Česká spořitelna chce zvýšit bezpečnost plateb na internetu. Jednorázovou virtuální kartu si vytvoříte v mobilu

Česká spořitelna (ČS) uvádí novou jednorázovou virtuální platební kartu, kterou si zákazníci mohou na dvě kliknutí vytvořit v internetovém bankovnictví George na mobilu nebo v počítači. S kartou lze provést jednorázovou platbu na internetu, po jejím provedení (nebo po 60minutové nečinnosti) karta zaniká.

Klepněte pro větší obrázek
Jednorázovou virtuální kartu si vygenerujete přímo v mobilním bankovnictví George

Banka v jednorázových platebních virtuálních kartách vidí hned dvě výhody. Jednak eliminuje riziko zneužití – člověk si kartu „vytvoří“ pouze v okamžiku, kdy potřebuje platit. Karta po provedení platby okamžitě přestává existovat, takže případným útočníkům, kteří by její identifikační údaje odcizili např. prostřednictvím nezabezpečeného e-shopu, nedává prostor k jejímu zneužití. Druhý aspekt je ekologický: virtuální karta nespotřebovává žádný plastový materiál.

Neomezený počet použití

Počet použití jednorázové karty není nijak omezen, uživatel si ji může vygenerovat pokaždé, když potřebuje zaplatit na internetu. ČS očekává, že do pěti let budou virtuální karty dominovat nad těmi tradičními plastovými. V portfoliu banky jde už o druhý typ virtuální karty – první typ George není jednorázový, má platnost 3 roky a banka jej představila loni.

„Jednorázová virtuální karta slouží primárně k jedinému účelu, a to k bezpečnému nákupu na e-shopu kdekoliv na světě. Hodí se například v situacích, kdy klienti u sebe nemají svoji plastovou platební kartu a potřebují nakoupit na internetu. Nebo nechtějí sdělovat údaje ze své fyzické platební karty na e-shopu, kterému nedůvěřují. Typickým příkladem může být nákup na neprověřeném internetovém obchodu, například mimo EU, který nepoužívá 3D Secure apod.,” říká Juraj Pilka z ČS.

Banka poprvé otestovala virtuální jednorázovou kartu před dvěma lety v rámci aplikace Poketka (známá také pod starším názvem Saifu), která zároveň umožňovala i bezkontaktní platby na fyzických terminálech v obchodech telefony s OS Android. Po přesunu plateb do Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay došlo také ke konsolidaci aplikací České spořitelny a primární aplikací mobilního bankovnictví se stal George.

Jak fungují virtuální karty České spořitelny:

Virtuální George karta pro pravidelné platby

 • Má stejně jako debetní plastová karta 3letou platnost a poté se automaticky obnovuje, lze ji snadno přidat do mobilní peněženky, platit s ní v kamenném obchodě či vybírat z ATM
 • Klient si může vybrat ze 4 designů karty, limity na kartě jsou stejné jako u plastové karty
 • K účtu Standard lze mít jen jednu platnou, k účtu Plus až 10 virtuálních karet 
 • Hodí se i v situaci, kdy klient potřebuje přístup k penězům ihned a nechce/nemůže čekat, až přijde plastová karta 
 • Její vytvoření je zdarma v bankovnictví George

Jednorázová virtuální karta (novinka z ledna 2022)

 • Debetní karta slouží pro jednorázovou platbu kartou na internetu, poté automaticky zanikne.
 • Při vytvoření je aktivní 60 minut, pokud do této doby nedojde k jejímu použití, automaticky zanikne.
 • Nelze ji přidat do mobilní peněženky, slouží výhradně jen pro nákupy na internetu, limit karty je maximálně 50 000 Kč
 • Počet karet, které si můžu vytvořit jen neomezený, ale platná může být v jeden okamžik vždy jen jedna 
 • Ideální pro nákup na neprověřených e-shopech, které nevyžadují dvoufaktorové potvrzení platby (nevyužívají 3D Secure)
 • Její vytvoření je zdarma v bankovnictví George
Diskuze (44) Další článek: Jako švýcarské hodinky. Podívejte se na iPhony stylizované do podoby luxusního módního doplňku

Témata článku: , , , , , , , , , Saifu, Google Pay / Apple Pay, Virtuální karta, OS Android, Plus, Bankovnictví, George, Platba, Standard, Garmina Pay, Mobil, Platební karta