Český Vodafone spouští 5G síť v metru. Je první v Evropě*

Už pár týdnů víme, že Vodafone 1. října spouští 5G síť. Překvapením je, že pražská 5G síť sahá i pod povrch do stanic a tunelů metra. Aktuálně je pokryto 15 stanic, do února 2021 jich bude 36. Jak je to s tarify a podporovanými telefony, se dozvíte v článku ze začátku září:

V tuto chvíli má 5G pokrytí celý úsek Dejvická až Muzeum na trase linky A, dále jde o stanice na trase metra B v úseku Smíchovské nádraží až Českomoravská – kromě stanic Národní třída a Náměstí Republiky. V následujících dnech začnou přibývat první stanice linky C, ještě v říjnu to budou zastávky Chodov a Háje.

Vodafone použil frekvenci 1 800 MHz, na které současně běží 4G síť. Umožňuje to technologie Dynamic Spectrum Sharing (DSS), tedy dynamické sdílení frekvencí mezi 4G a 5G sítí podle aktuálních potřeb uživatelů.

Operátoři pokrývali metro společně, takže jak je možné, že 5G má pouze Vodafone? Operátorské konsorcium vybudovalo pasivní část sítě, tedy kabeláž, antény a vyzařovací kabel v tunelech. Aktivní část sítě už si řeší každý operátor individuálně a Vodafone jako první namontoval 5G…

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (39) Další článek: Bleskový výprodej: Realme 6i se 48Mpx foťákem, velkou baterií a NFC za 4 tisíce. Pouze dnes

Témata článku: Operátoři, Sítě 5G, Vodafone, Mobilní sítě, Metro, Náměstí Republiky, DSS, Náměstí, Stanice, Chodov, Tunel, Část sítě, Smíchovské nádraží, Národní třída, Síť, Dynamic Spectrum Sharing, Evropa