Český Telecom ztratil čtvrt milionu zákazníků

Za poslední dva roky ztratil Český Telecom téměř čtvrt milionu zákazníků. Tento trend nezvrátila ani řada akčních nabídek a dokonce ani to, že díky alternativním operátorům mohou jeho zákazníci volat výrazně levněji.
Český Telecom ztratil čtvrt milionu zákazníků

Telecom se ztrácí před očima

Zatímco rok 2000 byl ještě pro Český Telecom ve znamení nově příchozích zákazníků, v roce následujícím započal mírný sestupný trend, který o rok později – tedy mezi lety 2001 a 2002 – vyústil v odchod 153 000 zákazníků. Ani loňský rok nebyl pro Český Telecom příznivý, odešlo mu dalších 92 000 uživatelů.

 Klepněte pro větší obrázek
Graf vývoje zákazníků Českého Telecomu

Český Telecom se zatím situací příliš neznepokojoval, neboť neustálé zvyšování koncových cen mu na celkových výnosech dokázalo vyrovnat ztráty způsobené odchodem povětšinou málo volajících zákazníků. V příštím roce ale dostane ránu pod pás v podobě zvýšení DPH z 5 na 22 %. Ne, že by ke stejnému kroku nedošlo i u mobilních operátorů, ale ti budou stále nabízet pro méně volající levnější alternativu v podobě předplacených karet. Nehledě na to, že mobilní operátoři čím dál častěji přicházejí s nabídkami, které jsou levnější i pro ty, kdo chtějí volat více, o „paušálním“ přístupu k internetu nemluvě. Navíc pevná linka není schopna nabídnout ani zlomek služeb, které nabízí mobilní telefon.

Český Telecom ve stínu mobilních operátorů

Je tomu již více než rok, co předběhla Český Telecom v počtu zákazníků jeho vlastní dceřiná společnost Eurotel Praha. Téměř na den přesně, ale o rok později, se to povedlo i T-Mobilu, který se dokonce svým Tarifem 20+20 a doprovodnou reklamní kampaní přímo zaměřil na konkurenční boj s Českým Telecomem. Český Telecom tak zůstává třetí v řadě, otázka je ale, na jak dlouho. Při současném trendu bychom se totiž mohli stát velmi brzy svědky toho, že v počtu zákazníků předběhne Český Telecom také třetí mobilní operátor – Oskar.

Operátor Počet zákazníků (v tis.)*
Eurotel 4 019
T-Mobile 3 691
Český Telecom 3 600
Oskar 1 438
*údaje k 30. 9. 2003

Telecom odchází, mobilní operátoři přicházejí

Situace Českého Telecomu a operátorů fixních telekomunikačních sítí není obecně příliš růžová. Penetrace mobilních telefonů v České republice pravděpodobně v příštím roce dosáhne 100 % a není důvod, proč by oněch 100 % neměla překročit (tedy v poměru počet aktivních SIM karet na počet obyvatel). Pokud Český Telecom nezačne zlevňovat na úroveň mobilních operátorů a urychleně nenabídne internet za paušál či levné a rychlé ADSL, počet pevných linek se v roce 2004 patrně razantně sníží. To by ale mělo nepříjemný dopad nejen na Český Telecom, ale také na alternativní operátory, kteří si pracně snaží najít na trhu své místo.

Diskuze (83) Další článek: Počet uživatelů t-zones dosáhl celosvětově téměř 5 miliónů měsíčně

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Mil, Český, Zak, Málo volající, Zákaz, Telecom, Český Telecom, Čtvrt, Čtvrt milionu


Určitě si přečtěte