Caterpillar CAT B10: pro nejdrsnější zacházení [recenze]

Odolný a chytrý CAT B10 od výrobce těžkých stavebních strojů přichází potěšit všechny stavaře a vyznavače drsných outdoorových aktivit.
Kapitoly článku

Nabídka odolných telefonů nikdy nebyla extrémně velká a modelů s Androidem se na trhu objevilo jen pár. Do takto specifického segmentu nyní přichází novinka CAT B10, která se s nepříznivými podmínkami nijak nemazlí, tu androidí část už ale tak precizně nezvládá. Aby získala maximum pozornosti, přidává podporu dvou SIM, což z ní dělá unikát mezi chytrými odolnými telefony.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá CAT B10 na oficiální produktové fotografii

Klíčové vlastnosti:

  • vysoká odolnost konstrukce
  • garantovaná norma IP67
  • svítilna
  • operační systém Android
  • nadstandardní příslušenství v balení

Hlavní nedostatky:

  • nízký výkon
  • velmi malé paměťové úložiště v telefonu
  • nutnost speciálního USB kabelu
  • vysoká cena

CAT B10
rozměry a hmotnost: 125 × 65 × 22,0 mm, 201 g
displej: 3,2", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 180 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi none, Bluetooth null, GPS
paměť: ? GB, microSDHC (32 GB), baterie: 2 000 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× ARM1136, 1 GHz, 65nm)
operační systém: Google Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 5MPx, video
25 %
vybavenost
cena: už se neprodává

hce counter 

Jako tank

Odolné telefony nikdy nepatřily do nízkých váhových kategorií, což CAT se svými 200 gramy jenom potvrzuje. První reakce většiny uživatelů, kteří jej vezmou do ruky, směřuje do sektoru stavebnictví v podobě „těžké cihly“ nebo podobného zhodnocení. Telefon přitom svým tvarem zhruba kopíruje obvyklé rozměry čtyřpalcových androidů, jenom při položení na stůl je dvakrát vyšší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na telefonu převažuje černá barva, žluté logo CAT a tlačítko Home tvoří zajímavý kontrast  

Nejčastějšími materiály na těle telefonu je plast a guma v různě tvrdých provedeních, které doplňuje sem tam nějaký prvek z kovu. Tam, kde se jiní výrobci snaží veškeré šrouby skrýt pod plastové kryty, je CAT hrdě dává na obdiv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Za šrouby se Caterpillar nestydí

Boky telefonu jsou vroubkované, někomu mohou připomínat vzorek pneumatiky. Na pravé straně nahoře najdeme dvojici regulátorů hlasitosti a asi uprostřed spouštěč fotoaparátu. Tím sice aplikaci spustíte, fotit už ale musíte klepnutím na softwarovou spoušť na displeji. Ve stejné výšce na opačné straně je k dispozici ovládání svítilny, stiskem tlačítka se přisvětlovací dioda fotoaparátu rozsvítí. Žádná aplikace, žádné matlání na displeji, stačí držet a svítit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z profilu je dobře vidět, že CAT B10 je nadprůměrně tlustý telefon

Na levém boku nahoře se schovává microUSB konektor a uprostřed horní strany pak 3,5mm konektor sluchátek. Oba jsou poměrně hluboké, kryté gumovou záslepkou. Záslepky jsou k tělu přišroubovány malým křížovým šroubem a v krabičce najdete po jednom náhradním od každého. Zatímco je otvor sluchátek dostatečně široký a umožňuje připojení i jiných, než standardně dodávaných s telefonem, s USB kabelem je to horší. Většina běžných kabelů se do úzkého otvoru nevejde, je potřeba použít originální kabel s minimem krycího plastu za konektorem. Jelikož se telefon touto cestou i dobíjí, je velmi vhodné na kabel pamatovat a nespoléhat se na to, že microUSB kabely máte všude možně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krabice obsahuje kromě telefonu, nabíječky a sluchátek také specifické příslušenství

Kousek vedle sluchátkového konektoru završuje hlavní vypínač výčet hardwarových tlačítek na bocích telefonu. Všechna jsou poměrně dobře odlišená hmatově, jejich stisk je hodně tuhý a klade odpor. Ten však není způsoben ani tak vlastním spínačem, jako spíš odporem krycí gumy. Celkově by zpětná vazba tlačítek mohla být lepší, zde je to ale daň za odolné provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šroubováček na konci přívěsku s karabinou slouží k otevření zadního krytu

Záda telefonu tvoří z větší části kryt baterie, který je připevněn dvěma klasickými šrouby. Po jejich vyšroubování a sejmutí kovového krytu s gumovým lemem (zabraňujícím vniknutí vody) se ukáže 2000mAh akumulátor. Pod ním se pak schovává trojice slotů pro paměťovou microSD kartu (2GB najdete v balení) a dvě SIM karty standardní velikosti. Při volbě první a druhé SIM zvažte, na které chcete využívat data, protože pouze jeden ze slotů podporuje 3G, karta ve druhém pojede jen přes GPRS/EDGE.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod kryt se vkládá dvojice SIM karet a také paměťový karta microSD

Nad krytem baterie se schovává mírně zapuštěná čočka fotoaparátu. Takto je sice více vystavena možným nepříznivým vlivům, na druhou stranu bude její čištění mnohem snazší, než kdyby měla kolem sebe několikamilimetrový vyvýšený lem. Vedle čočky si můžeme všimnout přisvětlovací diody, která poslouží nejčastěji jako svítilna. Posledním zásadním prvkem na zádech telefonu je otvor pro poutko nad čočkou.

Tlačítka navíc

Přestože se CAT svou velikostí poměřuje spíše s telefony s čtyřpalcovou úhlopříčkou displeje, jeho zobrazovací jednotka je o něco menší, přesněji 3,2“ s rozlišením 320 × 480 bodů. Vzhledem k primárnímu určení telefonu není menší zobrazovací jednotka tak velkým problémem, každý milimetr displejové plochy navíc představuje vyšší riziko poškození. Před nepříznivými vlivy chrání displej zvýšené boky, tvrzené krycí sklo a přes něj ještě krycí fólie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trojici senzorových kláves doplňují tři mechanická tlačítka, nechybí sekundární kamera

Zajímavě vyřešil výrobce ovládací tlačítka pod displejem. Je jich mimořádně šest (většinou jich bývá mnohem méně) a rozmístěny jsou do dvou řad. V horní, blíže displeji, najdeme senzorovou trojici Menu, Vyhledávání a Zpět. První zmíněné může trošku mást, protože vypadá podobně jako tlačítko naposledy použitých aplikací ze čtyřkového Androidu (je to ale staré dobré tlačítko Menu).

Senzorové trojce sekunduje další řada, tentokrát hardwarová, v podobě zeleného a červeného tlačítka ovládajících hovory, mezi nimiž najdeme sytě žlutou klávesu Domů. Je trochu škoda, že ji nelze použít k rozsvícení displeje, jako u řady jiných Androidů. To realizujete jen a pouze hlavním vypínačem. Pod zeleným tlačítkem se ještě schovává bílá notifikační dioda.

Témata článku: CAT, Android, Smartphony, Recenze, CAT B10, Odolné provedení, Použitelný snímek, Pneumatiky, Malý prostor, Masivní šroub, Caterpillar, TouchPal, Podobná aplikace, Originální kabel, Průměrný displej, Nejzásadnější problém, Zach, Velké natočení, Standardní klávesnice, Chybějící čeština, Zpětná vazba, Zacházení, Caterpillar CAT, Správné tlačítko, Vysoká odolnost, Telefony s Androidem na Heureka.czVybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS