Češi zabodovali. V první kancelářské budově na světě nahradili přístupové karty za iPhone a Apple Watch

  • V Chicagu je první kancelářská budova, kde si odemknete iPhonem
  • Zajímavostí je, že technologii zde implementovali češi
  • Firma Sharry místním uživatelům kromě klíče v telefonu přidá i prémiové funkce

Nebývá tak časté, aby česká firma byla spojena s nějakým světovým prvenstvím. Pražská firma Sharry, která působí globálně a nabízí softwarovou platformu pro chytré budovy, si ale jedno takové prvenství připsala. V Chicagu v budově 167 Green Street jako v první kancelářské budově na světě pomohla kompletně nahradit přístupové karty za digitální řešení od Applu.

Klepněte pro větší obrázek
Budova 167 Green Street v Chicagu je první kancelářskou budovou na světě plně podporující Apple Wallet k odemykání dveří. Technologii zde nasazovala česká firma Sharry ve spolupráci se společností HID Global.

To vychází z loňské novinky, kdy uživatelé mohou přístupové karty ke dveřím od domu, kanceláře či klíčky od auta nahrát do Apple Wallet. Uživatelé tak mohou svůj iPhone nebo hodinky Apple Watch pomocí NFC používat k jejich odemčení. Zmíněná budova v Chicagu se tak díky čechům stala první kancelářskou budovou, která je s Apple Wallet plně kompatibilní.


Nejoblíbenější smartphony

Xiaomi Redmi Note 12S 8GB/256GB Xiaomi Redmi Note 12S 8GB/256GB
nabízí 84 obchodů za ceny od 4 819 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 128GB Apple iPhone 14 128GB
nabízí 96 obchodů za ceny od 18 200 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 14 Pro 128GB Apple iPhone 14 Pro 128GB
nabízí 76 obchodů za ceny od 24 462 Kč
Porovnat ceny
Apple iPhone 13 128GB Apple iPhone 13 128GB
nabízí 95 obchodů za ceny od 17 139 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené smartphony


Budova má 17 podlaží a sdílí v ní kanceláře hned několik firem. Všichni ale mohou nově pomocí iPhonu a Apple Watch odemykat dveře ke kterým mají přístup nebo procházet turnikety. Zařízení jim také odemkne dveře do společných prostor včetně posilovny či penthousu na střeše. Aplikace od Sharry pak uživatelům kromě virtuálního klíče ke vstupům přidává i některé další prémiové služby jako je hlášení závad v budově, rezervace parkování a další možnosti.

Dveře odemkne i vybitý iPhone

Sharry se implementací přístupových karet pro chytrou elektroniku zabývá už delší dobu, ale právě až propojení s technologií v Apple Wallet může ještě více pomoci širšímu komerčnímu nasazení. Na nasazení v Chicagu zde češi spolupracovali ještě s firmou HID Global. Výhodou použitého řešení je jednak vysoké zabezpečení od Applu, ale také ochrana, která u iPhonů i Apple Watch vždy pro tyto potřeby nechává patřičnou energetickou rezervu pro NFC, takže s nimi odemknete dveře i pět hodin poté, co jsou vybité. 

Pokud se technologie osvědčí je vcelku očekávatelné, že budovy, které kompletně přejdou z tradičního řešení na to moderní, kompatibilní s technologií od Applu, ale třeba i od Googlu bude přibývat. Ostatně v domech už díky chytrým zámkům funguje vcelku spolehlivě. Než se ale osvědčí i v korporátní sféře, ale bude zřejmě ještě chvíli trvat.

Do Apple Wallet lze v USA nahrát i doklady:

Diskuze (40) Další článek: Na světě je první fotka pořízená 200Mpx foťákem. Na nějaký fotozázrak to ale zatím nevypadá

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Apple, iPhone, Apple Watch, Technologie, NFC, Bezpečnost, USA, Zabezpečení, Chytrá domácnost, Chytrá města, Karta, Chicago, Apple Wallet, Budova, Apple iPhone na Heureka.cz