CeBIT 2003: nová Nokia 6220 má foťáček, webový prohlížeč a EDGE

Nokia dnes uvedla nové mobilní telefony. Jedním z nich Nokia 6220, čistě byznysový mobil, který má ale i fotáček a další drobnosti jako rychlá data EDGE. Vzhled je docela podobný modelu 6610.
CeBIT 2003: nová Nokia 6220 má foťáček, webový prohlížeč a EDGE

Jako Nokia 6610

Na první pohled uvidíte, že Nokia 6220 je podobná modelu 6610. Velké klávesy, mezi kterými nejsou mezery s čtvercovým půdorysem. Vybavení a rozměry jsou naopak podobné modelu 7250, jehož recenzi jste na MobilManii mohli najít tuto neděli. Má totiž foťáček, který umožňuje vytvářet fotografie s maximálními rozměry 352 x 288 bodů. Kvalita bude s největší pravděpodobností stejná, tedy ne moc dobrá. Stejně jako 7250 i 6220 nemá zoom, ale disponuje zpožděním (self-timer) deset sekund.

Vlastnosti mobilu jsou opravdu velmi podobné celé Series 40, zahrnují tedy barevný displej o rozměrech 128 na 128 bodů se 4096 barvami, podporuje MMS, zvládá vícehlasé melodie, ovšem opět jen se čtyřmi hlasy, nativní podpora MIDI chybí. Melodií je celkem 20, tedy stejně jako v celé Series 40. Stejně jako není byznysovým nástrojem foťáček, zcela jistě jím není ani rádio, nicméně i to tu je.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

EDGE pro rychlá data

Nokia bohužel zatím neuvádí velikost paměti pro aplikace, obrázky a zvonění, lze tedy předpokládat, že bude k dispozici buď 725 kB jako u 6610 či 7210, nebo 5 MB jako u 6800 a 7250. Není uváděna ani velikost na textovky či kontakty, nicméně jedno omezení už známe: Java aplikace nesmí mít více než 64 kB.

Z organizačních funkcí je tu poměrně nový „poznámkovník“, který pojme až tři tisíce znaků – podobnou funkci má z mobilů Series 40 jen Nokia 6800. Novinkou, kterou mnozí jistě ocení, je XHTML prohlížeč, vedle wapového. Měl by tu být i e-mailový klient, ale pravděpodobně jen javový jako na 6800, který se mi příliš nezamlouval.

Asi poslední a z pohledu Nokie největší novinkou je podpora technologie EDGE, která nabízí datovou propustnost až 118 kb/s; je to tedy mezistupeň mezi GPRS a UMTS. Mimochodem, HSCSD a GPRS zvládá Nokia 6220 rovněž. Nechybí ani podpora americké sítě 1900 MHz.

Ještě Bluetooth, e-mail a jsem v pohodě

Nokia 6220 je dalším mobilem z již obrovské řady Series 40, kam patří modely 5100, 6100, 6610, 6800, 7210 a 7250. Vzhled je konzervativní, cílení dle Nokie manažerské – toto označení je sporné, jak jsem psal již v dřívějším článku, spíše bych jej označil jako mobil pro náročné uživatele. Ještě chybí Bluetooth a byl by to mobil jako víno.

Diskuze (102) Další článek: Polemika: na papír, nebo na displej?

Témata článku: Nokia, Edge, Nokia 6220, Nokia 6220 classic, Nokia 6610, Nokia 6800, Nová Nokia, Edge +, Nov, Web, Prohlížeč, CeBITPřehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Základem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Základem obrany je rozpoznat problém. Tohle jsou největší bezpečnostní hrozby s ukázkami z praxe

Existují desítky různých hrozeb a útoků. Často se třeba útočí na konkrétní hardware, specifickou verzi softwaru nebo máte to „štěstí“ a jste prostě slavní. Najdou se ale i zcela obecné hrozby, které se mohou a často i týkají každého z nás.

Jakub Michlovský
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Synology uvádí systém DSM 7.0: Skvělá správa fotek, hodně levný cloud a halda dalších vylepšení

Synology uvádí systém DSM 7.0: Skvělá správa fotek, hodně levný cloud a halda dalších vylepšení

** Známe datum uvedení finální verze DiskStation Manager 7.0 ** Synology rozšiřuje svoji cloudovou službu C2 ** Aktualizace se dočká i řada rozšiřujících balíčků

Jiří Kuruc
SynologyAktualizaceNAS
Microsoft prvně zmínil Windows 10 21H2. Desítky na podzim dostanou nové funkce
Lukáš Václavík
Windows InsiderWindows 10Microsoft
Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost

Toto byly legendy! Nejzajímavější telefony Nokia od historie po současnost

** Zeptali jsme se vás, jaké Nokie považujete za nezapomenutelné. ** Přidali jsme další modely, které podle nás éru Nokie charakterizují ** Podívejte se na legendy!

Marek LutonskýMartin Miksa
LegendyHistorie