Češi milují chytré hodinky. Jejich prodeje se v loňském roce takřka zdvojnásobily

Uplynulý rok 2020 patřil v českých online obchodech nositelné elektronice, kam patří zejména chytré hodinky a náramky. Objem nákupů meziročně vzrostl o 86 % a z prodejů všech druhů elektroniky si ukrojil téměř 5 % z obratu. Uvedl to cenový srovnávač Heureka.

„První čtvrtletí tohoto roku ukazuje, že loňský trend pokračuje. Ve srovnání s loňskem je první kvartál silnější zhruba o 150 %,” říká Michal Buzek, šéf analytiků Heureky. Češi si na chytrých hodinkách rádi monitorují pohybové aktivity, sledují notifikace přicházející na spárovaný telefon a také s hodinkami platí v obchodě. Podobný růst zájmu o nositelnosti Heureka vysledovala také v Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a na Slovensku.

Klepněte pro větší obrázek

Z pohledu značek jsou na českém trhu nejoblíbenější hodinky od Applu. Na dalších místech se drží Samsung a Garmin, následované Xiaomi a Huawei. „Do tohoto segmentu však v loňském roce vstoupilo hned několik nových hráčů, například značky Wotchi, Niceboy, Haylou, Forever nebo Suunto, které si během prvního roku získaly pozornost zákazníků, a na obratu celé kategorie ukořistili podíl téměř dvě procenta,” doplňuje šéf analytiků Heureky Michal Buzek.

TOP 5 značek chytrých hodinek a jejich podíl na trzích střední a jihovýchodní Evropy

CZ

SK

HU

BG

RO

SL

HR

Apple

Xiaomi

Xiaomi

Huawei

Huawei

Garmin

Huawei

Samsung

Garmin

Huawei

Xiaomi

Xiaomi

Huawei

Garmin

Garmin

Apple

Samsung

Samsung

Samsung

Samsung

Xiaomi

Xiaomi

Huawei

Apple

Apple

Apple

Xiaomi

Samsung

Huawei

Samsung

Honor

Garmin

Garmin

Suunto

Suunto

70%

79%

83%

90%

85%

75%

77%

Obrovský cenový rozptyl

V meziročním srovnání se průměrná cena nejčastěji prodávaných hodinek a náramků téměř vůbec nezměnila. To souvisí se vstupem nových značek, které se snaží zavedenou konkurenci porazit srovnatelnou kvalitou za nižší cenu. Největší část zákazníků hledá na Heurece hodinky v cenové hladině okolo 4 300 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Cenové rozpětí nabízených modelů na českých e-shopech je ale velké od pár stokorun u základních náramků, až po nejdražší hodinky Garmin MARQ Athlete 010-02006-16 Premium v hodnotě 39 tisíc korun. Mezi nejvyhledávanější modely chytrých hodinek na srovnávači Heureka patří Amazfit GTS, Apple Watch Series 3 38mm, Armodd Candywatch Premium, Garmin vívo Active 3 Optic nebo Samsung Galaxy Watch Active.

Diskuze (6) Další článek: Šest z deseti nejprodávanějších telefonů má na zádech logo s nakousnutým jablkem

Témata článku: Chytré hodinky, Apple Watch, Hodinky, Statistika, Garmin, Smartwatch, Nositelnosti, Heureka, Suunto, Amazfit GTS, Slovinsko, Slovensko, Chorvatsko, Niceboy, Apple Watch Series, Pro +, Evropa, Maďarsko, Marq Athlete, Heuréka, Náramek, Forever, Chytré hodinky na Heureka.cz