Caterpillar CAT B10: pro nejdrsnější zacházení [recenze]

Odolný a chytrý CAT B10 od výrobce těžkých stavebních strojů přichází potěšit všechny stavaře a vyznavače drsných outdoorových aktivit.
Kapitoly článku

Nabídka odolných telefonů nikdy nebyla extrémně velká a modelů s Androidem se na trhu objevilo jen pár. Do takto specifického segmentu nyní přichází novinka CAT B10, která se s nepříznivými podmínkami nijak nemazlí, tu androidí část už ale tak precizně nezvládá. Aby získala maximum pozornosti, přidává podporu dvou SIM, což z ní dělá unikát mezi chytrými odolnými telefony.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá CAT B10 na oficiální produktové fotografii

Klíčové vlastnosti:

  • vysoká odolnost konstrukce
  • garantovaná norma IP67
  • svítilna
  • operační systém Android
  • nadstandardní příslušenství v balení

Hlavní nedostatky:

  • nízký výkon
  • velmi malé paměťové úložiště v telefonu
  • nutnost speciálního USB kabelu
  • vysoká cena

CAT B10
rozměry a hmotnost: 125 × 65 × 22,0 mm, 201 g
displej: 3,2", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 180 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS
paměť: ? GB, microSDHC (32 GB), baterie: 2 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× ARM1136, 1 GHz, 65nm)
operační systém: Google Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 5MPx, video
25 %
vybavenost
cena: už se neprodává

hce counter 

Jako tank

Odolné telefony nikdy nepatřily do nízkých váhových kategorií, což CAT se svými 200 gramy jenom potvrzuje. První reakce většiny uživatelů, kteří jej vezmou do ruky, směřuje do sektoru stavebnictví v podobě „těžké cihly“ nebo podobného zhodnocení. Telefon přitom svým tvarem zhruba kopíruje obvyklé rozměry čtyřpalcových androidů, jenom při položení na stůl je dvakrát vyšší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na telefonu převažuje černá barva, žluté logo CAT a tlačítko Home tvoří zajímavý kontrast  

Nejčastějšími materiály na těle telefonu je plast a guma v různě tvrdých provedeních, které doplňuje sem tam nějaký prvek z kovu. Tam, kde se jiní výrobci snaží veškeré šrouby skrýt pod plastové kryty, je CAT hrdě dává na obdiv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Za šrouby se Caterpillar nestydí

Boky telefonu jsou vroubkované, někomu mohou připomínat vzorek pneumatiky. Na pravé straně nahoře najdeme dvojici regulátorů hlasitosti a asi uprostřed spouštěč fotoaparátu. Tím sice aplikaci spustíte, fotit už ale musíte klepnutím na softwarovou spoušť na displeji. Ve stejné výšce na opačné straně je k dispozici ovládání svítilny, stiskem tlačítka se přisvětlovací dioda fotoaparátu rozsvítí. Žádná aplikace, žádné matlání na displeji, stačí držet a svítit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z profilu je dobře vidět, že CAT B10 je nadprůměrně tlustý telefon

Na levém boku nahoře se schovává microUSB konektor a uprostřed horní strany pak 3,5mm konektor sluchátek. Oba jsou poměrně hluboké, kryté gumovou záslepkou. Záslepky jsou k tělu přišroubovány malým křížovým šroubem a v krabičce najdete po jednom náhradním od každého. Zatímco je otvor sluchátek dostatečně široký a umožňuje připojení i jiných, než standardně dodávaných s telefonem, s USB kabelem je to horší. Většina běžných kabelů se do úzkého otvoru nevejde, je potřeba použít originální kabel s minimem krycího plastu za konektorem. Jelikož se telefon touto cestou i dobíjí, je velmi vhodné na kabel pamatovat a nespoléhat se na to, že microUSB kabely máte všude možně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice obsahuje kromě telefonu, nabíječky a sluchátek také specifické příslušenství

Kousek vedle sluchátkového konektoru završuje hlavní vypínač výčet hardwarových tlačítek na bocích telefonu. Všechna jsou poměrně dobře odlišená hmatově, jejich stisk je hodně tuhý a klade odpor. Ten však není způsoben ani tak vlastním spínačem, jako spíš odporem krycí gumy. Celkově by zpětná vazba tlačítek mohla být lepší, zde je to ale daň za odolné provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šroubováček na konci přívěsku s karabinou slouží k otevření zadního krytu

Záda telefonu tvoří z větší části kryt baterie, který je připevněn dvěma klasickými šrouby. Po jejich vyšroubování a sejmutí kovového krytu s gumovým lemem (zabraňujícím vniknutí vody) se ukáže 2000mAh akumulátor. Pod ním se pak schovává trojice slotů pro paměťovou microSD kartu (2GB najdete v balení) a dvě SIM karty standardní velikosti. Při volbě první a druhé SIM zvažte, na které chcete využívat data, protože pouze jeden ze slotů podporuje 3G, karta ve druhém pojede jen přes GPRS/EDGE.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod kryt se vkládá dvojice SIM karet a také paměťový karta microSD

Nad krytem baterie se schovává mírně zapuštěná čočka fotoaparátu. Takto je sice více vystavena možným nepříznivým vlivům, na druhou stranu bude její čištění mnohem snazší, než kdyby měla kolem sebe několikamilimetrový vyvýšený lem. Vedle čočky si můžeme všimnout přisvětlovací diody, která poslouží nejčastěji jako svítilna. Posledním zásadním prvkem na zádech telefonu je otvor pro poutko nad čočkou.

Tlačítka navíc

Přestože se CAT svou velikostí poměřuje spíše s telefony s čtyřpalcovou úhlopříčkou displeje, jeho zobrazovací jednotka je o něco menší, přesněji 3,2“ s rozlišením 320 × 480 bodů. Vzhledem k primárnímu určení telefonu není menší zobrazovací jednotka tak velkým problémem, každý milimetr displejové plochy navíc představuje vyšší riziko poškození. Před nepříznivými vlivy chrání displej zvýšené boky, tvrzené krycí sklo a přes něj ještě krycí fólie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trojici senzorových kláves doplňují tři mechanická tlačítka, nechybí sekundární kamera

Zajímavě vyřešil výrobce ovládací tlačítka pod displejem. Je jich mimořádně šest (většinou jich bývá mnohem méně) a rozmístěny jsou do dvou řad. V horní, blíže displeji, najdeme senzorovou trojici Menu, Vyhledávání a Zpět. První zmíněné může trošku mást, protože vypadá podobně jako tlačítko naposledy použitých aplikací ze čtyřkového Androidu (je to ale staré dobré tlačítko Menu).

Senzorové trojce sekunduje další řada, tentokrát hardwarová, v podobě zeleného a červeného tlačítka ovládajících hovory, mezi nimiž najdeme sytě žlutou klávesu Domů. Je trochu škoda, že ji nelze použít k rozsvícení displeje, jako u řady jiných Androidů. To realizujete jen a pouze hlavním vypínačem. Pod zeleným tlačítkem se ještě schovává bílá notifikační dioda.

Témata článku: CAT, Android, Smartphony, Recenze, CAT B10, Odolné provedení, Caterpillar, Malý prostor, Velké natočení, Zacházení, Vysoká odolnost, Podobná aplikace, Caterpillar CAT, Nejzásadnější problém, Zpětná vazba, Chybějící čeština, Správné tlačítko, Zach, Standardní klávesnice, Zobrazovací jednotka, Použitelný snímek, Pro +, Originální kabel, Masivní šroub, TouchPal, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Astronautka NASA na ISS sklízí zeleninu vypěstovanou bez zeminy
Jiří Černý
RostlinyMezinárodní vesmírná stanice
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny