K létu jednoznačně patří také cestování. Technologie jsou při něm dnes ale neodmyslitelným pomocníkem, které vám mohou ušetřit mnoho času i starostí. Ukáže si v tomto článků několik tipů, které se vám budou hodit.
Mějte digitální kopii dokladů
Při cestování ať už do zahraničí tak po České republice určitě nezapomeňte na nutné doklady, ať už půjde o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, pokud budete řídit. Je dobré ale být připravený i na situace, kdy můžete některý z dokladů ztratit, nebo vám bude odcizen. Bohužel stále nepatříme k prvním moderním zemím, které se rozhodly doklady digitalizovat a plnohodnotně nahrát do chytrého telefonu.
Na cestách se určitě bude hodit digitální kopie důležitých dokladů jako záloha pro případ ztráty. To se dá snadno udělat chytrým telefonem.
V nouzovém případě, kdy skončíte daleko od domova bez všech dokladů, věřte, že bude rádi za jakoukoliv náhradu. Doporučujeme tedy si důležité doklady, potvrzení ubytování a dalších služeb, které řešíte mimo nějakou konkrétní aplikaci, alespoň naskenovat do telefonu jako zálohu. Pro sken lze na iPhonu použít aplikaci Poznámky, na Androidu lze využít z celou řadu aplikací jako je Adobe Scan nebo Microsoft Lens a další. V nouzi ale může postačit i fotka.
Rezervujte přímo na mobilu
Ať už jde o nákup letenek, jízdenek, rezervaci ubytování nebo jen přepravu taxíkem, zde všude mohou smartphony skvěle pomoci. Stačí jen najít tu správnou aplikaci. Naštěstí dnes každá přepravní společnost má nějakou aplikaci, a dokonce častokrát myslí i na systémové řešení.
Přes telefon lze dneska během chvíle snadno objednat ubytování.
Mnoho přepravců dnes naštěstí podporuje i Google Wallet nebo Apple Wallet, takže lze jízdenku nebo letenku uložit přímo do telefonu, kde jí máte přímo v systému snadno dostupnou. Doporučujeme také přes mobil řešit přímo i ubytování. Populárních služeb je spousta, od těch největších jako je Booking.com a Airbnb, až po lokální aplikace či weby jednotlivých hotelů a penzionů.
Pohlídejte si zavazadla
Pokud nějak cestujete letadlem nebo autobusem, pravděpodobně s sebou budete mít i nějaká zavazadla. Nikdy ale nevíte, jaké nástrahy na vás mohou čekat. Stále nejsou výjimky krádeže zavazadel ani to, že se zavazadlo na letišti někam zatoulá. Londýnské Heathrow by o tom mohlo vyprávět. Dnes už naštěstí máme schopné nástroje, jak ztracený kufr najít.
Pomocí chytrých lokátorů je dneska možné snadno dohledat případná ztracená zavazadla.
Hodí se k tomu různé GPS/Bluetooth trackery, které jednoduše vložíte dovnitř zavazadla a v případě ztráty jste schopni jejich polohu dohledat na mapě. Celou kategorii trackerů zpopularizoval hlavně Apple AirTag, který je jednoduchý díky jeho integraci přímo do systému iOS. Uživatelé Androidu mají ale také široké možnosti výběru produktů od mnoha výrobců, ať už jde o produkty Tile, Chipolo či Samsung Galaxy SmartTag.
Najděte správný tip na výlet
Pokud plánujete výlet, chytrý telefon vám také jistě přijde vhod. Existuje spousta aplikací pro doporučení zajímavých míst k navštívení. Ty se hodí i tehdy, pokud jste už na cestách a potřebujete rychle najít zajímavá místa v okolí. Bude to znít možná až příliš jednoduše, ale začít můžete už v přímo v mapách, a to jak v těch od Googlu, tak od Seznamu. V druhém zmíněném případě najdete přímo v aplikaci i záložku Výlet po okolí, kde najdete zajímavé tipy na místa, kam vás Mapy.cz přímo i odnavigují.
Existuje spousta aplikací, kde najdete zajímavé tipy na výlet, a to jak u nás, tak v zahraničí.
Skvělý je také výletový rádce Trip Advisor, který se hodí, ať už jste v České republice nebo na zahraničí. Pro Česko je skvělá také aplikace Úžasná místa s databází stovek zajímavých míst a koutů naší republiky, které stojí za to navštívit. Pokud nechcete cestovat daleko, vhod může přijít také aplikace Kudy z nudy, která vám ukáže ty nejlepší místa a akce v okolí.
