Češi vymysleli aplikaci, která pozná, jestli jste se nakazili koronavirem. Stačí telefon s Bluetooth

Čeští ajťáci na internetu vytvořili iniciativu Covid2019cz, kde dobrovolníci z řad IT pomáhají bojovat proti koronaviru. Jedním z projektů je řešení, jak pomocí mobilních telefonů anonymně trasovat nákazu mezi lidmi. Stačí telefon se zapnutým Bluetooth. Členové iniciativy již na aplikaci spolupracují s epidemiology a Ministerstvem zdravotnictví (MZČR).

Aplikace skrze Bluetooth sleduje ostatní zařízení v okolí, ukládá si dobu, po kterou byla v dosahu a intenzitu signálu. Tak je možné zjistit, na jakou dobu a vzdálenost přišel nakažený s ostatními do styku. Tato data budou do značné míry korelovat s šířením nákazy.

Výhodou je, že aplikace vyžaduje naprosto minimální účast uživatele. Po  nainstalování by uživatele pouze vyzvala k odeslání SMS zprávy pro MZČR obsahující Bluetooth ID zařízení a telefonní číslo majitele. Tím pro zdravého člověka interakce s aplikací končí. Sběr dat z Bluetooth už probíhá automaticky na pozadí, a hlavně offline. V případě, že se u člověka nákaza koronavirem projeví, může data z aplikace předat epidemiologům, kteří  je spárují s vytvořenou databází Bluetooth ID a SMS čísel a můžou potencionální nakažené informovat a včas vyzvat k preventivní prohlídce.

Aplikace je momentálně ve fázi vývoje a vznikají první prototypy pro Android, tak iOS. Vývojáři rovněž hledají další cesty, jak by šlo nákazu skrze telefon trasovat. Mezi nápady bylo také použití ultrazvuku, kde se vývojáři inspirovali funkčním řešením z Jižní Koreje. Ve chvíli, kdy bude aplikace finálně k dispozici, přidáme odkaz do článku.

Diskuze (17) Další článek: RECENZE: Samsung Galaxy S20 Ultra – Hledí na mobily shůry a 100× do dálky

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Aplikace, Smartphony, Koronavirus, iOS, SMS, Zdraví, Bluetooth, Software pro mobily, Bezpečnost, Telefon, Jižní Korea, Bluetooth ID, Data, Bluetoot, Internet, MZČR, Nákaza


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

RECENZE: Redmi Note 10 – dobrá partie, jen nesmíte chtít telefonem taky platit

** Hezký displej, stereo redoruktory a odolnost IP53 ** Dobrá výdrž a rychlé dobíjení i spolehlivost čtečky otisků ** Vadou na kráse (a zejména funkčnosti) je chybějící NFC

Jakub Vrbacký | 32

Jakub Vrbacký
Nižší třídaRecenze
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile