Ceny telefonů Samsung: vyplatí se počkat

Ceny mobilních telefonů se mění už od chvíle, kdy se daný model objeví na trhu. Pro někoho je čekání na vysněný přístroj velmi dlouhé a sáhne po něm hned, někdo si počká, až ceny klesnou. Podíváme se, jak klesaly ceny telefonů Samsung.
Ceny telefonů Samsung: vyplatí se počkat
Hlad po nových modelech a stále kvalitnějších funkcích je příčinou toho, že je trh s mobilními telefony pravidelně zásobován množstvím novinek. Ty z piedestalu vytlačují své předchůdce, jejichž ceny s přibývajícím časem víc a víc klesají, až se z trhu vytratí úplně. Zejména u mobilních telefonů je tento vývoj vidět velmi zřetelně.

Jsou lidé, kteří chtějí mít ty nejnovější modely telefonů hned, jak je výrobce představí. Jsou ale i tací, pro něž je důležitější cena, a tak si počkají do chvíle, kdy mobil už není tak nákladný. Právě pro ně mohou být zajímavé následující grafy, které znázorňují, jak se vyvíjejí ceny u mobilních telefonů Samsung.


Všechny ceny v článku jsou uvedeny včetně daně z přidané hodnoty. Uvedené modely telefonů lze v některých obchodech často sehnat levněji, ale v tomto případě je důležitější spojitost dat od jednoho zdroje než nejnižší ceny.

Levné telefony

Této kategorii vládne s nejnižší cenou klasicky koncipovaný model C200. Největší propad však zaznamenal model X450. Jeho cena se od srpna roku 2004 zmenšila o dva tisíce na současných 3 990 Kč. Příkladné, kaskádovitě klesající tendence jsou patrné u všech telefonů této kategorie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Dobře vybavená véčka

Lepší výbavu v telefonu je třeba patřičně zaplatit. Zejména cena zcela nového telefonu bývá závratná, ale jak graf ukazuje, časem vždy začne výrazně klesat. Stálicí této skupiny je model E600, jehož cena za sledované období klesla jen o jeden tisíc korun. Jedná se však o starší telefon, který si již hlavní zlevnění odbyl dříve. 

Zajímavá je křivka ceny Samsungu E330, která se od konce minulého roku dokázala propadnout o celé čtyři tisíce korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dlouho na trhu setrvává model E700, jehož cena klesla za sledované období o tři a půl tisíce korun na současných 7 990 Kč. Když telefon na podzim roku 2003 vstoupil na trh, stál čtrnáct tisíc. Nyní jej střídá model E720, jehož cena dosahuje na 10 990 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Telefony s výsuvnou konstrukcí

Starší elitní model D410 se ještě ke konci minulého roku doprodával za stále vysokou cenu čtrnácti tisíc korun, načež byl nahrazen stylově zcela odlišným modelem D500. Ten si už od února drží pevnou cenu a pokud půjde po stopách svého předchůdce, ještě dlouho si ji udrží. Naopak o tři tisíce od loňského prosince zlevnil model E630 a dokonce o čtyři tisíce pak elegantní E800.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Výprodej

Ceny doprodávaných telefonů se již příliš nehýbou. U Samsungů se však drží stále poměrně vysoko. Například oblíbený model klasické konstrukce X100 se začal prodávat v roce 2004 za cenu kolem šesti tisíc a nyní opouští trh s cenou 4 990 Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek


Kdo si počká ten se slevy dočká

Je vidět, že i při nákupu telefonů platí pořekadlo trpělivost růže přináší. Tak by se totiž mohly popsat výsledky, které vycházejí z našich grafů. Jednotlivé modely skutečně postupně zlevňují a vyplatí se s jejich nákupem vyčkat. Důležité je ale zvolit správnou chvíli a nečekat tak dlouho, až jej distributoři stáhnou z prodeje. Oproti ostatním výrobcům to však Samsung se zlevňováním nijak nepřehání.

Pokud nemůžete nebo nechcete otevírat grafy ve formátu flash, připravili jsme je i do souhrnného obrázku (GIF, 157 kB). Doporučujeme ale spíše samostatné grafy, ve kterých se u jednotlivých telefonů zobrazují i ceny.

Diskuze (9) Další článek: Nový Samsung se satelitní televizí

Témata článku: Samsung, Ostatní, Samsung A800, Samsung C200, Samsung D410, Samsung D500, Samsung E100, Samsung E300, Samsung E330, Samsung E600, Samsung E630, Samsung E700, Samsung E800/E820, Samsung P510, Samsung S300m, Samsung X100, Samsung X450, Samsung X460, Samsung X480, Koncipovaný model, Piedestal, Telefon, Sam


Určitě si přečtěte

Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
O tom, jak DxO zadupal špičkový Samsung. Kritika se cení, ale nesmíte při ní dělat chyby
Filip KůželJan LáskaMartin Miksa
DxOMarkTýden mobilně
Garmin Pay funguje skvěle, ale jak do hodinek dostat i věrnostní karty?
Filip Kůžel
Bezkontaktní platbyChytré hodinkyGarmin
Možná ho máte i vy. Nejprodávanějším mobilem roku 2020 je...
Jan Láska
ŽebříčkyStatistika
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile