České telekomunikace dostaly ránu. Odrazí ji PPF?

Zájem o aukci zklamal. Je našlápnuto k fiasku a na vině je pasivní linie vláda – MPO – ČTÚ. Všechny naděje teď visí na krku firmy PPF Mobile.
České telekomunikace dostaly ránu. Odrazí ji PPF?

Naděje na zlepšení poměrů v českých telekomunikacích žije, ale její život visí na vlásku. Dnes už totiž víme, že se do aukce přihlásil pouze jediný nový zájemce – skupina PPF. To je velké zklamání (čímž nechci nijak komentovat kvality PPF, pouze a jen počet zájemců). Stávající operátoři si mohou mnout ruce, protože krom sebe navzájem budou mít v souboji o veledůležité frekvenční pásmo jen jednoho soupeře. Je pravda, že i jeden zájemce může pořádně zamíchat kartami, ale ani samotná PPF nic neslibuje a připouští, že se z ní 4. mobilní operátor stát nemusí. Záležet bude na vývoji a podmínkách. Nám tedy nezbývá než doufat, ti pobožní z nás se mohou pomodlit.

Lobby stávajících operátorů si může gratulovat, zato stát (Ministerstvo průmyslu a obchodu) spokojený být nemůže. Ministr Kuba opakovaně deklaroval, že si přeje vstup 4. operátora na tuzemský trh, vyšší konkurenci a tím i pokles cen. Šance na splnění jeho přání s dnešním dnem oslabily.

Klepněte pro větší obrázek
Bez jasného politického zadání se v minulých letech na ČTÚ nic moc nedělo.
Kdo nic nedělá, nic nezkazí...

Ministerstvo průmyslu a obchodu začalo na ČTÚ tlačit příliš pozdě a prohlášení premiérem Nečasem dne 4. července 2012 už nebylo ničím jiným, než populistickým zvoláním. Karty už tehdy byly rozdané. Na nalákání případného zájemce bylo pozdě, příprava takového projektu vyžaduje sofistikovaný obchodní plán a měsíce příprav.

Jeden nový zájemce = velké zklamání

Ostatně důvodů, proč obloukem obejít zatuchlý český trh, kde vládne učebnicový operátorský oligopol, by se našlo mnoho. Koneckonců i nestabilní podnikatelské prostředí, které soustavně vytváří právě Nečasova vláda, je jedním z argumentů potenciálního investora, proč ČR z hledáčku příležitostí raději vynechat.

 
Vládá si nechala ujet vlak, premiér Nečas měl o boji s oligopolem operátorů mluvit před rokem, ne letos v červenci po rozjezdu aukce
 

Nechci malovat čerta na zeď, ale celá aukce má nakročeno k fiasku a k realizaci obávaného scénáře „malá domů“. Jinak řečeno - stávající operátoři si rozdělí atraktivní pásmo 800 MHz a dříve či později i 1 800MHz spektrum, část pásma 2 600 MHz se třeba ani neprodá. S výstavbou LTE (4G) spěchat nebudou, jelikož podmínky jsou v tomto ohledu benevolentní a pokrok se znovu na léta zastaví, tak jako tomu bylo v případě sítí 3G. Tím dojde k zakonzervování současné mizérie a cen.

Své rozčarování s tímto nepříznivým vývojem dává najevo i kritik ČTÚ, poslanec a předseda vládního Podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl Jan Husák. Jeho připomínky k aukci, stejně jako mnohých jiných, tuzemský regulátor nevyslyšel. „ČTÚ mým námitkám nevyhověl. Naopak schválil, že si stávající operátoři mohou 5 let benevolentně započítávat dosavadní služby 3G jako vysokorychlostní. To jim umožňuje nespěchat s investicemi do služeb 4G. Pro nové hráče byl tento krok evidentně demotivující.

Zároveň dodává, že jarní deklarace předsedy Rady Pavla Dvořáka, že ČTÚ hledá nové operátory a stojí o ně, se minuly účinkem. „Řediteli Dvořákovi jsem řekl, že „ukecávání“ firem k ničemu nepovede. Musí být přece vytvořeny takové atraktivní podmínky, aby noví operátoři přišli sami. A kvůli férovým a výhodným podmínkám. ČTÚ však námitky neakceptoval, a proto se nyní přihlásil pouze jediný nový zájemce,“ dodal Husák.

Stahují se mraky, bude z PPF nový Oskar?

Nízký zájem o aukci klíčového balíku frekvencí, které určí směřování odvětví na dalších 15 let, padá na bedra linie vláda – Ministerstvo průmyslu a obchodu – ČTÚ. Podmínky prostě nebyly nastaveny dobře ve smyslu pozitivní diskriminace nových subjektů a cen kmitočtů. I když s tímto tvrzením jistě předseda Rady ČTÚ Dvořák souhlasit nebude, právě jeho přičiněním se tuzemský regulátor v roce 2006 vzdal možnosti ukládání nápravných opatření a právě kvůli tomu v tuto chvíli stále nelze Telefónicu, T-Mobile ani Vodafone považovat za podniky s významnou tržní silou. I když o tom snad nepochybuje už vůbec nikdo.

To je ten důvod, proč byly podmínky, ač na první pohled rovné, nastaveny právě ve prospěch stávajících operátorů. Proč? Protože ze svých pozic hravě všem možným konkurentům ukazují, kdo je na trhu pánem. Důkazem budiž četné snahy virtuálních operátorů vzkřísit projekt MVNO k životu na jedné straně a aktivitu operátorů směřující k zablokování vzniku MVNO a likvidaci i tzv. šedých virtuálů ať to stojí co to stojí. Začínám být velmi skeptický k jakékoliv změně k lepšímu.

Klepněte pro větší obrázek
Je na čase začít se bát, že stávající operátoři nakoupí spektrum do zásoby a zbrzdí výstavbu LTE (4G)?

Nepochybuji o tom, že tuzemský trh by řekněme Air Mobile (po vzoru Air Bank) nakopl, ale myslím, že můžeme mít oprávněné obavy z budoucího vývoje, který se odehrál, když na trh přišel Oskar. Jinak řečeno, dokud bude případný 4. operátor v pozici mrštné štiky, bude oněm vykrmeným kaprům zatápět, jak ale ztloustne a trh bude rozdělen mezi čtyři operátory namísto tří, začnou se utahovat šrouby tak, jak to po svém příchodu předvedl Vodafone.

Zkrátka a dobře, budoucnost českých telekomunikací dnes dostala další ránu. Přejme si, aby ji zažehnalo jediné želízko v ohli – společnost PPF Mobile.

Diskuze (60) Další článek: Amazon vyhlásil válku Applu [komentář]

Témata článku: Technologie, Kauzy, ČTÚ, LTE, Operátoři, Telekomunikace, Budoucí vývoj, Telekom, PPF, Nový subjekt, Frekvenční pásmo, Jediné želízko, Námitka, Velké zklamání, Nízký zájem, Nový zájemce


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21