CECT S6500: Asiat pro dvě SIM karty (test)

Podpora současného provozu dvou SIM karet je vzácností. A právě to je hlavní předností mobilu CECT. Video!

S telefony s nálepkou „Made in China“ se můžeme potkat v každém obchodu s mobilní technikou. Není to s podivem, jelikož většina výrobců zde má umístěné továrny a montážní haly. Avšak telefonů přímo čínské produkce je na našem trhu jako šafránu. Pokud se s nimi setkáme, jedná se buď o individuální dovoz, nebo o více méně ojedinělou podnikatelskou aktivitu. Byl jsem proto potěšen, když se mi naskytla možnost jednoho takového „exota“ otestovat. Recenzovaným přístrojem je CECT S6500 Nokla, který po nedávno testovaném Mivvy Dual rozšiřuje řadu telefonů schopných pracovat současně se dvěmi SIM kartami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poznámka: K testovanému telefonu byl dodán čínský návod. Stejně tak i internet je skoupý na bližší technické specifikace. Omluvte prosím proto vynechání popisů některých detailů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Obsah balení • návod v čínštině

Klíčové vlastnosti

 • podpora dvou SIM karet
 • dotykový displej
 • v balení dva 2000 mAh akumulátory
 • 2,4 palců velký QVGA displej
 • vnitřní paměť pouze 500 kB...
 • avšak rozšířitelná paměťovými kartami microSD – 256 MB karta součástí balení
 • vícepoložkový telefonní seznam pro 300 záznamů
 • fotoaparát o rozlišení 1280 × 1024 obrazových bodů
 • GPRS
 • Bluetooth s podporou stereo profilu

Kingston_partner_small.jpg

Hlavní nedostatky

 • klávesnice orientovaná na šířku
 • po funkční stránce průměrný telefon
 • nedokonalé anglické prostředí
 • chybí čeština
 • pro kontrolu zmeškaných událostí nutno telefon oživit
 • nevkusná grafika v kalendáři
 • chybí podpora pro Javu
 • datové připojení pouze přes GPRS
 • nekvalitní fotoaparát

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nokla – něco mi to připomíná

Čínské výrobky kolikrát překvapí originalitou, neotřelým a inovátorským přístupem a asijským pohledem na danou věc. Je ale všeobecně známo, že mnozí čínští výrobci bez skrupulí okopírují jiný výrobek téměř na chlup stejně. CECT S6500 přímo takový není, i když i u něj si v jistých okamžicích vzpomeneme na jiného výrobce ze severských zemí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
CECT S6500, Nokia 6500 classic - podobnost čistě náhodná?

Kazeta, ve které telefon dostanete, je chráněna papírovým přebalem. Na ní je zobrazen přístroj spolu s dalšími informacemi. Již při prvním pohledu si všimnete jisté podobnosti s novinkou Nokie, a to s modelem 6500 Classic. Perličkou na přebalu je vyobrazení displeje od Nokie. Prozradím již teď, že takovou obrazovku po zapnutí u CECTu nenajdete. Nutno ale pochválit balení. Obdobnou kazetu najdete jen zřídka kdy, například u Sony Ericssonu T650i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon je zabalen v téměř luxusní kazetě

Pokud vás obrázky na krabici navnadily a víte, že Nokia 6500 je poměrně útlý telefon, realita vás může zaskočit. Rozměry CECTu jsou 111,5 × 52,3 × 15,8 mm při hmotnosti 134 gramů (váženo s dodávanou baterií). CECT S6500 má ale argument, kterým svou velikost do značné míry obhájí. Telefon totiž pohání akumulátor o úctyhodné kapacitě 2000 mAh, který si žádá prostor. Jako velmi užitečný bonus v balení dostanete ještě jednu velkokapacitní baterii navíc. Současný provoz dvou anténních modulů je značně energeticky náročný. Ač jsem telefon neměl dostatečně dlouhou dobu, abych mohl učinit jednoznačný závěr, co se týče výdrže, nebál bych se tvrdit, že čtyři dny pro S6500 by neměl být problém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uchycení akumulátoru • uložení dvou SIM karet 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K telefonu je dodáván i stylus • pohled na zadní stranu s logem Olympijských her 2008 v Číně

Při dobíjení v rámci testu jsem se setkal opět s jednou čínskou taškařicí. Přístroj můžete dobíjet jednak z USB portu počítače, nebo USB kabel zasunout do redukce, kterou poté zasunete do elektrické zdířky. A zde jsem narazil na nesrovnalost. Nožky adaptéru jsou poloviční délky a díky prostřednímu uzemňovacímu kolíku v českých zásuvkách jej nešlo do zdířky zasunout. Prodejce nás ale informoval, že adaptér v prodejním balení již bude určen pro české elektrické zásuvky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Původní adaptér si s českými zásuvkami nerozuměl

Pod displejem nelze přehlédnout druhé, řekněme podtypové označení testovaného zařízení. V grafice, ne nepodobné finskému výrobci, vidíme slovo NOKLA. Přední část přístroje je stříbrná a zřejmě pokovená. U prodejce je ještě k dispozici černá varianta. Designově podařené sluchátko hladce přechází v displej. Pod zobrazovací částí na něm najdete ještě proužek ikon často používaných funkcí. Klávesy „*“, „0“ a „#“ jsou netradičně umístěny v pravé části matice vedle „3“, „6“, „9“. Rozhodně se z počátku nevyvarujete překlepů. Prostřední blok je sdružen do dvojtlačítek. Na levé straně si všimněte dvojice kláves římskými číslicemi. Především vrchnější z nich mění svoji funkčnost podle situace z kontextového tlačítka na aktivaci volání pomocí hlavní SIM karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srování s Nokií 6500 classic

Klávesnici hodnotím rozporuplně. Tlačítka jsou plastová a mají jistý stisk, pro některé prsty se ovšem mohou zdát příliš malá. Nejistotu při psaní můžete pocítit i v prostředním bloku. Taktéž vhledem k celkové velikosti telefonu je klávesnice hodně malá a situována nízko, proto musíte často zalamovat palec. Nejméně pohodlné to je právě u pravého sloupce. Ovšem co se týče funkčních kláves, k těm nemám žádnou výtku. Podsvícení je modré, avšak nerovnoměrné. Na postranní sloupce se dostává méně světla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice zblízka • podsvícení by mohlo být lepší 

Na telefonu nenajdete již žádné další ovládací prvky. V levém horním rohu si můžete připevnit poutko, na pravém boku je slot microSD paměťové karty, naopak na levé straně zdířka USB portu, do kterého zasouváte i dodávaná sluchátka. Levý dolní roh ukrývá šachtu teleskopického stylusu. Horní zadní část je osazena čočkou fotoaparátu a dvojicí reproduktorů. Zajímavostí může být potisk zvoucí na olympijské hry v Pekingu příští rok. Zadní kryt akumulátoru velmi pevně sedí, pokud ho dobře zasunete. Při nasazování musíte dát pozor na všech šest malých zoubků, které musí přesně zapadnout, jinak vznikne škvíra. Po sundání baterie dostanete možnost zasunout obě dvě SIM karty.

Témata článku: , , Mivvy Dual, Nokia 6500 classic, Nokia 6500 slide, Bluetooh, SIM kart, Kuriózní situace, Přijatá zpráva, Horní pruh, Barevný přechod, Game Service, První způsob, Mona Lis, Audio přehrávač, Asia, Pro +, Srování, Test, Denní přehled, Kazeta, Velkokapacitní baterie, Výsledná fotografie, Karta