Odolný a chytrý CAT B10 od výrobce těžkých stavebních strojů přichází potěšit všechny stavaře a vyznavače drsných outdoorových aktivit.
Nabídka odolných telefonů nikdy nebyla extrémně velká a modelů s Androidem se na trhu objevilo jen pár. Do takto specifického segmentu nyní přichází novinka CAT B10, která se s nepříznivými podmínkami nijak nemazlí, tu androidí část už ale tak precizně nezvládá. Aby získala maximum pozornosti, přidává podporu dvou SIM, což z ní dělá unikát mezi chytrými odolnými telefony.

Takto vypadá CAT B10 na oficiální produktové fotografii
Klíčové vlastnosti:
- vysoká odolnost konstrukce
- garantovaná norma IP67
- svítilna
- operační systém Android
- nadstandardní příslušenství v balení
Hlavní nedostatky:
- nízký výkon
- velmi malé paměťové úložiště v telefonu
- nutnost speciálního USB kabelu
- vysoká cena
|
 | rozměry a hmotnost: 125 × 65 × 22,0 mm, 201 g displej: 3,2", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 180 PPI sítě: GSM, 3G konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS paměť: ? GB, microSDHC (32 GB), baterie: 2 000 mAh procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× ARM1136, 1 GHz, 65nm) operační systém: Google Android 2.3 (Gingerbread) fotoaparát: 5MPx, video |
cena: už se neprodává |
Jako tank
Odolné telefony nikdy nepatřily do nízkých váhových kategorií, což CAT se svými 200 gramy jenom potvrzuje. První reakce většiny uživatelů, kteří jej vezmou do ruky, směřuje do sektoru stavebnictví v podobě „těžké cihly“ nebo podobného zhodnocení. Telefon přitom svým tvarem zhruba kopíruje obvyklé rozměry čtyřpalcových androidů, jenom při položení na stůl je dvakrát vyšší.

Na telefonu převažuje černá barva, žluté logo CAT a tlačítko Home tvoří zajímavý kontrast
Nejčastějšími materiály na těle telefonu je plast a guma v různě tvrdých provedeních, které doplňuje sem tam nějaký prvek z kovu. Tam, kde se jiní výrobci snaží veškeré šrouby skrýt pod plastové kryty, je CAT hrdě dává na obdiv.

Za šrouby se Caterpillar nestydí
Boky telefonu jsou vroubkované, někomu mohou připomínat vzorek pneumatiky. Na pravé straně nahoře najdeme dvojici regulátorů hlasitosti a asi uprostřed spouštěč fotoaparátu. Tím sice aplikaci spustíte, fotit už ale musíte klepnutím na softwarovou spoušť na displeji. Ve stejné výšce na opačné straně je k dispozici ovládání svítilny, stiskem tlačítka se přisvětlovací dioda fotoaparátu rozsvítí. Žádná aplikace, žádné matlání na displeji, stačí držet a svítit.

Z profilu je dobře vidět, že CAT B10 je nadprůměrně tlustý telefon
Na levém boku nahoře se schovává microUSB konektor a uprostřed horní strany pak 3,5mm konektor sluchátek. Oba jsou poměrně hluboké, kryté gumovou záslepkou. Záslepky jsou k tělu přišroubovány malým křížovým šroubem a v krabičce najdete po jednom náhradním od každého. Zatímco je otvor sluchátek dostatečně široký a umožňuje připojení i jiných, než standardně dodávaných s telefonem, s USB kabelem je to horší. Většina běžných kabelů se do úzkého otvoru nevejde, je potřeba použít originální kabel s minimem krycího plastu za konektorem. Jelikož se telefon touto cestou i dobíjí, je velmi vhodné na kabel pamatovat a nespoléhat se na to, že microUSB kabely máte všude možně.

Krabice obsahuje kromě telefonu, nabíječky a sluchátek také specifické příslušenství
Kousek vedle sluchátkového konektoru završuje hlavní vypínač výčet hardwarových tlačítek na bocích telefonu. Všechna jsou poměrně dobře odlišená hmatově, jejich stisk je hodně tuhý a klade odpor. Ten však není způsoben ani tak vlastním spínačem, jako spíš odporem krycí gumy. Celkově by zpětná vazba tlačítek mohla být lepší, zde je to ale daň za odolné provedení.

Šroubováček na konci přívěsku s karabinou slouží k otevření zadního krytu
Záda telefonu tvoří z větší části kryt baterie, který je připevněn dvěma klasickými šrouby. Po jejich vyšroubování a sejmutí kovového krytu s gumovým lemem (zabraňujícím vniknutí vody) se ukáže 2000mAh akumulátor. Pod ním se pak schovává trojice slotů pro paměťovou microSD kartu (2GB najdete v balení) a dvě SIM karty standardní velikosti. Při volbě první a druhé SIM zvažte, na které chcete využívat data, protože pouze jeden ze slotů podporuje 3G, karta ve druhém pojede jen přes GPRS/EDGE.

Pod kryt se vkládá dvojice SIM karet a také paměťový karta microSD
Nad krytem baterie se schovává mírně zapuštěná čočka fotoaparátu. Takto je sice více vystavena možným nepříznivým vlivům, na druhou stranu bude její čištění mnohem snazší, než kdyby měla kolem sebe několikamilimetrový vyvýšený lem. Vedle čočky si můžeme všimnout přisvětlovací diody, která poslouží nejčastěji jako svítilna. Posledním zásadním prvkem na zádech telefonu je otvor pro poutko nad čočkou.
Tlačítka navíc
Přestože se CAT svou velikostí poměřuje spíše s telefony s čtyřpalcovou úhlopříčkou displeje, jeho zobrazovací jednotka je o něco menší, přesněji 3,2“ s rozlišením 320 × 480 bodů. Vzhledem k primárnímu určení telefonu není menší zobrazovací jednotka tak velkým problémem, každý milimetr displejové plochy navíc představuje vyšší riziko poškození. Před nepříznivými vlivy chrání displej zvýšené boky, tvrzené krycí sklo a přes něj ještě krycí fólie.

Trojici senzorových kláves doplňují tři mechanická tlačítka, nechybí sekundární kamera
Zajímavě vyřešil výrobce ovládací tlačítka pod displejem. Je jich mimořádně šest (většinou jich bývá mnohem méně) a rozmístěny jsou do dvou řad. V horní, blíže displeji, najdeme senzorovou trojici Menu, Vyhledávání a Zpět. První zmíněné může trošku mást, protože vypadá podobně jako tlačítko naposledy použitých aplikací ze čtyřkového Androidu (je to ale staré dobré tlačítko Menu).
Senzorové trojce sekunduje další řada, tentokrát hardwarová, v podobě zeleného a červeného tlačítka ovládajících hovory, mezi nimiž najdeme sytě žlutou klávesu Domů. Je trochu škoda, že ji nelze použít k rozsvícení displeje, jako u řady jiných Androidů. To realizujete jen a pouze hlavním vypínačem. Pod zeleným tlačítkem se ještě schovává bílá notifikační dioda.