Češi nechtějí plastové občanky. Polovina z nás je připravena prokazovat se mobilní aplikací eDoklady

Blíží se termín, kdy začnou tzv. občanku v mobilu, tedy aplikaci eDoklady, uznávat i další instituce, od 1. července 2024 se připojí například finanční úřady nebo úřady práce. Podle průzkumu softwarové společnosti ESET je polovina Čechů připravena aplikaci eDoklady pro prokazování totožnosti využívat. Průzkum byl proveden agenturou Ipsos na 1000 respondentech v České republice ve dnech 29. května až 3. června 2024.

Výsledky ukazují, že polovina dotázaných využívá nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady v prokazování své identity na úřadech (53 %). Třetina dotázaných zatím neví, kdy začne aplikaci používat, pětina ji neplánuje používat a jen desetina vůbec neví, o co se jedná. Muži jsou k využívání aplikace ochotnější než ženy. Uživatelé oceňují hlavně snazší identifikaci a rychlost, ale mají obavy z kybernetických útoků, zneužití dat a státního dohledu.

„Lidé se obávají, že jejich data mohou být ohrožena kybernetickými útoky. Uživatelé by měli dodržovat obecné zásady zabezpečení telefonu, jako je zamykání obrazovky a používání antivirového řešení. Digitální doklad může být za jistých okolností bezpečnější než fyzický, například při pokusu o padělání,“ uvedla Vladimíra Žáčková, specialistka kybernetické bezpečnosti společnosti ESET.

Nejdůležitější je pohodlnost

Mezi výhody aplikace patří podle respondentů absence potřeby nosit plastový doklad, rychlost a efektivita. Pouze 14 % dotázaných považuje elektronickou verzi za bezpečnější než fyzický doklad. Třetina dotázaných nevidí v aplikaci žádné výhody.

Češi ale obecně k digitálním řešením nejsou zdaleka skeptičtí. V současnosti kromě aplikace eDoklady využívají také bankovní identitu (70 %), datovou schránku (30 %), MojeID (19 %), Mobilní klíč eGovermentu (15 %) či aplikaci eObčanka (11 %) pro digitální přihlašování k online službám (neplést s eDoklady).

Průzkum se dále částečně soustředil na způsoby zabezpečení telefonů a ukázal, že polovina uživatelů zamyká telefon pomocí biometrických údajů. Pravidelné aktualizace operačního systému provádí 48 % a 33 % má nainstalovaný bezpečnostní software. Stahování aplikací probíhá převážně z oficiálních obchodů, jako jsou Google Play a App Store.

Diskuze (62) Další článek: Samsung už vyrábí i chytré boty. Pět základních pohybových gest slouží jako zkratky k ovládání telefonu

Témata článku: , , , , , Finanční úřad, Uživatelé, Ipsos, Občanka, App Store, Česká republika, Datová schránka, Kybernetický útok, Aplikace, Úřad práce,