Mějte přehled o zpoždění
Pokud někam letíte nebo jedete vlakem a váš spoj má nečekané zpoždění, už nemusíte marně tápat, co se děje, a kdy můžete očekávat odjezd/odlet. Díky moderním technologiím jste schopni vaše spoje detailně dohledat. Pokud znáte číslo letu nebo označení vlaku, kterým máte jet, jste schopni jej v reálném čase najít přímo na mapě.
FlightRadar vám pomůže zjistit, kde se právě nachází vaše zpožděné letadlo.
U letadel se skvěle osvědčila aplikace FlightRadar24, která nabídne celosvětovou mapu včetně vzdušného prostoru, do které jsou zakresleny aktuální polohy všech komerčních letadel, která mají povoleno sdílení polohy. Zjistíte tak, jestli vámi očekávané letadlo už přistálo na vašem letišti nebo je teprve na cestě. V případě vlakové dopravy lze sledovat polohu vlaků online přes, tak trochu zastaralý ovšem plně funkční, web služby Babitron.
Najděte nejrychlejší cestu a nejlevnější palivo
Pokud jste na cestách a řídíte, určitě budete potřebovat navigaci. Mezi ty nejoblíbenější dnes patří jednoznačně Waze od Googlu, díky široké komunitě řidičů, která do ní přispívá a udržuje v ní tak aktuální data o dopravní situaci, uzavírkách, měřených úsecích, ale třeba i o drobnostech, jako jsou výmoly na silnici.
Smartphony nabídnou dnes pokročilou navigaci a některé z nich, jako například Waze, vám ukáží i ceny paliva v okolí
Velmi silným argumentem pro používání je také zobrazení ceny paliva na čerpacích stanicích v okolí. Tuto funkci i některé další zmíněné si od Waze vypůjčily také Mapy od Googlu, které mají taktéž skvělou navigaci. Pokud se ale vydáte někam, kde musíte být offline, skvěle k navigaci poslouží aplikace Sygic či Mapy Here. Pokud vás zajímají jen čistě ceny paliva, doporučit můžeme aplikaci iPumupuj pro iOS nebo PumpDroid pro Android.
Telefon jako příruční překladatel
Pokud jedete do zahraničí a cítíte rezervy ve své angličtině, nebo cestujete do exotické země, kde ani anglický jazyk nebude stačit, určitě se vám bude hodit mít ve svém smartphonu nainstalovaný překladač. Pokud budete cestovat v rámci Evropy hodit se bude tradiční překladač Google Translator, u něhož se pro kvalitnější překlad hodí mít internetové připojení.
Překladač na smartphonu budete intenzivně používat zejména v exotických krajinách.
V místech, kde ale takovou možnost nemáte, je dobré se podívat po nějakém překladači, který zvládá překládat i offline. Mezi ty nejznámější a nejpoužívanější patří iTranslate, který takto navíc nabízí i překlad řeči, jen je za poplatek. K překladu se ale hodí i funkce Lens, která, jak u iTranslate, tak u Google překladače, umožňuje pohledem kamery fotoaparátu rovnou překládat nápisy na ulici.
Pozor s čím nastupujete do letadla
Na cestách se určitě hodí mít s sebou powerbanku, která zaručí vaší elektronice dostatek energie i mimo domov. V případě letecké dopravy je ale dobré myslet i na bezpečnostní opatření některých společností. Například letadla mají dnes hned několik omezení na to, s čím můžete cestovat. Pozor na to dejte zejména u powerbank, kde v rámci bezpečnosti stanovují přepravci různé limity. Ty se navíc mírně liší i podle dopravních společností.
Při cestě letadlem si dejte pozor na příruční zavazadla. Do letadla například nesmíte s těmi nejsilnějšími powerbankami.
Pokud ale vezmeme ten nejpřísnější limit se kterým byste u žádné z leteckých společností neměli mít problém, tak jde o omezení na powerbanky do 100 Wh. Tomu zhruba odpovídá kapacita 27 027 mAh, což je naštěstí poměrně štědrý limit, do kterého se dnes většina powerbank snadno vejde.
Nejoblíbenější smartphony
Další oblíbené smartphony
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium