CeBIT 2003: Nokia Digital Pen - pero, co čte váš rukopis

Nokia představila svou vizi elektronického pera s označením Nokia Digital Pen SU-1B. Vyznačuje se mamutí pamětí, konektivitou pomocí Bluetooth a zajímavým vzhledem.


Nokia představila svou představu digitálního pera. Nese označení Nokia Digital Pen SU-1B a pokochat bychom se jím měli ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Jestliže nevíte, co si pod pojmem digitální pero představit, vězte, že jde o běžné pero doplněné o elektroniku se snímačem pohybu. Tento snímač ukládá vámi ručně napsaný text do elektronické podoby, se kterou můžete po přenosu do PC či telefonu pracovat. Vaše nápady a myšlenky můžete kdekoli okamžitě zaznamenat. Krása tohoto digitálního pera spočívá i v kombinaci s multimediálními zprávami MMS a mobilním telefonem s podporou Bluetooth. Do zprávy si přidáme ručně namalovaný obrázek či napsaný text. Chcete vědět podrobnosti?

Stylový prcek

Finský výrobce nasoukal všechnu elektroniku do pera o rozměrech 149 × 23 × 20 milimetrů a hmotnosti 35 gramů. Nejde tedy o žádného mrňouse, oko jistě přimhouříte, až se dozvíte, co všechno se uvnitř pera skrývá. Základním parametrem je zřejmě objem informací, které si pero dokáže zapamatovat. V počítačové hantýrce se jedná o jeden megabajt, praxi bližší je však údaj o celé stovce popsaných papírů formátu A5. Nezapomeňme na toleranci. Na těle pera budou dva konektory – jeden pro napájení Lithium-Polymerové baterie, druhý pro spojení pera a počítače. Nechybí kontrolky stavu baterie, informace o transferu dat, tlačítko pro reset a pozor – motorek pro vibrační upozornění. Komunikace s okolím je zajištěna pomocí technologie Bluetooth 1.1. Zmínil jsem se o baterii: užití typu Li-Pol má své opodstatnění. Tyto akumulátory mohou díky polotekutému elektrolytu nabývat téměř libovolných rozměrů, což hraje tvůrcům do karet. Výdrž pera na jedno nabití je dvě hodiny záznamu.  

Klepněte pro větší obrázek

Píšeme na papír

Digitální pero samozřejmě píše jako každá jiná „propiska“ za desetikorunu. Náplně budou výměnné a údajně standardní, obávám se ale, aby nebyly „standardní“ podle Nokie. Koupíte-li si Nokia Digital Pen SU-1B, dostanete i dva papírové bloky: větší formátu A5 a menší formátu B7, Nokií sympaticky označovaném jako MMS. Aha – že by speciální papírky pro tvorbu multimediálních zpráv? Oba papírové bloky obsahují speciální kolonky, které je pero schopno rozpoznat. Uveďme si příklad na emailu. Do kolonky email napíšete adresu příjemce – pero pozná, že právě vyplňujete adresu. Na papíře zaškrtnete kolonku „vysoká priorita“ a pero automaticky zvýrazní email vykřičníkem. Podobně tomu bude i u multimediálních zpráv. Pero si rozumí s technologií Bluetooth, máte, nebo budete-li mít „modrozubý“ telefon, můžete napsanou zprávu rovnou odeslat. Kompatibilní telefony finského výrobce jsou 3650, 6650, 7650. Pokud nevyužijete tuto variantu, k peru bude dodáván software pro osobní počítač, který zapsané poznámky z pera stáhne a nabídne k úpravě.

Klepněte pro větší obrázek¨

Klepněte pro větší obrázek

Využití? Ano ale...

...ne pro každého. I když je digitální pero (a nejen od Nokie) velmi zajímavý technický počin s dobrou myšlenkou, jeho výhod a předností zřejmě nevyužije každý. Těšit se může ten, kdo má jasnou představu o použití tohoto malého technického zázraku. Cena? Ale kdepak, prozatím se neodvažuji odhadnout.

V kostce: digitální pero Nokia Digital Pen SU-1B
uvedení na trh: třetí čtvrtletí 2003
velikost: 149 × 23 × 20 milimetrů
hmotnost: 35 gramů
paměť: 1MB, 100 papírů formátu A5
výdrž baterie: 2 hodiny zápisu
podporované profily Bluetooth: General Access (GAP), Serial Port (SPP), Object Push (OPP), Dial-Up Networking (DUN)
příslušenství v základním balení: Synchronizační stojan, cestovní nabíječka, USB kabel, papírový „MMS“ blok, poznámkový blok formátu  A5e, náhradní náplně, CD s ovladači a synchronizačním programem, návod

Diskuze (14) Další článek: T-Mobile: „Rok 2003 je pro nás rokem nehlasových služeb“

Témata článku: Nokia, Příslušenství, Pen, Speciální papír, Digital, CeBIT, Digit, Pero, Vysoká priorita, Vaš, Rukopis