CETIN se dohodl s Ericssonem. Společně postaví 5G a zmodernizují starší generace sítí

Krátce po skončení aukce frekvencí pro 5G, v níž uspěl v pásmech 700 MHz i 3,5 GHz také operátor O2, oznamuje jeho sesterská firma z konglomerátu PPF uzavření pětiletého kontaktu na budování 5G sítě s dodavatelem infrastruktury Ericssonem. CETIN upgraduje stávající síť podporující 2G, 3G a 4G na tzv. multistandardní síť podporující i 5G přístup pomocí RAN vybavení a anténních systémů Ericsson. Hodnota kontraktu se pohybuje v řádu miliard korun.

Konkrétně Ericsson zmodernizuje více než 4 000 základnových stanic v celé provozní oblasti mobilní sítě společnosti CETIN. Ta pokrývá zhruba dvě třetiny České republiky, převážně východní a jižní oblast, včetně měst Praha, Brno, Ostrava a okolí. Z operátorů využívá mobilní infrastrukturu CETINu jeho sestra O2 a v rámci sdílení 3G a 4G sítí také T-Mobile. Dá se očekávat, že podobný model sdílení infrastruktury bude aplikován i na nově vznikající 5G sítě.

Do budoucna i samostatná SA 5G síť

Pětiletý kontrakt zahrnuje kompletní modernizaci radiové části mobilní sítě s využitím portfolia Ericsson Radio System pro 5G Standalone (SA) i 5G Non-Standalone (NSA) řešení. Ta zahrnují technologie Massive MIMO, Ericsson Spectrum Sharing, 5G New Radio (NR) Carrier Aggregation a možnosti vzdáleného upgradu na 5G SA. Součástí kontraktu je také anténní systém Ericsson (dříve Kathrein Mobile Communication), který zvýší pokrytí, kapacitu a umožní energeticky efektivnější provoz sítě.

Hlavní význam sítí 5G nespočívá ani tak v přínosu pro koncové spotřebitele, kteří ale i tak budou moci časem benefitovat z vyšších přenosových rychlostí a rychlejší odezvě, ale zejména v inovacích v rámci podnikové a průmyslové sféry. Jakožto inovační platforma otevírá 5G zcela nové příležitosti i v oblasti zábavy (AR/VR), autonomní dopravy nebo zdravotní péče na dálku.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (3) Další článek: V Americe, tam je hej. K iPhonu 12 dostanete druhý zdarma a podmínky akce nejsou až tak přísné

Témata článku: Ericsson, Mobilní sítě, 5G, Sítě 5G, CETIN, Infrastruktura, Operátor, PPF, Praha, Stará generace, Ostrava, Česká republika, NSA, Provoz sítě, Mobilní síť, Kontrakt, Brno, Carrier Aggregation