Češi odmítají platit horentní sumy za více dat. Raději se uskromní a škudlí si 3 GB

Češi odmítají platit horentní sumy za více dat. Raději se uskromní a škudlí si 3 GB

Mobilní tarify v Česku jsou stále neúměrně drahé, konstatovala nedávná studie nezávislé finské společnosti Rewheel, kterou si nechalo zpracovat Ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle ní zákazník za paušál do 800 Kč měsíčně získá v tarifu maximálně 4 GB dat, což je čtvrtý nejmenší objem mezi zeměmi Evropské unie. V hladině nad 1 000 Kč měsíčně už je nabídka díky nedávnému uvedení neomezených datových tarifů alespoň na úrovni průměru EU.

Ukazuje se ale, že Češi nejsou ochotni platit sumy nad tisícovku, ale ani nad 800 Kč měsíčně. Podle studie srovnávacího portálu Ušetřeno.cz, který se zabývá přeprodejem tarifů všech českých operátorů, projevilo 87 % zákazníků zájem o tarif do 3 GB dat. Nad 5 GB by sáhlo pouze 13 % zájemců, naopak 43 % zákazníků se dokáže uskromnit tak, že si raději než platit vysoké sumy pořídí pouze základní paušál s 1,5 GB dat. Ušetřeno.cz údajně čerpalo data od 55 tisíc návštěvníků svého srovnávacího portálu.

Více než 800 Kč platit nechceme

Zde je potřeba dbát na správnou interpretaci těchto znepokojivých výsledků. Rozhodně je nelze vykládat tak, že „Čechům stačí 3 GB“, že „Češi více dat nepotřebují“ nebo že „Češi neomezená data nevyužijí“. Vše řídí odvěký tržní zákon nabídky a poptávky – pokud je nabídka mizerná, budou kupující ochotni nakoupit méně komodity, naopak prodávající se vždy snaží své zboží prodat za nejvyšší možnou cenu. Trh se potom ustálí na cenové hladině akceptovatelné pro obě strany. Tím se v Česku stalo zhruba 500 až 600 Kč měsíčně, za což jsou ovšem operátoři ochotni nabídnout (vedle neomezených hovorů) v průměru pouze 2 až 4 GB dat.

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka českých operátorů ze září 2019. Všimněte si záměrné „díry“ v objemech FUP mezi cca 3-4 GB a 10-12 GB u všech operátorů. Proč ani u jednoho neexistuje FUP 6 nebo 8 GB? Potom není náhoda, že pro většinu zákazníků jsou stropem právě 3 GB.

Pokud by otázka stála způsobem, kolik Češi měsíčně využijí mobilních dat bez ohledu na jejich cenu, dá nám celkem jednoznačnou odpověď nedávný experiment T-Mobilu s akcí „Neomezené datové léto“. V rámci něj měli zákazníci možnost surfovat během dvou prázdninových měsíců bez ohledu na FUP limity.

Když nebudeme počítat různé extrémy a záměrně zvyšované pokusné hodnoty, uživatelský průměr činil zhruba 15 GB na zákazníka a měsíc. Tolik běžnému Čechovi stačí, aby byl spokojen a nemusel se omezovat. Jenže tarif s 12 a více GB dat stojí měsíčně přes 800 Kč a tuto částku už Češi operátorům ochotni platit nejsou.

Diskuze (83) Další článek: Podívejte se na dech beroucí Gameplay Trailer mobilní hry Diablo Immortal

Témata článku: Operátoři, Tarify a mobilní služby, Neomezená data, Mobilní data, Evropská unie, Analýza, Neomezený tarif, FUP, Rewheel, Předražené služby, Data, GB data, Zákazníci, Česká republika, Suma, Horentní suma, Operátor, Tarif, Plát, Čech


Určitě si přečtěte

T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 23

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny