CES 2011: tablety, mobilní dvoujádra a LTE

Letošní CES bude ve znamení nových tabletů a zařízení pro americké sítě LTE. Poprvé na vlastní oči snad také uvidíme dvoujádrový smartphone.

Veletrh spotřební elektroniky CES 2011 v Las Vegas s napětím očekávají všichni mobilní i počítačoví geekové, novináři a odborná veřejnost. Proslýchá se například, že Microsoft by zde letos mohl představit nové Windows 8. Jisté je, že letošní CES bude patřit tabletům, podle webu Živě.cz se objeví dotyková zařízení s bohatou variací operačních systémů a na nejrůznějších hardwarových platformách.

Dočkáme se jistě i několika nových mobilních telefonů, se specializovaným veletrhem Mobile World Congress 2011 za zády (únor 2011) ale nemůžeme počítat s tím, že všichni výrobci odkryjí své největší trumfy. S chutí si počkáme na již ohlášený smartphone LG Optimus 2X s dvoujádrovým čipsetem na platformě nVidia Tegra.

Klepněte pro větší obrázek

Po představení druhého mobilu v barvách Googlu, Nexusu S, a v něm tepajícím Androidu 2.3 Gingerbread je na spadnutí lavina dalších smartphonů se stejnou verzí operačního systému, již pod značkou samotných výrobců. Šušká se, že Samsung připravuje o něco lépe vybavené dvojče Nexusu S, u kterého snad nakonec přijde ke slovu opět dvoujádrový procesor. Oznámení produktu je ale více pravděpodobné na veletrhu v Barceloně.

Amerika a LTE

Pravděpodobnější je uvedení vlastního dotykového hudebního přehrávače Samsungu, který má funkčně i designově vycházet ze smartphonu Galaxy S, pouze telefonní modul bude scházet. Opět se tak nabízí paralela s Applem a jeho iPhonem a iPodem Touch. Pokud Samsung takový přehrávač skutečně představí, mnoho pochval za originalitu si podobně jako při uvedení tabletu Galaxy Tab zřejmě nevyslouží.

Několik plánů na připravované produkty uniklo také Sony Ericssonu. Výrobce chystá nástupce populárních miniaturních Xperií a šušká se opět o prvním tabletu značky. Protože Sony Ericsson nepatří mezi tradiční mobilní výrobce na americkém kontinentu, budeme nejspíš muset vydržet až do Barcelony. Podobně je to s finskou Nokií, která se na CESu výrazněji neprezentuje.

Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson Hallon navazuje designově na loňskou minirodinu Vivaz, v Las Vegas jej ale s největší pravděpodobností neuvidíme

Slovo dostanou hlavně výrobci, kteří dodávají mobily pro největší americké operátory. Podle portálu CNet.com představí svůj třetí 4G telefon na americkém kontinentu taiwanské HTC, tentokrát už půjde o „opravdové“ 4G v podobě LTE telefonu. Současně se zahájením veletrhu 6. ledna má tiskovou konferenci na programu operátor Verizon Wireless, od kterého se očekává i vlastní brandovaný 4G mobil, původem pravděpodobně od Motoroly.

Klepněte pro větší obrázek
4G LTE mobil od HTC dříve označovaný jako Incredible HD nakonec nejspíš ponese jméno HTC Thunderbolt 4G a bude určen pro síť operátora Verizon

Na letošním CESu se vedle záplavy hardwaru můžeme připravit na prezentace spousty nových služeb. Ve světě IT v současnosti magické spojení „cloud computing“ zde nabude dalších implementací, část výstavy bude věnována obrazovým technologiím 3D a HDTV. Mobilní novinky budou mít hlavně americká specifika, Evropa proto musí vydržet do února na svůj barcelonský veletrh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mezi novinkami určenými pro americké operátory se objeví pravděpodobně i androidová Motorola Cliq 2 s netradičně tvarovanou QWERTY klávesnicí (foto: CellPhone Signal

Veletrh CES 2011 proběhne jako každý rok v největším městě státu Nevada – Las Vegas. Letos se koná ve dnech 6.-9. ledna a zahrne vše od počítačů, notebooků, telefonů až po televize nebo speciální hardware pro použití v automobilech nebo v domácnostech. Výstava CES (Consumer Electronics Show) má velmi dlouhou tradici, která se datuje až k roku 1967.

Diskuze (8) Další článek: Podrobnosti o GLONASS mobilu. Pokořitel iPhonu?

Témata článku: Ostatní, LG Optimus, LG Optimus 2X, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Tab, Samsung Galaxy Tab 16GB 3G, Dvoujádrový čipset, Tab, Největší trumf, Nevada, MOBI, Mobil, Odborná veřejnost, T - Mobil, Vybavené dvojče, Speciální hardware, Lavina


Určitě si přečtěte