Česko má aplikaci, která umí přečíst QR kód z očkovacího certifikátu. Už je dostupná i pro Android

V Česku začala  fungovat mobilní aplikace čTečka, první polovina tzv. Covid Pasu, který bude brzy fungovat v celé Evropské unii. Zatímco prezentační aplikace s vašim QR kódem Tečka bude ke stažení až koncem června, skenovací aplikaci čTečka si můžete stáhnout již nyní.

Zatím pouze v Apple App Storu. A dost špatně se tam hledá (protože čteček tam jsou stovky). Hledejte tedy výrazy čtečka ministerstvo nebo čtečka očkování. Nebo prostě klikněte na tento odkaz

Oživeno 18. června: Aplikace je dostupná už i v Google Play, můžete si ji nainstalovat do telefonů s Androidem.

Aplikace je otestovaná na kompatibilitu s aplikacemi jiných zemí a vývojáři ji průběžně ladí tak, aby uměla číst certifikáty z celé EU. Aplikace naskenované údaje nikam neukládá ani neposílá, takže pro vlastní ověřování není třeba, aby byl telefon připojen k internetu. čTečka však čas od času potřebuje aktualizovat seznamy podpisových klíčů členských států a aktuální validační pravidla ze serveru ÚZIS. Čas posledního updatu vidíte hned na úvodní obrazovce.

Oprávnění pro skenování (včetně možného ověření totožnosti) budou mít jen ty subjekty, kterým toto právo udělí platná legislativa ČR nebo mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. Aplikaci si tak může stáhnout kdokoliv, ovšem ověřovat si na jejím základě vaše dokončené očkování, negativní test či interval po prodělání nemoci a podnikat z toho vyvozené kroky, budou moci jen oficiálně vybrané subjekty. 

Jak si stáhnout očkovací certifikát z webu:

Použití aplikace je jednoduché. Na uvítací obrazovce (máte-li telefon v angličtině, je popis také v angličtině) je tlačítko, kterým spustíte skenování QR kódu. Zelená barva značí úspěšnou kontrolu, červená kontrolu neúspěšnou. V podrobnostech se dozvíte případný typ očkování a datum vakcinace, nechybí unikátní ID certifikátu, rodné číslo chybí (na rozdíl od očkovacího certifikátu v PDF).

Diskuze (80) Další článek: Seznam si vyšlápl na Google. Požaduje po něm kompenzaci přes 10 miliard korun

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, iOS, Google Play, Internet, EU, Čtečka elektronických knih, QR kód, Evropská unie, Certifikát, Covid pas, covid-19, QR, Tečka, Česká republika, Apple APP store, PDF, Vakcinace, Kód, Pro +, Čtečka, Telefon, Aplikace, Očkování, DOS, Telefony s Androidem na Heureka.cz