Ceny v ČR klesly. Opravdu? Nemáte v té studii chybu?

Voláte málo? Voláte hodně? Nejlepší je tarif Neon S. A volání v ČR za poslední tři měsíce zlevnilo až o polovinu. Dokazují to data Teligenu a ČTÚ.
Kapitoly článku

Na mnoha zpravodajských serverech jste se mohli v pondělí dočíst, že ČR už nemá nejdražší mobilní volání (v rámci 34 zemí OECD). Pozitivně vyznívající analýza vyšla v rámci dubnové měsíční monitorovací zprávy ČTÚ, jako mezinárodní autorita ji provedla agentura Teligen k únoru 2012.

Ceny v ČR klesly, v některých případech dokonce výrazně - v tomto duchu se nesou data Teligenu. Bohužel, na té zprávě něco nehraje. Ano, ledy se hýbou, vidím několik případů, které mohly pohnout s průměrnou cenou dolů, ale ne tak výrazně za pouhé tři měsíce. Také jde o způsob, jakým je pokles dokládán, v monitorovací zprávě jsou očividné chyby.

Do mezinárodního srovnání zemí OECD jsou zahrnovány ceny dvou největších operátorů (podle počtu uživatelů), jejichž tržní podíl v zemi v souhrnu dosahuje alespoň 50 % (za ČR tedy O2 a T-Mobile). Výsledky pro jednotlivé spotřební koše představují nejnižší cenu (hodnotu koše) pro danou zemi.

Zajímavost plynoucí ze zprávy (dovolte nám trochu ironie): naprosto nejvýhodnější tuzemský tarif je O2 Neon S s tříletým úvazkem a balíčkem 200 SMS. Nezáleží, zda měsíčně voláte 100, 300, nebo 900krát. ČTÚ ve zprávě porovnává dva průzkumy s tříměsíčním odstupem. Jeden je z listopadu 2011 a druhý z února letošního roku.

Klepněte pro větší obrázek
ČTÚ tvrdí, že tarif se 40 volnými minutami je nejlepší na provolání 1 800 minut

Česko má stále nejdražší mobilní volání

Následují grafy a hodnocení pro jednotlivé koše, vlevo je umístěn graf k listopadu 2011 a vpravo graf k únoru 2012.

Ceny košů jsou (v USD) jsou přepočtené podle nominálního měnového kurzu. Položka „Fixed“ (červenou barvou) vyjadřuje fixní výši paušálu pro danou službu, položka „Voice“ (zelenou barvou) vyjadřuje platbu za hlasová volání nad rámec fixního paušálu a položka „Message“ (modrou barvou) platbu za odeslané SMS nad rámec fixního paušálu pro daný koš.

Klepněte pro větší obrázek
V koši 30 hovorů se toho příliš nezměnilo, pozice ČR je zhruba stejná jako v listopadu 2011
Klepněte pro větší obrázek
Cena koše se 100 hovory prý klesla o nějakých 15 dolarů (300 Kč)
Klepněte pro větší obrázek
Další pokles, tentokráte o celou polovinu! Za koš 300 hovorů s tarifem Neon S a balíčkem 200 SMS prý zaplatíme necelých 40 dolarů (800 Kč). Ještě v listopadu nás dle grafu takový koš stál 80 dolarů.
Klepněte pro větší obrázek
Zázraky se dějí i v koši 900 hovorů. Z listopadových 140 dolarů prý klesla cena na 75 dolarů. Další pokles zhruba o 50 %
Klepněte pro větší obrázek
Hovorné na předplacené kartě zůstalo bez změn
Klepněte pro větší obrázek
Rovněž SMSkový koš se příliš nezměnil, ČR je na chvostu

Ty výrazné, téměř poloviční cenové poklesy v koších 300 a 900 hovorů, mne zarazily. Zkusil jsem proto spočítat, zda ceny v tabulce odpovídají skutečnosti... Výpočet najdete v další kapitole.

Témata článku: Nákup a ceny, Kauzy, ČTÚ, Operátoři, Hospodaření a finance, Běžný spotřebitel, Fixní paušál, Monitorovací zpráva, Hovorné


Určitě si přečtěte