Caterpillar CAT B10: pro nejdrsnější zacházení [recenze]

Odolný a chytrý CAT B10 od výrobce těžkých stavebních strojů přichází potěšit všechny stavaře a vyznavače drsných outdoorových aktivit.
Kapitoly článku

Nabídka odolných telefonů nikdy nebyla extrémně velká a modelů s Androidem se na trhu objevilo jen pár. Do takto specifického segmentu nyní přichází novinka CAT B10, která se s nepříznivými podmínkami nijak nemazlí, tu androidí část už ale tak precizně nezvládá. Aby získala maximum pozornosti, přidává podporu dvou SIM, což z ní dělá unikát mezi chytrými odolnými telefony.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá CAT B10 na oficiální produktové fotografii

Klíčové vlastnosti:

  • vysoká odolnost konstrukce
  • garantovaná norma IP67
  • svítilna
  • operační systém Android
  • nadstandardní příslušenství v balení

Hlavní nedostatky:

  • nízký výkon
  • velmi malé paměťové úložiště v telefonu
  • nutnost speciálního USB kabelu
  • vysoká cena

CAT B10
rozměry a hmotnost: 125 × 65 × 22,0 mm, 201 g
displej: 3,2", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 180 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS
paměť: ? GB, microSDHC (32 GB), baterie: 2 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× ARM1136, 1 GHz, 65nm)
operační systém: Google Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 5MPx, video
25 %
vybavenost
cena: už se neprodává

hce counter 

Jako tank

Odolné telefony nikdy nepatřily do nízkých váhových kategorií, což CAT se svými 200 gramy jenom potvrzuje. První reakce většiny uživatelů, kteří jej vezmou do ruky, směřuje do sektoru stavebnictví v podobě „těžké cihly“ nebo podobného zhodnocení. Telefon přitom svým tvarem zhruba kopíruje obvyklé rozměry čtyřpalcových androidů, jenom při položení na stůl je dvakrát vyšší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na telefonu převažuje černá barva, žluté logo CAT a tlačítko Home tvoří zajímavý kontrast  

Nejčastějšími materiály na těle telefonu je plast a guma v různě tvrdých provedeních, které doplňuje sem tam nějaký prvek z kovu. Tam, kde se jiní výrobci snaží veškeré šrouby skrýt pod plastové kryty, je CAT hrdě dává na obdiv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Za šrouby se Caterpillar nestydí

Boky telefonu jsou vroubkované, někomu mohou připomínat vzorek pneumatiky. Na pravé straně nahoře najdeme dvojici regulátorů hlasitosti a asi uprostřed spouštěč fotoaparátu. Tím sice aplikaci spustíte, fotit už ale musíte klepnutím na softwarovou spoušť na displeji. Ve stejné výšce na opačné straně je k dispozici ovládání svítilny, stiskem tlačítka se přisvětlovací dioda fotoaparátu rozsvítí. Žádná aplikace, žádné matlání na displeji, stačí držet a svítit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z profilu je dobře vidět, že CAT B10 je nadprůměrně tlustý telefon

Na levém boku nahoře se schovává microUSB konektor a uprostřed horní strany pak 3,5mm konektor sluchátek. Oba jsou poměrně hluboké, kryté gumovou záslepkou. Záslepky jsou k tělu přišroubovány malým křížovým šroubem a v krabičce najdete po jednom náhradním od každého. Zatímco je otvor sluchátek dostatečně široký a umožňuje připojení i jiných, než standardně dodávaných s telefonem, s USB kabelem je to horší. Většina běžných kabelů se do úzkého otvoru nevejde, je potřeba použít originální kabel s minimem krycího plastu za konektorem. Jelikož se telefon touto cestou i dobíjí, je velmi vhodné na kabel pamatovat a nespoléhat se na to, že microUSB kabely máte všude možně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice obsahuje kromě telefonu, nabíječky a sluchátek také specifické příslušenství

