Češi vymysleli aplikaci, která pozná, jestli jste se nakazili koronavirem. Stačí telefon s Bluetooth

Čeští ajťáci na internetu vytvořili iniciativu Covid2019cz, kde dobrovolníci z řad IT pomáhají bojovat proti koronaviru. Jedním z projektů je řešení, jak pomocí mobilních telefonů anonymně trasovat nákazu mezi lidmi. Stačí telefon se zapnutým Bluetooth. Členové iniciativy již na aplikaci spolupracují s epidemiology a Ministerstvem zdravotnictví (MZČR).

Aplikace skrze Bluetooth sleduje ostatní zařízení v okolí, ukládá si dobu, po kterou byla v dosahu a intenzitu signálu. Tak je možné zjistit, na jakou dobu a vzdálenost přišel nakažený s ostatními do styku. Tato data budou do značné míry korelovat s šířením nákazy.

Výhodou je, že aplikace vyžaduje naprosto minimální účast uživatele. Po  nainstalování by uživatele pouze vyzvala k odeslání SMS zprávy pro MZČR obsahující Bluetooth ID zařízení a telefonní číslo majitele. Tím pro zdravého člověka interakce s aplikací končí. Sběr dat z Bluetooth už probíhá automaticky na pozadí, a hlavně offline. V případě, že se u člověka nákaza koronavirem projeví, může data z aplikace předat epidemiologům, kteří  je spárují s vytvořenou databází Bluetooth ID a SMS čísel a můžou potencionální nakažené informovat a včas vyzvat k preventivní prohlídce.

Aplikace je momentálně ve fázi vývoje a vznikají první prototypy pro Android, tak iOS. Vývojáři rovněž hledají další cesty, jak by šlo nákazu skrze telefon trasovat. Mezi nápady bylo také použití ultrazvuku, kde se vývojáři inspirovali funkčním řešením z Jižní Koreje. Ve chvíli, kdy bude aplikace finálně k dispozici, přidáme odkaz do článku.

Diskuze (17) Další článek: RECENZE: Samsung Galaxy S20 Ultra – Hledí na mobily shůry a 100× do dálky

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Smartphony, iOS, Koronavirus, SMS, Software pro mobily, Bezpečnost, Bluetooth, Zdraví, Nákaza, Jižní Korea, Data, Aplikace, Internet, MZČR, Bluetooth ID, Bluetoot, TelefonNové záběry ze Strážců Galaxie přibližují průzkum světů a akční souboje
Michal Maliarov
Marvel's Guardians of the GalaxyVideo
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejlepší aplikace pro tento týden: Atlas mraků, skener dokumentů a úžasná místa Česka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Atlas mraků, skener dokumentů a úžasná místa Česka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikaceMobilní aplikace
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost
Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný model ** Levný smartphone umí víc než tlačítkový mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Martin Miksa
LowendNižší třídaNákup a ceny