Čekání trvalo dost dlouho. Starší Androidy konečně umí odebrat oprávnění nepoužívaným aplikacím

  • Starší Androidy konečně dostaly funkci z Androidu 11
  • Telefony automaticky zruší oprávnění u nepoužívaných aplikací
  • Platí to pro všechny telefony s Androidem 6.0 až Androidem 10

V Androidu 11 Google poprvé zavedl mechanismus pro automatické odebírání oprávnění aplikacím, které delší dobu nepoužíváte. Často se jedná o „jednorázové“ aplikace, které v telefonu po použití zapomenete. Tyto aplikace však mohou běžet zbytečně na pozadí, resp. jejich služby, a tím může trpět operační paměť, baterie, datový limit FUP a v konečném důsledku i úložiště, které zabírají nepotřebné a nevyužívané aplikace, resp. jejich dočasné soubory.

První tři problémy (a čtvrtý částečně) řeší Google omezením oprávnění, které se nově dostává i na starší telefony, jenž svou „pouť světem“ zakončila na Androidu 6.0 až Androidu 10. Tato zařízení často už nedostávají softwarové aktualizace, a tak se funkce distribuuje prostřednictvím pravidelných updatů Google služeb, resp. funkce je součástí updatu funkce Play Protect. Google update sliboval už loni v září, nakonec se funkce do starých telefonů dostává až v těchto dnech.

Google Pixel 6 Pro 128GB Google Pixel 6 Pro 128GB
nabízí 19 obchodů za ceny od 13 827 Kč
Srovnat ceny na Živě

Po instalaci, která by měla v ideálních podmínkách proběhnout v tichosti na pozadí, se v Nastavení funkce Play Protect objeví automaticky aktivovaná funkce Oprávnění nepoužívaných aplikací. V ní budou zařazeny aplikace, které jste nespustili tři měsíce. Pokud některou z těchto aplikací opět zapnete, restartuje se bez jakýchkoli oprávnění, která bude třeba udělit znovu.

Klepněte pro větší obrázek
V tomto seznamu vidíte aplikace, které jste nepoužili tři měsíce, a to včetně oprávnění, která jim telefon automaticky odebral

Zda už funkce dorazila i na váš starý telefon či tablet s Androidem, zjistíte přes aplikaci Google Play. Po kliknutí na svou ikonu v pravém horním rohu zvolte položku Play Protect, následně přejděte v pravém horním rohu do Nastavení. Uvidíte zde seznam aplikací s popisem oprávnění, které byly odebrány. Ikonou popelnice můžete nepoužívané aplikace rovnou odstranit. Pokud si po třech měsících vzpomenete, že aplikace vlastně potřebujete, při jejich opětovném spuštění pouze opět povolte potřebná oprávnění.

Zdroj Googleblog

Diskuze (5) Další článek: Aplikace Zásilkovna má modernější podobu a nové funkce. Za odeslání balíku lze zaplatit přes Google Pay

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Google, Android, Google Play, Marshmallow, Aktualizace softwaru, FUP, Android 10, Nougat, Zabezpečení, Oreo, Ochrana, Pie, Starý telefon, Funkce, Oprávnění, Play protect, Google služba, Telefon, Aplikace, Čekání, Googleblog, Nepoužívaná aplikace, Telefony s Androidem na Heureka.cz