Češi přišli o prvenství v posílání SMS zpráv

Posílání textovek se v ČR stalo fenoménem. Jednu dobu jsme dokonce drželi prvenství v počtu odeslaných SMS zpráv. Jak jsme na tom jako národ nyní? Kolik SMS zpráv lítá vzduchem?
Češi přišli o prvenství v posílání SMS zpráv

V roce 1992 se vzduchem přenesla první textová zpráva. Stalo se tak v Británii a v okamžiku jejího odeslání se začala psát nová kapitola dějin mobilní komunikace. Krátký blok textu nedlouho po svém prvním letu opustil hranice Velké Británie a vydal se na dlouhou pouť napříč celým světem. 

Čeští uživatelé mobilních sítí se s textovkami poprvé setkali (většina z nich pouze teoreticky) v roce 1997. S plynoucími měsíci se povědomí o existenci krátkých textových zpráv rychle rozšiřovalo. SMSka nastoupila cestu za slávou, k vrcholu se přitom blížila mílovými kroky.

Češi odesílali textovek stále víc. Esemeskování se stávalo specifickou formou komunikace. Sdělování informací pomocí několika desítek znaků nabylo v České republice statutu fenoménu, který upoutal pozornost mnoha zahraničních odborných magazínů. Brzy na to usedli Češi na trůn, coby národ s největším počtem odeslaných textovek.

Zatím máme bronz

Na Štědrý den v roce 2001 prolétlo vzduchem neuvěřitelných 30 milionů textových zpráv, což byl asi 30 procentní nárůst oproti předchozímu roku. O rok později, tedy 24. prosince 2002, se 30 milionů textovek zdálo směšným číslem. Češi si mezi sebou vyměnili o 16,6 milionu zpráv více (celkem 46,6 milionu). Jakkoli se ale mohou zdát počty odeslaných textovek závratné, vězte, že Češi pomalu ztrácejí primát nejhorlivějších odesilatelů textovek.

Zatímco před několika lety nám na paty v počtu odeslaných SMSek šlapali pouze Norové, dnes se před nás protlačili společně s Iry. Průměrný Ir dnes odešle 74 zpráv měsíčně, bronzový Čech za ním zaostává o 20 zpráv. Rostoucí obliba textovek v Evropě spočívá v jejich nízké ceně a rozšiřující se nabídce služeb, které jsou postaveny právě na posílání SMS zpráv.

Masivnímu odesílání textových zpráv bránil v zahraničí donedávna fakt, že nebylo možno posílat textové zprávy mezi jednotlivými operátory. Například v Británii byla tato překážka odstraněna až v roce 1999. Uvolněné ruce Britů začaly okamžitě běhat po klávesnici mobilu a odeslaly na svátek zamilovaných 78 milionů zpráv.

Hrajeme a chatujeme

V České republice se počet odeslaných textovek, stejně jako všude na světě, zvyšuje zejména v období Vánoc a Velikonoc. Impulsem pro intenzivnější esemeskování bývá účast českých reprezentantů na mistrovství světa v hokeji či ve fotbale. Nejaktivněji loni odesílali textovky zákazníci T-Mobilu, o něco zpět zůstával Eurotel s Oskarem.

K velké oblibě esemeskování přispívají také nejrůznější soutěže, hry a chaty. Zákazníci Eurotelu například poslali za první dva měsíce letošního roku 750 tisíc SMS zpráv s motivy filmu Pán prstenů. V prvním čtvrtletí tak Eurotel jen na textových zprávách vydělal asi 900 milionů korun, což představuje přes 14 procent příjmů za služby. Průměrný klient Eurotelu pošle za měsíc 49 SMS zpráv, z čehož je šest informačních a tři pro stažení vyzváněcí melodie.

Je otázkou, nakolik ovlivní budoucnost textové zprávy nastupující MMS. Poslat obrázek či animaci je přece daleko lákavější a také zábavnější než několik řádků prostého textu. Výrobci mobilních telefonů by za úspěch MMS zpráv dali ruku do ohně. Finská Nokia je například přesvědčena, že MMS v budoucnu SMS totálně převálcuje. Někteří lidé naopak tvrdí, že přechod ze SMS zprávy na multimediální MMS pro ně až tak zajímavý není.

Diskuse: kolik SMS zpráv odešlete měsíčně ze svého mobilu vy? Jak se mění počet odeslaných SMS zpráv v závislosti na ročním období, svátcích, významných událostech? Oblíbí si podle vás Češi multimediální zprávy MMS stejně jako SMSky?

Diskuze (36) Další článek: Na ostří nože: iPAQ 1915 vs. Axim X5 (srovnání)

Témata článku: SMS, Ostatní, Posila, Český reprezentant, Nová kapitola, Posílání, Nejrůznější soutěž, Rostoucí obliba, PrvenstvíRychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída