Česku hrozí, že bude mít pomalé 5G sítě. Stávající operátoři mají přísné omezení od ČTÚ

Česku hrozí, že bude mít pomalé 5G sítě. Stávající operátoři mají přísné omezení od ČTÚ

Tento článek vyšel s původním titulkem:

Operátoři hrozí, že ČR bude mít nejhorší 5G v Evropě. Některé kmitočty přitom nevyužívají

Jeho text byl postaven na chybné interpretaci podmínek aukce v části spektrálních limitů 3,4 až 3,8 GHz pro stávající operátory. Do limitu 60 MHz se pro stávající hráče započítávají i příděly získané v dřívější aukci 3,7 GHz, konané v roce 2017. Za mylnou interpretaci se omlouváme.


Tiskové vyjádření Asociace provozovatelů mobilních sítí:

Množství frekvencí, které mohou v aukci získat čeští operátoři, nedává možnost postavit v ČR gigabitové sítě. Lidé a průmyslové podniky tak budou mít pomalejší 5G připojení než v okolních zemích. Česká republika začne technologicky zaostávat.

Jestliže v kvalitě mobilních sítí 4. generace (4G/LTE) patří Česká republika mezi TOP 5 v Evropě, v kvalitě sítí nadcházející páté generace (5G) může Česko patřit mezi nejhorší. Vyplývá to z návrhu podmínek aukce, který zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Čeští operátoři v porovnání s okolními zeměmi EU mohou získat ve vyhlášené aukci kmitočtů jednoznačně nejmenší frekvenční bloky pro provozování vysokokapacitních 5G sítí (pouze 60 MHz). Absence dostatečně širokých pásem povede k tomu, že kvalita a kapacita 5G sítí v evropsky harmonizovaném pásmu bude v Česku nejnižší v rámci celé Evropy.

V prováděcím rozhodnutí Evropské komise (č. 2019/235) je jasně uvedeno, že šíře bloku 80-100 MHz je pro efektivní zavádění 5G služeb zvláště významná. Z podmínek české aukce však vyplývá, že čeští operátoři nemohou získat více než 60 MHz. Z Česka se tímto rozhodnutím regulátora stane země, která nebude moci konkurovat Evropě,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS, a dodává: „Je skoro jisté, že řešení, která vyžadují velmi vysokou kapacitu 5G služeb, při příjezdu do Česka přestanou fungovat. Mizerná digitální infrastruktura bude současně odrazovat investory od investic v ČR.“

Klepněte pro větší obrázek

Česká republika přitom proti tomuto rozhodnutí Evropské komise (EK), když bylo v Bruselu v roce 2019 přijímáno, žádným způsobem neprotestovala. Naopak s ním v rámci Výboru pro radiové spektrum souhlasila společně s dalšími členskými státy.

V aktuálně vyhlášené 5G aukci se budou dražit frekvenční příděly ve dvou pásmech: 700 MHz (bývalé TV vysílání) a 3,4-3,6 GHz. Jestliže pásmo 700 MHz je určené zejména pro pokrytí velkého území, pásmo 3,4-3,6 GHz je určené pro zajištění vysoké kapacity datových přenosů v hustě osídlených oblastech, podél dopravních koridorů a pro potřeby Průmyslu 4.0. Aby mohla být zajištěna dostatečná kapacita přenosu dat, je třeba, aby operátoři v každé zemi využívali pro vysílání blok o minimální šířce alespoň 80 až 100 MHz.

Evropská Komise předpokládá, že pásmo 3,4-3,8 GHz je harmonizované v rámci celé EU pro budoucí využití vysokokapacitními 5G sítěmi. Jedná se o pásmo s jedinečnými fyzikálními vlastnostmi, které nabízí ve srovnání s jinými pásmy nejlepší efektivitu pokrývání území při současném zajištění požadované kapacity a vysoké rychlosti. Navíc lze anténní systémy pro toto pásmo nasazovat na již existující vysílače mobilních sítí, což napomáhá opravdu rychlému rozvoji 5G sítí. V neposlední řadě se na toto pásmo budou, minimálně v počátečním období, zaměřovat také výrobci zařízení. Současně bude klíčové pro kritické aplikace, jako jsou např. samořiditelné vozy či robotizace výroby v rámci Průmyslu 4.0.

EK ve svém prováděcím rozhodnutí požaduje minimální šíři pásma 80-100 MHz jednoduše proto, aby byla zaručena srovnatelná kvalita služby 5G sítí a kapacita datových přenosů v rámci celé EU bez ohledu na zemi, kde se dané zařízení nachází.

Rozhodnutí EK je závazné pro všechny členské státy, a tedy i pro jejich regulační úřady. Je paradoxní že český regulační úřad (ČTÚ) se na přípravě evropského rozhodnutí aktivně podílel a nyní jeho obsah nerespektuje.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (7) Další článek: Batman ovládl navigaci Waze. Natočili jsme ho v akci a je to docela legrace, podívejte se

Témata článku: Operátoři, Sítě 5G, Nordic Telecom, Aukce, ČTÚ, Evropská komise, APMS, Operátor, Kmitočet, Vodafone, Evropa, MHz, Pásmo, Šířka, Česká republika, GHz


Určitě si přečtěte

Air Bank vylepšuje aplikaci. Přidává některé funkce z internetového bankovnictví
Jan Láska
Air BankMobilní bankovnictvíMobilní aplikace
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 23

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
T-Mobile rozdává data. Zdarma, pro všechny, bez omezení objemem či rychlostí
Filip Kůžel
Neomezená dataZdarmaT-Mobile
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Garmin překvapil levným sporttesterem a LTE hodinkami pro náročné
Martin Chroust
HodinkyGarmin