Kousek vedle sluchátkového konektoru završuje hlavní vypínač výčet hardwarových tlačítek na bocích telefonu. Všechna jsou poměrně dobře odlišená hmatově, jejich stisk je hodně tuhý a klade odpor. Ten však není způsoben ani tak vlastním spínačem, jako spíš odporem krycí gumy. Celkově by zpětná vazba tlačítek mohla být lepší, zde je to ale daň za odolné provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šroubováček na konci přívěsku s karabinou slouží k otevření zadního krytu

Záda telefonu tvoří z větší části kryt baterie, který je připevněn dvěma klasickými šrouby. Po jejich vyšroubování a sejmutí kovového krytu s gumovým lemem (zabraňujícím vniknutí vody) se ukáže 2000mAh akumulátor. Pod ním se pak schovává trojice slotů pro paměťovou microSD kartu (2GB najdete v balení) a dvě SIM karty standardní velikosti. Při volbě první a druhé SIM zvažte, na které chcete využívat data, protože pouze jeden ze slotů podporuje 3G, karta ve druhém pojede jen přes GPRS/EDGE.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod kryt se vkládá dvojice SIM karet a také paměťový karta microSD

Nad krytem baterie se schovává mírně zapuštěná čočka fotoaparátu. Takto je sice více vystavena možným nepříznivým vlivům, na druhou stranu bude její čištění mnohem snazší, než kdyby měla kolem sebe několikamilimetrový vyvýšený lem. Vedle čočky si můžeme všimnout přisvětlovací diody, která poslouží nejčastěji jako svítilna. Posledním zásadním prvkem na zádech telefonu je otvor pro poutko nad čočkou.

Tlačítka navíc

Přestože se CAT svou velikostí poměřuje spíše s telefony s čtyřpalcovou úhlopříčkou displeje, jeho zobrazovací jednotka je o něco menší, přesněji 3,2“ s rozlišením 320 × 480 bodů. Vzhledem k primárnímu určení telefonu není menší zobrazovací jednotka tak velkým problémem, každý milimetr displejové plochy navíc představuje vyšší riziko poškození. Před nepříznivými vlivy chrání displej zvýšené boky, tvrzené krycí sklo a přes něj ještě krycí fólie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trojici senzorových kláves doplňují tři mechanická tlačítka, nechybí sekundární kamera

Zajímavě vyřešil výrobce ovládací tlačítka pod displejem. Je jich mimořádně šest (většinou jich bývá mnohem méně) a rozmístěny jsou do dvou řad. V horní, blíže displeji, najdeme senzorovou trojici Menu, Vyhledávání a Zpět. První zmíněné může trošku mást, protože vypadá podobně jako tlačítko naposledy použitých aplikací ze čtyřkového Androidu (je to ale staré dobré tlačítko Menu).

Senzorové trojce sekunduje další řada, tentokrát hardwarová, v podobě zeleného a červeného tlačítka ovládajících hovory, mezi nimiž najdeme sytě žlutou klávesu Domů. Je trochu škoda, že ji nelze použít k rozsvícení displeje, jako u řady jiných Androidů. To realizujete jen a pouze hlavním vypínačem. Pod zeleným tlačítkem se ještě schovává bílá notifikační dioda.

Témata článku: CAT, Android, Smartphony, Recenze, CAT B10, Standardní klávesnice, Pro +, Průměrný displej, Pneumatiky, Malý prostor, Vysoká odolnost, Zacházení, Originální kabel, Zobrazovací jednotka, Podobná aplikace, Chybějící čeština, TouchPal, Správné tlačítko, Zpětná vazba, Odolné provedení, Caterpillar, Masivní šroub, Použitelný snímek, Nejzásadnější problém, Velké natočení, Telefony s Androidem na Heureka.czJak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty
Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

** Víte, jak snadno na Androidu schovat fotky a videa? ** Vystačíte si se základní aplikací a krátkým nastavením ** Fotky ukryjete za sken obličeje či za otisk prstu

Martin Chroust
FotografieJak...Soukromí
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru