každého. Zatímco je otvor sluchátek dostatečně široký a umožňuje připojení i jiných, než standardně dodávaných s telefonem, s USB kabelem je to horší. Většina běžných kabelů se do úzkého otvoru nevejde, je potřeba použít originální kabel s minimem krycího plastu za konektorem. Jelikož se telefon touto cestou i dobíjí, je velmi vhodné na kabel pamatovat a nespoléhat se na to, že microUSB kabely máte všude možně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice obsahuje kromě telefonu, nabíječky a sluchátek také specifické příslušenství

Kousek vedle sluchátkového konektoru završuje hlavní vypínač výčet hardwarových tlačítek na bocích telefonu. Všechna jsou poměrně dobře odlišená hmatově, jejich stisk je hodně tuhý a klade odpor. Ten však není způsoben ani tak vlastním spínačem, jako spíš odporem krycí gumy. Celkově by zpětná vazba tlačítek mohla být lepší, zde je to ale daň za odolné provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šroubováček na konci přívěsku s karabinou slouží k otevření zadního krytu

Záda telefonu tvoří z větší části kryt baterie, který je připevněn dvěma klasickými šrouby. Po jejich vyšroubování a sejmutí kovového krytu s gumovým lemem (zabraňujícím vniknutí vody) se ukáže 2000mAh akumulátor. Pod ním se pak schovává trojice slotů pro paměťovou microSD kartu (2GB najdete v balení) a dvě SIM karty standardní velikosti. Při volbě první a druhé SIM zvažte, na které chcete využívat data, protože pouze jeden ze slotů podporuje 3G, karta ve druhém pojede jen přes GPRS/EDGE.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod kryt se vkládá dvojice SIM karet a také paměťový karta microSD

Nad krytem baterie se schovává mírně zapuštěná čočka fotoaparátu. Takto je sice více vystavena možným nepříznivým vlivům, na druhou stranu bude její čištění mnohem snazší, než kdyby měla kolem sebe několikamilimetrový vyvýšený lem. Vedle čočky si můžeme všimnout přisvětlovací diody, která poslouží nejčastěji jako svítilna. Posledním zásadním prvkem na zádech telefonu je otvor pro poutko nad čočkou.

Tlačítka navíc

Přestože se CAT svou velikostí poměřuje spíše s telefony s čtyřpalcovou úhlopříčkou displeje, jeho zobrazovací jednotka je o něco menší, přesněji 3,2“ s rozlišením 320 × 480 bodů. Vzhledem k primárnímu určení telefonu není menší zobrazovací jednotka tak velkým problémem, každý milimetr displejové plochy navíc představuje vyšší riziko poškození. Před nepříznivými vlivy chrání displej zvýšené boky, tvrzené krycí sklo a přes něj ještě krycí fólie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trojici senzorových kláves doplňují tři mechanická tlačítka, nechybí sekundární kamera

Zajímavě vyřešil výrobce ovládací tlačítka pod displejem. Je jich mimořádně šest (většinou jich bývá mnohem méně) a rozmístěny jsou do dvou řad. V horní, blíže displeji, najdeme senzorovou trojici Menu, Vyhledávání a Zpět. První zmíněné může trošku mást, protože vypadá podobně jako tlačítko naposledy použitých aplikací ze čtyřkového Androidu (je to ale staré dobré tlačítko Menu).

Senzorové trojce sekunduje další řada, tentokrát hardwarová, v podobě zeleného a červeného tlačítka ovládajících hovory, mezi nimiž najdeme sytě žlutou klávesu Domů. Je trochu škoda, že ji nelze použít k rozsvícení displeje, jako u řady jiných Androidů. To realizujete jen a pouze hlavním vypínačem. Pod zeleným tlačítkem se ještě schovává bílá notifikační dioda.

Témata článku: CAT, Android, Smartphony, Recenze, CAT B10, Masivní šroub, Pneumatiky, Použitelný snímek, Podobná aplikace, Zacházení, Pro +, Malý prostor, Caterpillar, Odolné provedení, Průměrný displej, Originální kabel, Caterpillar CAT, Zpětná vazba, Vysoká odolnost, Nejzásadnější problém, Zobrazovací jednotka, Velké natočení, Zach, Chybějící čeština, TouchPal, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Skate Story vypráví o skleněném démonovi, který se na prkně prohání podsvětím

Skate Story vypráví o skleněném démonovi, který se na prkně prohání podsvětím

Devolver měl vždy ve svém repertoáru netradiční hry. Příští rok se k nim přidá démonický skejťák s osobitým grafickým stylem.

Martin Nahodil
Skate StoryOznámení
Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

V době, kdy je tlak na volbu co nejsilnějších hesel, není nic výjimečného, když heslo zapomenete. Co ale dělat, když se pak nemůžete dostat do Windows?

Antonín Trčálek
NávodyHesloWindows 10
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace