CECT tPhone: plagiát je na trhu dříve než originál

iPhone - tPhone. Vlastně je to jen malý rozdíl a navíc dostanete dva sloty na SIM a přenosné kino se šesti reproduktory.

iPhone, tPhone, CECT t718, plagiát. Říkejte mu jak chcete, ale Číňané to zase stihli dříve, než výrobce originálu. Zatímco horlivě očekávaný Apple iPhone se k prvním zákazníkům dostane až 29. června, společnost China E-Commerce Technologies Ltd. (CECT) svůj produkt na trhu už má.

mmfmm 12.jpg mmfmm 14.jpg
Další kopie ikonického iPhonu znovu přichází z Číny

Jak už jsme si zvykli, Číňané si se svou plagiátorskou činností hlavu příliš nelámou. Jejich produkt se sice „oficiálně“ jmenuje tPhone, ale jeho zadní strana již bez jakéhokoliv studu nese známé, zákonem chráněné logo iPhone, nechybí ani nakousnuté jablko. Rovněž operační systém přístroje alespoň po grafické stránce napodobuje originál: nechybí tedy čtvercové ikonky s oblými rohy, ani charakteristické tapety na pozadí domácí obrazovky. Apple ale není jediná firma, jejíž právníci se budou o novinku zajímat. Systém se totiž při spuštění a vypnutí ozve melodií, kterou známe z Microsoft Windows XP.

mmfmm 15.jpg mmfmm 11.jpg mmfmm 13.jpg 
Několik obrázků uživatelského prostředí ukazuje na multimediální využití

Tolik tedy podobnosti, teď se pustíme do odlišností. Po hardwarové stránce se oba přístroje liší rozvržením přední strany. Zatímco originální iPhone má širokoúhlý displej s poměrem stran 16:9 a rozlišení 480 × 320 bodů, Číňan dostane klasické 4:3 QVGA (320 × 240 bodů) a několik hardwarových tlačítek pod ním. Také napodobenina si u displeje může odškrtnout políčko „dotykový“. Jeho koncepce je však běžná, je nutné ovládat jej stylusem a dotyková gesta, na která se tolik těšíme u iPhonu, se nekonají.

Největší překvapení však čeká pod baterií. Vedle slotu pro paměťovou kartu microSD se tísní hned dvě pozice pro karty SIM. Přístroj je neumí používat naráz, pouze mezi nimi přepíná. Poněkud nezvyklá je pro nás i šestice reproduktorů. Čtyři jsou na přední straně, dva basáky najdeme vzadu. Působivá je i udávaná doba výdrže na jedno nabití. Údaji 50 se však dá jen těžko věřit, zvláště když je jako ekvivalent uváděna doba hovoru běžných 5 hodin.

16.jpg mmfmm 10.jpg
První obrázek pochází přímo od Apple a druhý ...vlastně také, jen si s ním někdo pohrál ve Photoshopu 

Některé parametry jsou působivé, kvalita neznámá, cena nízká. Máte zájem? Mrkněte na eBay, tam můžete CECT t718 alias tPhone koupit za necelých 200 dolarů.

CECT t718 ve zkratce:

mmfmm 16.jpg

  • displej: úhlopříčka 89 mm (3,5"), 260 000 barev, rozlišení QVGA (320 × 240 bodů)
  • fotoaparát: rozlišení 2 Mpx
  • rozměry: 58 × 18 × 138 mm
  • hmotnost: 110 g
  • sítě: GSM 900/1800 MHz
  • baterie: 1200 mAh, 5 hodin hovoru, 12 hodin přehrávání hudby
  • další: 2 SIM, microSD, 6 reproduktorů
  • parametry Apple iPhonu pro srovnání najdete zde

Diskuze (14) Další článek: O2 ADSL: léto za 2 Kč

Témata článku: Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB, Očekávaný apple, Ori and The Blind Forest, Originál, Neznámá cena, Trh, Oblý roh, Jediná firma, Nakousnuté jablko, PLA