CES 2012 je za dveřmi. Budeme u toho

Příští týden v Las Vegas začíná CES – gigantický veletrh spotřební elektroniky. A dostane se i na mobilní technologie. Na co se můžete těšit?

CES (Consumer Electronics Show) je největší veletrh spotřební elektroniky na světě. Již tradičně se koná začátkem ledna a firmy na něm představují novinky pro nadcházející rok. Pět let zpátky CES prakticky nebyl na „mapě mobilního světa“, ale zvláště v posledních dvou letech se to výrazně změnilo. CES je tak velký, že i když jsou mobilní technologie jen jednou z mnoha položek, výstavní plocha jim věnovaná je srovnatelná s barcelonským Mobile World Congressem. MWC se koná jen o několik týdnu později a hlavní mobilní hity budou představené až tam, ale CES nebude vypadat jako chudý příbuzný. Co čekat?

Tablety!

Z toho, co nás na MobilManii zajímá, budou nejvíce zastoupené tablety. I když se mluví o Windows 8 a jiných platformách, prim bude hrát kombinace Android 4.0 a čipset Nvidia Tegra 3. Jeden takový už se prodává – Asus Transformer Prime – a na letošním CES dostane nespočitatelnou konkurenci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus Transformer Prime dostane zdatnou konkurenci

Zcela nový význam dostane výraz „levný tablet“. Ano, hodně levné placky jsme viděli i loni, ale pro jejich zpracování a výkon se nám z nich dělalo nevolno. Letos by to mělo být jiné. Standardem bude kapacitní displej a Ice Cream Sandwich. Honeycomb je paradoxně méně pravděpodobný, protože není Open Source.

Smartphony

Loni byly v módě dvoujádrové smartphony, letos to budou čtyřjádrové superphony a vidět by to mělo být už na CES. Zřejmě už tam začne závod o vládce mobilních čipů mezi Nvidií, Texas Instruments a Qualcommem. Co se dalších technologií týče, výrobci se budou předhánět v jemnosti displejů, NFC bude standardní funkcí a často se budeme potkávat s LTE – sítě příští generace jsou v Americe velký hit a který smartphone je nebude podporovat, jako by nebyl. Jaké konkrétní přístroje můžeme čekat?

Motorola je v USA doma a bude se chtít předvést. Jak asi naváže na loňsky hit – model Atrix s laptop dockem, který přemění smartphone na notebook? V pořadníku čeká na představení také Motorola Droid 4 s vysouvací QWERTY klávesnicí. Sony Ericsson představí novou vlajkovou loď – Xperii Arc HD (informace na MobilManii hledejte ve středu brzo ráno). LG už dnes láká na tiskovou konferenci a kromě ledniček bude řeč i o mobilních technologiích – Americké weby předpovídají premiéru modelu LG Revolution 2 (podpora LTE). Tisková konference se koná v pondělí v brzkých ranních hodinách (středoevropského času). V USA je silná také značka HTC, můžeme tedy očekávat další v řadě designově podobných smartphonů. Pozadu nebude chtít zůstat ani Samsung, ale nástupce kultovního modelu Galaxy SII nejspíše přijde až v únoru v Barceloně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z přední části přísně hranatý, záda zaoblená. Takový bude Sony Ericsson Xperia Arc HD

Na rozhraní smartphonů a tabletů stojí koncept Asus PadFone – tablet, který ožije až s vložením smartphonu (více zde). Vloni představený model s čipsetem Tegra 2 se na trh nedostal, letos by to mělo vyjít s Tegrou 3. Zraky jsou upřené také k Nokii a její plánované invazi do USA. Nejvíce se mluví o Windows telefonu Lumia 900, který se postaví na vrchol portfolia. Podrobné informace čekejte v úterý nad ránem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tohle je loňský PadFone. Letošní bude výkonnější, tenčí a atraktivnější

Příslušenství

Je nefér, že v tomto článku ještě nepadlo jméno Apple. CES je globální událost, ale je v USA a USA patří Applu. Společnost samotná nevystavuje, ale bohatě to vynahradí firmy, které pro produkty se znakem nakousnutého jablíčka vyrábí příslušenství a aplikace. Je jim věnována plocha velká jako fotbalové hřiště, a to by bylo, aby se v té změti stánků nenašlo něco mobilmaniakálně zajímavého…

Budeme u toho

CES, to jsou také nejnovější hity ze světa počítačů, televizí, elektronických čteček a další a další. Zajímají vás i tyhle nemobilní hračky? Pak byste neměli minout článek Tomáše Holčíka na Živě.cz. CES je velkou událostí, a jestli se tam nedostanete (je to přece jen trochu zruky), sledujte Živě.cz a MobilManii, budeme se pro vás zjistit co nejvíce informací. Letos na vás budeme dva. Já si vezmu na starost především mobilní telefony a tablety, Tomáš Holčík pak všechno ostatní. Naše zpravodajství startuje již začátkem příštího týdne.

Diskuze (5) Další článek: Třetina Američanů by se radši vzdala sexu než telefonu

Témata článku: Asus, HTC, LG, Motorola, Samsung, , , , , Asus Padfone + Station, Asus Padfone + Station 32GB 3G, Asus Padfone + Station 64GB 3G, Nokia Lumia 900, Sony Ericsson Xperia arc, Nadcházející rok, Kultovní model, Velký hit, Největší veletrh, Chudý příbuzný, Výstavní plocha, Nejnovější hit, Consumer Electronic Show,